PC & Teknoloji Platformu

Cepte Abonelik Mağduriyetine Onay Zorunluluğu Geliyor

Son zamanlarda cep telefonu faturasında çeşitli servislere abonelik bedeli gören kullanıcıların sayısı oldukça fazlalaştı. Öyle ki çoğu kullanıcı bu servislere istemeden ve onaylamadan abone olur duruma geldi. Bu servisler buz2mobile, mobfun, funtoonez, kredisor.mobi vb. gibi değişik isimlere sahip olabilir. Yasada mevcut bir boşluk üzerinden kullanıcıları servislerine bir şekilde abone eden bu servisler haksız kazançlar elde ediyordu. Sitemiz üzerinde de sürekli olarak kullanıcıları bilinçlendirmek adına sürekli uyarılar ve çözüm yolları paylaşıyoruz. BTK’ya bu konuda ulaşan şikayetler o kadar çok fazla olmuş durumdaki sonunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca önlem alınması yolunda adım atılıyor.

BTK’dan GSM abonelerinin ‘katma değerli servis’ mağduriyetine onay zorunluluğu geliyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca, tüketicilerin internette gezinirken istek dışı abone olduğu “katma değerli servisler”le ilgili mağduriyetleri önlemek amacıyla onay zorunluluğu getirildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK), tüketicilerin internette gezinirken talep ve onayı olmaksızın istek dışı aboneliğinin gerçekleştirildiği “katma değerli servisler”le ilgili mağduriyetleri önlemek amacıyla onay zorunluluğu getirildi. Konuya ilişkin karar 30 Haziran‘dan itibaren uygulanacak.

Tüketicilerden çok sayıda şikayetin geldiği katma değerli servislere abonelikler konusunda BTK’ce usul ve esas çalışması yapıldı. Abonesi olunan işletmecinin faturasına yansıyan tüm katma değerli elektronik haberleşme hizmetlerini kapsayacak şekilde hazırlanan düzenlemeyle tüketici onayı olmaksızın bu ürünlerin satın alınmasının önüne geçildi.

Hazırlanan düzenlemeye göre, Web, Wap, SMS ya da sesli yanıt sistemleri gibi kanallarla yapılan işlemlerde, ücret ve hizmetin kapsamına ilişkin bilgilendirme sonrası belirlenen usullerle aboneden onay alınması sağlanacak.

Ayrıca, üçüncü taraflarca sunulan hizmetlerde yaşanan sorunlarda tüketicilerin şikayetini ileteceği bir muhatap bulamamasının da önüne geçmek için hizmet ücretinin tahsilatına aracılık eden işletmeciye sorumluluk yükleniyor.

Tüketicilerin cep telefonlarına gelen Reklam sayfasını veya mesajını hizmeti satın almadan kapatamadığı yönündeki şikayetleri üzerine bu konuyla ilgili de düzenleme yapıldı. Tüketicilerin, hizmeti satın almak istemediğini kolayca iletebilmesine yönelik işletmeciye yükümlülük getirildi.

Abonenin hattının katma değerli hizmetlere açılıp kapatılmasına yönelik talebi işletmeciler tarafından kayıt altına alınacak. Katma değerli hizmetlerle ilgili sorunları büyük ölçüde çözeceği belirtilen düzenleme, 30 Haziran’dan itibaren yürürlüğe girecek.

Aldatıcı ve yanıltıcı ifadelere yer yok

Abonelik veya tekil içerik satın alınması sürecinde ve hizmetin sunumunda tüketiciyi aldatıcı veya yanıltıcı ifadelere yer verilemeyecek. Hizmet koşullarına ve hizmet karşılığında alınacak ücrete ilişkin bilgiler, abonenin doğru bilgilenmesini sağlayacak ve dikkatini çekecek şekilde sunulacak.

Abonelik iptali ücretsiz olacak

Katma değerli hizmet aboneliklerine ilişkin iptal talepleri, en geç müteakip yenilenme tarihine kadar yerine getirilecek. Bu hizmetlere ilişkin abonelik işlemlerinde ve tekil içerik satın alınması sürecinde abonelere yapılacak bilgilendirme ve onaya ilişkin işlemler ücretsiz sağlanacak.

Katma Değerli Elektronik Haberleşme Hizmetleri Düzenlemesi Neleri Değiştirecek?

İnternet Üzerinden Katma Değerli Elektronik Haberleşme Hizmeti Alım Süreci:

İnternet üzerinden sunulan katma değerli elektronik haberleşme hizmetleri için sunulan hizmete abone olmada veya tekil içerik satın almada aşağıda detayları verilen kurgu benimsendi.

