Ana Sayfa Borsa nereden oynanır? [Çözüldü]

Borsa nereden oynanır? [Çözüldü]

Çözüldü1031 görüntülemeBilgi
0
0 Yorum

Borsayı nereden nasıl oynayabilirim? Borsa oynayabilmek için ne yapmalıyım? Borsa nasıl oynanır?

düzenlendi

2 Answers

0

Borsa bir yatırım aracıdır. Sürekli takip gerektiren, bilgi ve deneyim ister. İnternette dolaşan çoğu bilgi kandırmacadan ibarettir. O nedenle yatırım yapma konusunda işin ehli kişilerden fikir almanızı öneririz.

Borsayı aracı kurumlar, bankalar ve Borsa İstanbul A.Ş. tarafından eski adıyla IMKB yeni adıyla BIST üzerinden oynayabilirsiniz. BIST yasal ve ülkemize ait borsa kurumudur. Borsa İstanbul’un resmi web sitesine göz atmanızı öneririz. http://www.borsaistanbul.com

Borsa yatırım fonları (BYF) nedir?

Borsa yatırım fonları (BYF), bir endeksi baz alan, baz aldığı endeksin performansını yatırımcılara yansıtmayı amaçlayan ve payları borsalarda işlem gören yatırım fonlarıdır.

BYF’ler bir endekse dayalı olarak çıkarılmakta ve baz aldığı endeks kapsamındaki menkul kıymetlere endeksteki ağırlıkları oranında yatırım yapmaktadır. Bu sayede örneğin BIST 30 endeksine yatırım yapmak isteyen bir yatırımcı, endeksteki payları ayrı ayrı almak yerine BYF’ye yatırım yaparak söz konusu endekse yatırım yapma imkanı bulmakta ve endeksin getirisinden yararlanabilmektedir.

Borsa yatırım fonları, yetkili aracı kuruluşlar tarafından yatırımcılardan toplanan nakit ile baz alınan endeksteki menkul kıymetlerin satın alınmasıyla oluşturulan portföylerdir. BYF’ler, baz aldıkları endeksteki payları ya da diğer enstrümanların (altın, tahvil, döviz vb.) getirisini yansıtmakta ve riskini taşımaktadır. BYF katılma belgeleri, aracı kurumlar vasıtasıyla Pay Piyasası’nda alınıp satılabilmektedir.

düzenlendi
0
Damla (ziyaretçi) 0 Yorum

Elimizde olan birikimlerimizi borsa piyasasında değerlendirmek istiyoruz çoğumuz. Ama ne yazık ki nasıl yatırım yapabileceğimizi bilmiyoruz. Hatta nerede alım satım yapabiliriz onuda bilmiyoruz. Kararımı verdim borsaya gireceğim. bu makaleyi okudum daha önce … borsa nerede oynanır hakkında çok iyi anlatmışlar. Baya baya bilgim oldu. Göz atmanızı öneririm. En azından doğru yerde yatırım yapmak önemli.

durum değiştirildi
Cevabınızı buraya yazınız.