PC Bilimi Latest Sorular

Anonim

.nomedia dosyası nedir?

Android telefonumun içinde dosyalara bakarken .nomedia isimli dosyalar gördüm. .nomedia dosyası nedir? .nomedia dosyası virüs müdür? .nomedia dosyası ne işe yarar?

Leave an answer

Leave an answer


1 Answer

 1. Android cihazlarda karşılaşabileceğiniz .nomedia bir virüs dosyası değildir. .nomedia dosyası 0 kb değerlerinde amacı bulunduğu klasörün içerisindeki resim ve video gibi multimedya dosyalarının medya oynatıcıları veya tarayıcıları tarafından okunmasını engellemek amacıyla kullanılır.

  .nomedia dosyası nasıl oluşturulur?

  Android cihazınızın Dosya yöneticisi (File Manager) veya X-plore File Manager, ES File Explorer gibi bir uygulamalar kullanarak kolaylıkla cihazınızda .nomedia dosyasını oluşturabilirsiniz.

  • Multimedya cihazlarınızda okunmasını istemediğiniz dosyalarınızın içerisinde .nomedia dosyası atarak o klasörün okunmasını engelleyebilirsiniz.
  • Android telefonunuza attığınız bir klasörde yer alan resim, ikon ve videoların galerinizde görünmesini engellemek isterseniz dosya içerisine .nomedia dosyası oluşturarak görünmesinin engelleyerek kullanabilirsiniz.
  • İçerisinde resim veya video olan dosyalarınızı multimedya oynatıcılarınız görmüyorsa içerisinde bulunan .nomedia dosyasını silerek cihazınızın erişimini sağlayabilirsiniz.