PC & Teknoloji Platformu

Enstantane Nedir?

Efffect of shutter speed

Enstantane fotoğrafçılıkta pozlandırma süresine verilen isimdir.

Objektif ile sensör arasındaki perde diye ifade edilen aygıtın açılıp kapanma süresini ifade eden birime enstantane ismi verilir.Enstantane’yi uzun tutarak ışığın makineye girme süresini uzatırsınız buda fotoğrafta doygunluk sağlayıcı bir ışık demektir.Enstantane süresini kısaltırsanız fotoğrafın çekilme süresini hem kısaltırsınız hem de ışığın düşmesine sebebiyet verirsiniz en hızlı enstantane’lerde flash kullanmazsanız eğer fotoğrafta kararmalarla karşılaşabilirsiniz hatta çok yüksek kısalıklara getirdiyseniz eğer fotoğraf simsiyah olarak çekilir.

  • 1 saniyeden daha hızlı pozlarda kullanılan 1EV büyüklüğündeki değerler şöyledir: Sayılara ‘1/’ ekleyiniz ( örnek: 15, 1/15 olmalı, yani saniyenin 15’de biri ) 2, 4, 8, 15, 30, 60, 125, 250, 500, 1000, 2000, 4000, 8000…
  • 1 saniyenin üzerinde pozlamalar için, 2, 4, 8, 15, 30 saniye mevcuttur.

Yukarıdaki değerler fotoğraf makinesinden fotoğraf makinesine göre değişebilir bunun sebebide bir çok marka, bir çok kalitede ve fiyatta ürünün bulunmasıdır.Genelde profesyonel ve yarı profesyonel makinelerde enstantane aralığı geniştir.Ancak amatör, kompakt makinelerde ise enstantane değeri ayarlanamaz ve sabittir.

Enstantane ile diyafram açıklığı fotoğraf filminin üzerine düşen ışık miktarını belirler. Bu iki değişkenin alacağı farklı değerler fotoğrafta değişik efektlere yol açar.Bu da fotoğrafa nasıl hükmederseniz o kadar kalitede ve amaçladığınız fotoğrafı çekebilmenizi sağlar.

Tabi ki mod’tan moda ve çekim alanından çekim alanına göre değişen bu değerler sadece Enstantane süresiyle değil diyafram açıklığı ve ışık ortamının yeterli ışığa sahip olması gibi konularında bu değişkenliklerde çok büyük etkisi vardır.

Aşağıdaki fotoğrafa göz atarak Enstantane’nin kullanımı ile ilgili kolaylık sağlayıcı bir görsel yerleştirdik.En başta enstantane hızı yüksek tutularak rüzgar gülünün duruyormuş gibi ikinci resimde enstantane süresini biraz uzatarak hareketli olduğunu göstermiştir.Üçüncü resimde ise enstantane süresi daha çok arttırarak sürekli etrafında döndüğüne şahit olabilirsiniz.Bu da şu demek oluyor ki siz bir fotoğraf çekerken özneyi hareketli olarakmı yakalamak mı istiyorsunuz yada hareketsizmiş gibi fotoğrafta dondurmak istiyorsunuz en çok bu konulara değiniyor.

Efffect of shutter speed

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x