Ana Sayfa Astsubay nasıl olunur? [Çözüldü]

Astsubay nasıl olunur? [Çözüldü]

Çözüldü1.20K GörüntülemeBilgi
0

Kardeşim askerliğini astsubay olarak yapmak istiyor. Bbunun için izleyeceği yol nedir? Askeri meslek yüksekokuluna gidip ordan mı astsubay olması gerekiyor?

seçilmiş cevap
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
0

Astsubay Olmak İçin Şartlar

Genel Şartlar: Astsubay olmak istiyorsanız en az Lise ve Dengi okullardan mezun olmanız gerekmektedir. Bunun yanında 2 yıllık MYO Mezunları ve 4 Yıllık Üniversite Mezunları da Astsubay olmak için hak sahibidirler.

Yaş Şartları: Komutanlıklarda astsubay olarak görev almak için 4 yıllık lisans eğitimi veren bir okuldan mezun olduktan sonra 28 yaşından gün almamış olmak, Daha kısa süreli okullardan (Lise,MYO gibi) mezun olanlar için ise yaş sınırı 26 dır. Yani bu yaşlardan gün almayanlar başvuru yapabilir.

Sağlık ve Fizik Koşulları:

1-Türk Silahlı Kuvvetlerinde Sağlık Yeteneği Yönetmeliği vardır ve bu yönetmelikte astsubay olacaklar için boy,kilo oranları verilmektedir.Erkeklerde 164 cm olmak bayanlarda ise 158 cm olmak şartı aranmaktadır
2-Vücut yapısının düzgün olması gerekmektedir.Ayrıca ağız,çene ve diş yapısınında muntazam olma şartı aranmaktadır.Dilde pelteklik,vücutta dövme,gözünde şaşılık ve dilinde kekemelik olmamak gerekiyor.Ayrıca yüzde çıban,yanık ve iz olmamak.
3- TSK tarafından sevk edilen hastanede başvuru yapılan sınava göre sağlık raporu alınması gerekmektedir.Astsubay olmanıza bir engel yoksa sizlere 3 ayrı sınav yapılır. Birisi yazılı sınavı diğerleri ise sözlü ve Fiziki Kabiliyet ve Yeterlilik Testidir.

en iyi cevap seçildi
Cevabınızı yazın.