PC & Teknoloji Platformu

Photoshop’ta Maske Yapmak Ne İşe Yarar?

Photoshop’ta maske yapmak derken ilk önce aklımıza gelen ilk şeylerden biri de yüzü temizleyip üstünde bir renk oynaması yapmak sanıyoruz ama bu konumuzdaki maskeleme yapmanın onla bir ilgisi yoktur.Aşağıdaki görselleri ve adımları inceleyerek işlemi kolayca öğrenebilirsiniz.

1

Yukarıdaki görselde Sarı kutucuk ile göstermiş olduğumuz Layer menüsündeki işlem yapacağımız katmanlardır yani fotoğraf,yazı vb. şeylerdir.Kırmızı ile gösterilen ise Maske’leme işlemini yapcağımız zaman aktif ettiğimiz Layer Mask seçeneğidir.

2

Yukarıdaki görselde görmüş olduğunuz gibi Layer Mask seçeniğini seçtiğimiz zaman katmanımızın yanına beyaz bir çalışma katmanı geliyor.Gelmiş olan beyaz çalışma katmanını seçtiğimiz zaman boya fırçasını açıyoruz ve aşağıdaki boya seçeneklerinden siyah ve beyaz seçeneği karşımıza çıkıyor.

Siyah Rengi seçersek eğer boya fırçasını oraya uyguladığımız zaman silgi kullanıyormuş gibi silmeye başlar.

Eğer Beyaz Rengi seçersek boya fırçası ile uygulama yaptığımız ve yanlışlıkla siyah fırça ile sildiğimiz yerleri geriye kurtarma gibi bir şansımız oluyor.

3

Yukarıdaki görselde göstermiş olduğumuz kırmızı yazıyla 1 seçeneği boya fırçamızdır.2 seçeneği ise renklerle bize silme ve geri kurtarma işlemimizi yapacağımız renk seçeneği tablosudur.Yukarıdaki görsele dikkat ederseniz üstteki katmana maskeleme yaparak kısa bir örnek maskeleme işlemi yaptık.Köpeğin arkası boşken maskeleme yaparak İzmir yazısını köpeğimizin arkasına yerleştirdik bunu daha hassas daha uzun sürede çok temiz bir şekilde kolayca maskeleyerek yapabilirsiniz.Sizlere bir tavsiyemiz daha var işlemlere başlamadan önce orjinal katmanı 1 tane kopyalayıp işleme kopya üzerinden devam etmenizdir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x