Ana Sayfa Sınırsız İnternet paketi var mı? [Çözüldü]

Sınırsız İnternet paketi var mı? [Çözüldü]

Çözüldü1.42K Görüntülemeİnternet
0

İnternet paketleri ile alakalı reklamlarda sürekli “Sınırsız İnternet” vurgusunu görüyoruz. Peki gerçekten bunlar sınırsız mı?

seçilmiş cevap
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
0

Maalesef sınırsız internet diye birşey yok. Bu bir reklam stratejisi olmaktan öteye gitmiyor. sınırsız diye kullandırılan bazı özel paketler ise yüksek fiyatlarla ücretlendirilmekte. Sınırsız diyebileceğimiz tek şey interneti 1 ay boyunca faturasını ödedikçe kullanabilmek. Onun dışında kullanım kotalı yani AKK ya da AKN denilen sistemle sınırlandırılmakta.

 
Adil Kullanım Kotası Nedir?
Adil Kullanım Kotası (AKK) veya Adil Kullanım Noktası (AKN) olarak da geçer. İnternet kullanıcılarının şebeke kullanımı sırasında yoğun veri trafiği uygulayarak neden olabileceği teknik problemleri, hasarları ve ağdaki verimliliğin düşmesini önlemek amacıyla planlanmış bir uygulamadır. Telekomünikasyon şirketleri bu uygulamayı genel olarak kullanıcılarının mağdur olmaması, aynı kalitede ve daha sağlıklı hizmet alabilmeleri için devreye alınan bir uygulama olarak tanımlamaktadır.

 
Peki kotayı doldurduğumuzda ne oluyor?
İnternet hızımız ayın ilk günleri 16mbps ya da 32 mbps gibi değerlerde iken paketimizde belirtilen AKN noktası olan 50gb ya da 75gb gibi değerlere ulaştığı an sistem tarafından 3mpbs limitlerine düşmekte aniden. Bu ayın son günü tamamlanıncaya devam edip her ayın 1’inde yenilenmektedir.

BTK ve yetkili bakanlıklar tarafından açıklanan bilgiye göre artık gece kullanımları AKN’den sayılmamakta. Mayıs 2017 itibariyle kademeli olarak hızlar arttırılacak 2018’in sonunda ise adil kullanım kotası tamamen kaldırılacak.

en iyi cevap seçildi
Cevabınızı yazın.