Ana Sayfa Windows 10 başlat ve işlem merkezi açılmıyor [Çözüldü]

Windows 10 başlat ve işlem merkezi açılmıyor [Çözüldü]

Çözüldü5.28K GörüntülemeWindows
0
0 Yorum

Windows 10’a sistemimi yükselttim. Ancak başlat ve işlem merkezi seçenekleri açılmıyor. Cortana butonuda çalışmamakta. Daha doğrusu alttaki çubukta program kısayolları hariç hiçbir şey çalışmıyor. Ne yapabilirim? Aşağıdaki hatayı Windows’un yayınladığı araç ile alıyorum.

 

Gerekli uygulamalar düzgün yüklenmemiş. “Microsoft.Windows.ShellExperienceHost” ve “Microsoft.Windows.Cortana” uygulamalarının doğru yüklenmeleri gerekiyor.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
1

Windows 10 başlat menüsü tıkladığınız halde açılmıyorsa aşağıdaki işlemleri yaparak sorunu gidermeyi deneyiniz.

Windows 10 başlat menüsünü onarma:

1- Başlat butonu içine girilemediğinden çalıştır seçeneğini Windows + R tuşlarına aynı anda basarak çalıştır kutusunu açıyoruz.

2- Yazı alanına powershell yazıyoruz ve tamam butonuna basıyoruz.

3- Powershell ekranı açıldıktan sonra altta ki alanda bulunan kodun tamamını kopyalıyoruz.

Get-appxpackage -all *shellexperience* -packagetype bundle |% {add-appxpackage -register -disabledevelopmentmode ($_.installlocation + “\appxmetadata\appxbundlemanifest.xml”)}

4- Kopyaladığımız kodu powershell ekranına yapıştırıp, enter butonuna basıyoruz.

5- İşlem tamamlandıktan sonra işlem hata vermez ise sorununuz çözüme ulaşmış olacaktır.

Ek Çözümler:

  • Eğer sisteminizde farklı bir kullanıcı var ise o kullanıcı hesabıyla oturum açıp aynı sorunun o kullanıcıda da olup olmadığını kontrol edin. Eğer sorun yok ise kendinize yeni bir kullanıcı oluşturarak dosyalarınızı o oturuma taşıyın.
  • Sorununuz devam ediyorsa Windows 10’u onarmanız veya geri yükleme noktasını kullanarak yedek alıyorsanız bu hatanın çıkmadan önceki son zamanına geri dönmeniz sisteminizdeki sorunu giderecektir.
  • Bu sorunla ilgili sisteminizi Windows 10 ayarları içerisinden başlangıç durumuna getirerek sıfırlamak veya tamamen format atmak en son çözüm yolunuz olmalıdır.
en iyi cevap seçildi
0
Kemal(anonim) 1 Yorum

Erişim engellendi yazıyor ?

cevap üstüne yorum yapıldı

Powershell’i açmak için sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır seçeneği ile açarsanız engellemeyle karşılaşmazsınız. Tabi ki bunu yaparken yönetici yetkisi olan bir Windows oturumu üzerinden yapmalısınız. Başlat butonu yanındaki arama butonuna basarak powershell yazıp aratın ve sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırın.

Cevabınızı yazın.