Ana Sayfa Yeni kimlik kartları için randevu nasıl alınır? [Çözüldü]

Yeni kimlik kartları için randevu nasıl alınır? [Çözüldü]

Çözüldü1.29K GörüntülemeResmi Kurumlar
0

Yeni kimlik randevu nasıl alınır? Kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır? Kimlik kartı için ne yapmalıyım? Yeni kimlik kartları için ne kadar ücret ödenecek?

seçilmiş cevap
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
0

Eski nüfus cüzdanları yerini alacak yeni elektronik kimlik kartları belli iller haricinde yakın zamanda tüm illerde dağıtılmaya başlayacak. Yapmanız gerekenlerle ilgili tüm detaylar yazının devamında.

Yeni kimlik randevuları nasıl alınacak? 2017 yılına girmemizle beraber kimlik kartı başvuruları da hız kazanacak. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi kapsamında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkesin kimlikleri yenilenecek. Bunun için İlçe Nüfus Müdürlüklerine başvurmak gerekecek. Peki kimlik randevu nasıl alınır? Kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır? İşte, kimlik için randevu almak isteyenlerin yapması gerekenler.

 

YENİ KİMLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kimlik kartı başvurusu için;

  • Son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf
  • Kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması yeterli olacak.

 

Başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilecek. Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 TL ödenecek.

15 yaşını tamamlamayan çocuklar için veli veya vasileri başvuruda bulunabilecek. Talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğrafa yer verilmeyecek.

Başvuru esnasında kimlik bilgileri kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecek, fotoğraf taranacak, biyometrik verileri alınacak (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi).

 

YENİ KİMLİK RANDEVUSU NASIL ALINIR?

2 Ocak’tan itibaren tüm Türkiye’de kimlik kartları için başvurular başlamış bulunuyor. Kimlik kartı almak için 15 yaşından büyüklerin yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen başvuru yapması gerekiyor. Başvuru için ilçe nüfus müdürlüğüne doğrudan ya da zaman kaybına sebep vermemek için randevu alarak gidilebilecek.

YENİ KİMLİK RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

en iyi cevap seçildi
Cevabınızı yazın.