Anonim

Laptop bilgisayarım çalındı. Bulma sanşımız var mıdır?

Laptop bilgisayarım çalındı. Elimde imei numarası mevcuttur. Bulma sanşımız varmıdır ? Düşünceniz nedir. İyi akşamlar

Paylaş

3 Answers

 1. Bilgisayarlarda imei numarası olmaz. Bilgisayarlarda üretici tarafından barkod şeklinde eklenmiş seri numarası ve sistemin kendi içerisinde yazılımsal olarak bulunan mac kimliği vardır.

  Çalınmış bir bilgisayar bulunabilir mi?

  • Eğer çalınan bilgisayar bir MAC türü Apple ürünüyse ve üzerindeki cihazımı bul servisi aktif olarak bırakılmışsa cihaz internete bağlandığı anda yerinin tespiti mümkün olabilir.
  • Eğer çalınan bilgisayar Windows tabanlı bir bilgisayar ise bulunma ihtimali biraz zor. Intel’in birçok işlemcisinde Mac’lerde olduğu gibi yeri bildirecek teknolojiler mevcut ancak ekstra yazılım ya da güvenlik şirketleriyle çalışmanızı gerektiren bir saçma yapıyla muhatap olmak zorunda kalırsınız.
  • Bilgisayarınızın mac adresi biliniyorsa savcılığa şikayette bulunup resmi makamların çıkaracağı karar doğrultusunda internet sağlayıcılardan bilgi istenilebilir. Karar doğrultusunda polis tarafından gerekli olabildiğince araştırma yapılacaktır.

  Tabi burda bahsettiğim durumlar çalınan bilgisayarın parçalarına ayrılmaksızın bir şekilde internete bağlanıp kullanılması halinde geçerli olacaktır. İnternete bağlanmadıkça hiçbir bilgisayar ardında iz bırakmayacak bulunmasıda oldukça zorlaşacaktır.

  • 0
Leave an answer

Leave an answer