Ana Sayfa Wikipedia erişim engeli [Çözüldü]

Wikipedia erişim engeli [Çözüldü]

Çözüldü2.65K Görüntülemeİnternet
0
0 Yorum

Wikipedia sitesine girmeye çalıştığımda aşağıdaki uyarıyı alıyorum. Ne yapmalıyım?

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”

silinen cevap
[Toplam:3    Ortalama:4.7/5]
0

Bugün itibariyle Wikipedia’ya BTK tarafından engelleme getirildi. Wikipedia’ya erişim engelinin nedeni belli oldu. Wikipedia’nın teröre destek içeriği nedeniyle engellendiği duyurusu yapıldı. İçeriğinde mahkeme kararları da bulunan Türkiye’nin taleplerinin yerine getirilmesi halinde siteye erişim engelinin kaldırılacağı vurgulandı. Türkiye’nin ilgili kurumları, son dönemde çeşitli sosyal medya  şirketleri ve internet siteleriyle temaslarını yoğunlaştırırken, söz konusu  mecralardan şu adımları atmalarını talep ediyor:

  • Türkiye’de temsilcilik açılması,
  • Uluslararası hukuka uygun hareket edilmesi,
  • Mahkeme kararlarının uygulanması,
  • Türkiye’ye yapılan karartma ve operasyonların bir parçası  olmamaları.

Wikipedia’ya erişim için sağlayabilmek için:

  • DNS değiştirmek. DNS değiştirmeyle ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.
  • VPN veya proxy kullanmak. VPN kullanacaksanız en basit çözüm olan Opera tarayıcısını bilgisayarınızda, telefonunuzda da Opera Free VPN’i tercih edebilirsiniz. Opera VPN indirmek ve kullanımı için buraya tıklayarak detaylı olarak anlatımını yaptğımız makalemize gözatabilirsiniz.
Düzenlenmiş cevap
Cevabınızı yazın.