 • Hizmete ilişkin bilgilendirmelerin yer aldığı internet sayfasında hizmetin adı, koşulları ve hizmet karşılığında alınacak ücret bilgisi ile birlikte, hizmete abone olunması veya tekil içerik satın alınmak istenmesi durumunda mobil telefon numarasını gireceği bir alan yer alacak.
 • İşletmeci tarafından abonenin telefon numarasına hizmete ilişkin ücret bilgisi ile birlikte satın alma işleminde kullanılmak üzere şifre bilgisi gönderilecek.
 • Abone, kendisine gönderilen şifreyi internet sayfasında ilgili kısma girecek ve şifrenin doğrulanması halinde hizmet satın alınmış olacak.
 • Alternatif olarak, mobil telefon işletmecileri dışındaki işletmecilerde ise, WAP üzerinden satın alınan hizmetlerde olduğu gibi daha önceden oluşturulmuş şifre kullanılarak da satın alma işlemi gerçekleştirilebilecek.

Mobil İnternet/WAP Üzerinden Katma Değerli Elektronik Haberleşme Hizmeti Alım Süreci: 

 • Hizmete ilişkin bilgilerin ve ücret bilgisinin yer aldığı mobil internet/WAP sayfasında, abonenin hizmeti satın almak istediğine dair “ONAY” kutucuğu tıklanacak.
 • Abonenin işletmecisi üzerinden önceden oluşturduğu şifre ilgili kısma girilecek ve şifrenin işletmeci tarafından doğrulanması halinde hizmet satın alınmış olacak.
 • Alternatif olarak, mobil internet üzerinden satın alım için yukarıda belirtilen yönteme alternatif olarak, telefon numarasının girilmesi ve telefon numarasına gönderilecek olan SMS’te yer alan şifrenin mobil internet/WAP sayfasında ilgili kısma girilmesi yolu ile de hizmet alınabilecek.

SMS Yöntemi İle Hizmet Alım Süreci :

 • SMS göndererek tekil içerik satın alınabilmesi için abone anahtar kelimeyi yazarak işletmecinin belirlediği numaraya SMS gönderecek ve hizmet satın alınmış olacak.
 • SMS ile satın alınmak istenen hizmet abonelik içeriyorsa, abonenin göndereceği ilk SMS sonrasında aboneye ikinci bir SMS ile abonelik yapılacağı bilgisi iletilerek aboneden ikinci bir onay istenecek. Abone ikinci SMS’i onaylarsa abonelik işlemi gerçekleşmiş olacak.

Arama Yöntemi İle Hizmet Alma Süreci :

Arama yönteminde ise, hizmetin koşulları ve ücret bilgisi, ücretlendirmenin nasıl başlayacağı bilgisi abone hizmeti almadan önce ücretsiz bir anons ile verildikten sonra ve abone onay verirse veya sinyal sesini beklerse hizmet alacak. Abonenin talep etmesi halinde bu anons  ücretsiz olarak tekrar dinlenebilecek.

Katma değerli elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin iptal süreci de tanımlandı. Buna göre;

 • Aboneler, katma değerli elektronik haberleşme hizmeti için yapılmış olan aboneliğini  sona erdirmek istediklerinde, bu talepleri mobil telefon işletmecilerce asgari SMS ile olmak üzere, tüm işletmeciler tarafından ücretsiz ve basit bir yöntemle gerçekleştirilecek.
 • İptal talebinin iletilmesi durumunda, alınan talebi takip eden ilk yenilenme döneminden önce ücretlendirme durdurularak iptal işlemi gerçekleştirilecek.

İşletmeciler tarafından ücretsiz olarak sunulmaya başlanan ve bir süre sonra abonelik yapılarak ücretlendirilen katma değerli elektronik haberleşme hizmetleri için de kurallar getirildi. Buna göre; ücretsiz olarak sunulmaya başlanan hizmetlerde, ücretsiz sunumu müteakip ücretlendirmenin başlayacağı bilgisi de dahil, usul ve esaslara uygun olarak onay alınmış ve gerekli bilgilendirmelerin yapılmış olması koşulu ile ilgili hizmetin ücretli kullanımına geçilmesi öncesinde aboneden ayrı bir onay alınmayacağı düzenlendi.

BTK tarafından yapılan resmi basın duyurusunun tamamı: Katma Değerli Elektronik Haberleşme Hizmetleri Düzenlemesi
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x