PC & Teknoloji Platformu

Bilgisayarlarınızın ve Notebooklarınızın Bakımı Eksik Etmeyin!

Bir çok bilgisayar kullanıcısının bilgisayar kasasındaki toz birikintisini temizlemiyor ve bu da bir çok başlıca soruna yol açıyor.Sadece sorunlar bunlarla sınırlı değil ekran temizliğide son derece önemli bir konuda yer alır.Klavyenin üstüne dökülüp içine kaçan kıllar,yemek kırıntıları vs. bir çok pislik mouse pad’lerine bulaşan ve kirli kalmasını sağlayan kalıcı sıvı lekeler gibi bir çok sorun meydandadır.Çoğu ekran kartının sisteminde bulunmasada ekran kartlarının ve işlemcilerinizin termal macunu’nu eksik etmeyin macun kuruyunca işlemcinin ısınmasına sebep oluyor buda ekran kartının yada işlemcinizin yanmasına sebep olabiliyor.

Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız ise mutlaka dizüstü soğutucusu alınız sıcak havalarda yada havasız ortamlarda fanların çok işlev görmesi ile bilgisayarda takılmalar yaşabilirsiniz soğutucu ile bilgisayarın ısınmasını önler rahat çalışmasını sağlarsınız.Eğer dizüstü kullanmıyor bilgisayarınız kasalı ise kasanızın durduğu yer ve koyduğunuzun dolabın yanına mutlaka geniş bir delik açınız.Delik açmanızın sebebi kasanın içinde biriken toz fanların çalışmasını yavaşlatır, yavaşlamanın sebebiyle sistem ısınır ve bilgisayarda takılmalar meydana gelir.Bununda önlemi var bilgisayar kasanızda fan sayısını arttırabilir fanların bakımı gerekli spreylerle yapabilir sisteminizin rahat çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Kontak Sprey

Kontak spreyin bir çok kullanım alanı vardır mekanik cihazların dönmesinde aksama ve yavaşlama var ise o noktaya sıkarak bir süre çalıştıktan sonra eski formuna dönmesini sağlar bir açıdanda zararsız bir yağ görevini görür.Kullanım alanı oldukça geniştir.

kontaksprey

 

Dizüstü Bilgisayar Soğutucusu

Konumuzda da bahsettiğimiz gibi dizüstü bilgisayaranızın ısınıp performanstan düşmesini önler ve sistemin serin kalmasını sağlar.

notebooksoğutucu

 

Termal Macun

Konuda yer aldığı gibi birçok ekran kartında yer almasada ekran kartlarında ve bilgisayarın işlemci kısmında kullanılan termal macun adlı bu yapı işlemcinin ısınmasını önlüyor.Macun kontrollerinin yılda en az 1 defa yapılması gerekiyor macun kurursa işlemcilerde ısı artışı ve bazı hatalar meydana gelebilir bakımınızı yapmanızı tavsiye ederiz.

termal macun

termalmacunsürme

 

Temizlenmeye İhtiyacı Olan Bir Kasa Modeli

Eğer hiç kasanızı açmadıysanız ne yapıcağınızı bilmiyorsanız.Bilgili bir kişiden yardım isteyiniz yada çevrenizde bir çok elektronik eşya satan yer dükkanlar veya alışveriş merkezlerinde küçük el kompresörü adını verdiğimiz aletlerden edininiz ve kasanıza hava yoluyla bir temizlik sağlıyabilirsiniz.Toz temizliğini yapmanız için bilmeniz gereken tek şey kasanın arkasından söktüğünüz kabloları nereden söküp nereye taktığınız ve kasanın nasıl vidalarını söküp nasıl takacağınızdır.

tozlukasa

 

El Kompresörü

 

kompresör el

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x