Birisi fotoğraflarımı kullanıyor

Birisi bana ve beş arkadaşıma fake hesap açtı ve izinsiz fotoğraflarımı kullandı. Açtığı hesabı kapattırdım şimdi yenisini açmış ve beni engellediği için beni taklit ediyor şeklinde şikayet edemiyorum. İnstagram form doldurma kısmında ise işleminiz şu anda gerçekleştirilemiyor diyor. Aynı zamanda bir arkadaşımın hesabını çalıp, en az 5 kişinin hesabına girdiler ben de dahil. Daha fazla sinirlerim bu olayı kaldırmıyor bunu nasıl şikayet edebilirim?

Paylaş

1 Answer

 1. İzinsiz olarak fotoğraf yada video yayınlanması özel hayatın gizliliğinin ihlali başlığı altında değerlendirmek mümkündür. Bu bağlamda Türk Ceza Kanunun 136 maddesi aynen şöyle der ” Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  Nitelikli haller Madde 137

  Yukarıdaki maddelerde tanımlanan suçların; Kamu görevlisi tarafından ve görevinin verdiği yetki kötüye kullanılmak suretiyle, Belli bir meslek ve sanatın sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle, İşlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Türk ceza kanunun 134/2 maddesinde ise Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur Gördüğünüz gibi internet üzerinden izinsiz fotoğraf paylaşımının ciddi yaptırımları bulunmaktadır. fotoğrafları veya videoyu nasıl temin ettiği konusu da oldukça önemli bir durumdur. Sosyal medya üzerinden fotoğraflarınızın çalınması, bir hack yöntemi ile gerçekleşmiş ise bu direk olarak bilişim yolu ile hırsızlık olarak nitelendirilmektedir. Sonuçta resimlerinizin bulunduğu bir sisteme, bilgileriniz çalınarak yada izinsiz uygulamalar ile giriş yapan kişi bilişim hırsızlığı yapmış olacaktır. Kanunlarımız bu duruma direk olarak Nitelikli hırsızlık olarak değerlendirmektedir. (TCK 142/e)

  İzinsiz fotoğraflarınızın kullanılmasıyla ilgili ne yapmalısınız?

  En kısa zamanda savcılığa giderek suç duyurusunda bulunun. Savcılık olayı mahkemeye taşırsa devlet kurumları Instagram gibi platformlardan resmi olarak kişilerin IP gibi verilerini talep etmektedirler. Emniyet kuvvetleri kişileri tespit ettikten sonra yargı süreçleri başlar. Kişilerin tespitinden sonrasında tazminat davası bile açma imkanınız bulunmaktadır.

  • 0
Leave an answer

Leave an answer

Captcha Click on image to update the captcha.