Ana Sayfa mavi gülün anlamı [Çözüldü]

mavi gülün anlamı [Çözüldü]

Çözüldü1.18K GörüntülemeBilgi
0
0 Yorum

Mavi gülün anlamı nelerdir? Kısada olsa bir anlatıma ihtiyacım var mavi gül ile ilgili. Yardımcı olabilir misiniz?

seçilmiş cevap
[Toplam:1    Ortalama:5/5]
0

Mavi gül normal şartlarda doğal olmayan bir gül çeşididir. Boyanarak yaprakları mavi rengini almaktadır. Ancak yinede üzerine yüklenen bir anlam ifade etmektedir.

 

Mavi Gülün Anlamı Nedir?

• Mavi gül tabiatta normal şartlarda bulunmadığından doğa üstü bir yapısı ve anlamı vardır. Örnek vermek gerekirse, 1990’larda ülkemizde de çok sevilerek izlenen “İkiz Tepe”ler dizisinde, FBI ajanı Gordon Cole, mantıksal ve bilimsel olarak açıklanamayan suçları tasvir etmek için “mavi gül olayları” tabirini kullanmıştır. David Lynch’in dizisinde, doğaüstü olan ve açıklanamayan olaylar, mavi gül’ün doğal olmayan yapısına atıfta bulunulmak suretiyle tasvir edilmektedir.
• Mavi gül insanda aklın, hayal gücü kuvvetli, istekli ve özgürlüğüne düşkün karakteristik özelliklerinden oluşur. Mavi gül arayışı yüzyıllardır sürmekte ve pek çok çiçek yetiştiricisi mücadelesine devam etmektedir.
• Tabiatta doğal halde bulunmaması ve çiçek dünyasında mavi güle duyulan özlem nedeniyle, mavi gül elde edilemezliği ifade etmektedir. Hiç bir zaman gerçekleşmeyecek bir hayal ve hiç bir zaman yerine getirilemeyecek bir arzuyu anlatmak için mavi gül sembol olarak kullanılabilmektedir.
• Bazı insanlar, mavi gülü ilk görüşte aşkın yaşattığı duyguların dışa vurumu olarak anlamlandırmaktadır. İmkansız ve karşılık bulmayan aşklar da mavi gülle özdeşleştirilmektedir. Bazı kültürlerde ise, asil kanı, krallara ait ihtişam ve görkemi sembolize etmektedir.
• “İmkansız”ın gerçekleştirilmesi, tüm zorlukların üstesinden gelinmesi ve yeni başlangıçlar da mavi gülle anılabilir. Hiç kimsenin anlatmadığı, sonu belli olmayan bir yola girdiğimizde kalbimizde sözlerle anlatılamayacak kadar derin duygular oluşur. Derin duyguların yaşattığı bu heyecan da mavi gülle ifade edilebilir.
• Soğuk renkli gül, çözülmesi kolay olmayan, kalıplara sokulamayacak kişilikleri tasvir etmek için de kullanılabilir. Aynı zamanda, kurallara aykırı kişilikler için de kullanılabilmektedir. Ünlü Amerikalı yazar Tennessee Williams’ın klasik “The Glass Menagerie” adlı oyunundaki ana karakterin sakat olması nedeniyle lakabı, “Mavi Gül”dür. Ana karaktere, diğer insanlardan farklılığının güzelliğine dikkat çekmek üzere “Mavi Gül” lakabı verilmiştir.
• Yapay olarak üretilip, doğada kendiliğinden oluşan bir ürün olmaması nedeniyle, mavi gül manipülatif olmanın gücünü de ifade etmektedir.
• Mavi gökyüzünün rengidir ve insanlarda özgürlük, barış ve huzur hislerini uyandırır. Dolayısıyla, mavi güllerin aynı zamanda insanları rahatlatıcı etkisi vardır. Eğer yakın olduğunuz bir kişi zor durumdaysa, sakinleşmesi ve tekrar hayatında kontrolü ele alması için ona bir buket gül vermeyi düşünebilirsiniz.
• Mavi gül’ün genetik mühendisliğiyle elde edilmesi çalışmalarında başarılı olunması ve Japonya’dan sonra diğer ülkelerde de genetiği değiştirilmiş bu gülün satılmaya başlanması nedeniyle, bu güle son yıllarda lüks ve zenginlik anlamı da yüklenmeye başlanmıştır.
• Mavi gül veya mavi güllerden oluşan buket, doğum günü, yolculuk, yeni iş gibi durumlarda hediye olarak verilebildiğinden, hayattaki yeni başlangıçları da ifade edebilmektedir. Öte yandan, yeni ilişkiye başladığınız veya başlamayı umut ettiğiniz kişinin mavi gülün anlamını bilmeme olasılığına karşılık, bu kişiye mavi gül verilmesi uygun olmayabilir.

 

Mavi Gülün Farklı Tonlardaki Renklerinin Anlamı
• Mavi ve daha koyu rengi mor çok eski dönemlerden beri gizemin ve belirsizliğin simgesidir. İnsan eliyle üretilen bir çiçek olması mavi güldeki olağanüstülük hissini artırır. Bu anlamda mavi gül tamamıyla elde edilemeyecek, olağanüstü ve imkansız olana bir övgüdür.
• Mavi gülün daha açık tonları aşkın ilk coşkusunun ifadesidir. Büyülenme, ilk görüşteki o şaşkınlık ve heyecan mavi gülün güzel anlamlarından biridir.

Aşağıda mavi gülün dışındaki diğer renklerdeki güllerin anlamı yer alıyor.
Beyaz gül- Ölümsüz aşk, maneviyat, saflık, masumluk, manevi bütünlük, gizlilik.
Kırmızı gül- İhtiras, aşk, saygı, cesaret ve tebrik. Çin’de ise kırmızı gül mutluluğu ifade eder.
Pembe gül- Tatlılık, hayranlık, alımlılık, takdir etme.
Kavuniçi renkli gül- İstek, gurur, heves, sıcaklık ve enerji.
Sarı gül- Arkadaşlık, keyif, hoş geldin, memnunluk ve hoşlanma.
Lavanta renkli gül- Asalet, zafer, ilk görüşte aşk
Siyah gül- Yeniden doğuş, yeni başlangıçlar, ölüm ve refah.

en iyi cevap seçildi
Cevabınızı yazın.