PC Bilimi Latest Sorular

Anonim

Askerlik Borçlanması Sorgulama Nasıl Yapılır?

Askerlik Borçlanması Sorgulama Nasıl Yapılır? 2019 Askerlik Borçlanması Sorgulama Nasıl Yapılır?

Leave an answer

Leave an answer


1 Answer

 1. Günümüzde emeklilik şartları 3 şart altında incelenmektedir. Bunlar; prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş kriteridir. Bu üç koşul sağlandığında emekli olunur ve emekli ikramiyeleri alınabilir. Askerlik borçlanması sorgulandığında ve prim günlerine eklendiğinde, kişinin prim günlerinde eksik oluşmaz ve emeklilik yaşı da ertelenmemiş olur.

  Askerlik Borçlanması Sorgulama

  Askerlik borç sorgulaması Alo 170 aranarak gerçekleştirilebilir. Alo 170 hattı SGK, MYK, ÇSGB VE İŞKUR kurumları hakkındaki bütün sorgulamaların yapılabileceği bir yardım merkezidir. Alo 170’in telefonla verdiği hizmetin haricinde, intenet adresinden de hizmet vermektedir. http://www.alo170.gov.tr intenet adresine giriş yaprak canlı görüşme veya danışmanlarla yazılı görüşmeler yaparak sorgulama yapabilirsiniz. Askerlik borçlanmasındaki hesaplamaların ve askerlik bilgilerine ulaşabilmek biraz karışık olduğu için başvurular sadece e-devlet kapısı yoluyla yapılabilmektedir.

  Askerlik Borçlanması Hesaplamaları

  Askerlik borçlanması hesaplamalarında basit bir formül kullanılır. Borçlanmak için talep edilen senenin asgari ücreti üzerinden hesaplama yapılabilir ve tavan veya taban fiyat ücretler belirlenir. Kişi ister tavan isterse taban fiyatı üzerinden hesaplama talebinde bulunabilir. Başvuru yapanların kendi belirledikleri günlük kazancın %32’si oranında prim kesintisi yapılır ve borçlanmak istenen gün sayısı ile çarpılarak toplam ödemesi gereken askerlik borçlanması hesaplanır. Askerlik borçlanmasında günlük borçlanma yapılabilecek en düşük tutarın hesaplanması için;

  • 2019 yılı günlük asgari ücret x %32 formülü kullanmaktadır.
  • 2019 yılı günlük asgari ücret 85,28 TL olarak belirlenmiştir.
  • Bu durumda 2019 yılı için taban günlük borçlanma tutarı 27,28 TL (85,28 TL x %32) olarak hesaplanabilmektedir. 2019 Yılı Askerlik Borçlanması Tutarları Bu yıl için askerlik borçlanma hesaplamaları şu şekilde yapılır.
  • -6 aylık askerlik borçlanması için 2019 yılında ödenmesi gereken toplam miktar 3.897 TL olarak hesaplanabilmektedir.
  • 1 aylık askerlik borçlanması için ödenmesi talep edilen toplam tutar 3.897 TL olarak hesaplanmaktadır.
  • 20 aylık askerlik borçlanması için 2019 yılında ödenmesi gereken toplam tutar 12.990 TL olarak hesaplanmaktadır.
  • 12 aylık askerlik borçlanması için 2019 yılında ödenmesi gereken toplam tutar 7.794 TL olarak hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalar askerlik borçlanması taban tutarları üzerinden yapılmıştır. İstenilen süre ve istenilen miktarda borçlanma yapılabilecek. Kişiler bir aylık veya 20 aylık borçlanma da yapabilecek.

  Ayrıca askerlik borçlanması yapılabilmesi için kişinin bazı şartları yerine getirmiş olması gerekmektedir. Askerlik borçlanmasının yapılabilmesi için kişinin askerlik hizmetini fiilen yapmış olması gerekir. Ancak askerliğini yapmamış veya muaf kişilerde askerlik borçlanması yapabilmektedir. Askerlik borçlanmasına dahil edilerek borçlanmanın yapılacağı süreler;

  • Kişinin silah altında er ya da erbaş olarak geçirdiği süreler,
  • Yedek subay okulunda geçen sürelerdir.
  Askerlik borçlanması talebiyle emekli olmak isteyenlerin bazı şartları yerine getirmiş olması gerekir. Bu şartlar şunlardır;  Askerlik borçlanması 5510 sayılı kanun kapsamında yapılabilmektedir. Bu kapsamda;
  • 4A (SSK), 4B (BAĞ-KUR) ve 4C (Emekli Sandığı) bağlı olarak çalışanlar,
  • İsteğe bağlı sigorta primlerini ödeyenler,
  • Kanun kapsamında sigortalı sayılanlar askerlik borçlanmasını yaparak erken emekli olabilirler.
  • Askerlik borçlanması yapıldığı sırada kişi hangi sigorta bölümüne bağlı ise oradan emekli olabilecektir.
  • Sigortalılık süresi sona eren vatandaşlar isteğe bağlı prim ödemesi başvurusu yaptığında Bağ-Kur üzerinden emekli olacaklardır.
  • Askerlik borçlanması tebliğ tarihinden itibaren bir ay içerisinde ödenmelidir. Askerlik borçlanması taksitle ödenmemektedir.

  Askerlik Borçlanması Başvurumu Nasıl Yapabilirim?

  SSK ve Bağ-Kur için askerlik borçlanması başvuruları E-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Başvurularda şu adımlar izlenmelidir: 4A askerlik borçlanması için;
  • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine giriş yapılması gerekmektedir.
  • Borçlanma sayfasına girdiğinizde daha önce askerlik borçlanması başvurunuz varsa gözükecektir. Daha önceden başvurunuz yoksa “Yeni Başvuru” yazan bölüme tıklayabilirsiniz.
  • Açılan sayfada başvuru türü belirlenmelidir. Bu ekranda başvuruyu kimin için yapıyorsak o kişiyi seçmeliyiz. Ardından “Kaydet ve Devan Et” seçeneğine tıklanmalıdır.
  • Sonrasında gerekli sorgulamalar yapılır ve borçlandırma yapıp yapamayacağınız belli olur.
  • Başvuru yapabilirsiniz onayı verilirse, gereken bilgilerin girilmesiyle başvuru tamamlanır.

  4B askerlik borçlanması için;

  -https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4b-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine giriş yapılmalıdır.
  • Kimlik doğrulama işleminin ardından çıkan sayfada 4B askerlik borçlanması için başvurunuz varsa görülecektir.
  • Sağ üstte yer alan “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklayarak başvuru da bulunabilirsiniz. -Başvuruyu kim için yapılmak isteniyorsa o seçenek seçilir.
  • Askerlik bilgileriniz geldikten sonra istenilen bilgilerin girişiyle birlikte askerlik borçlanması başvurusu tamamlanır.

  Askerlik Borçlanmasını Ödemek İçin Kredi Çekilebilir Mi?

  Askerlik borçlanması veya herhangi bir SGK borcu için, SGK’nın bankalarla bir anlaşması yoktur. Askerlik borçlanmasını ödemek istiyorsanız, bankalardan ihtiyaç kredisi talep edebilirsiniz. Kredi notunuz ve gelir durumunuz yeterli ise ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.