Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Please type your username.

Please type your E-Mail.

Lütfen sorunuz için uygun kategori bölümünü seçiniz, böylece sorunuz kolayca bulunabilir.

Lütfen soru için uygun bir başlık seçiniz, böylece sorunuz tarafımızdana daha kolay cevaplanabilecektir.

Sorunuzla ilgili açıklamayı iyice ve ayrıntılı olarak alana yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzla alakalı uygun anahtar kelimeleri virgül(,) ile ayırarak giriniz. Örneğin:android, google, bilgisayar, cep telefonu.

Captcha Click on image to update the captcha.

Adem Gümüş

Termal macun sürmedim bilgisayarım geç açılıyor

Bilgisayarımın fanlarını ve işlemci soğutucusunu temizledim ama sonrasında termal macun sıkmadım. Bilgisayarım işlemlerim sonrası yaklaşık 4-5 dakikada açılıyor yardım

Paylaş

1 Cevap

  1. Termal macun işlemci yüzeyinde oluşan sıcaklığı, işlemci soğutucusunun yüzeyine aktararak işlemcinizin serin ve stabil çalışmasını sağlamak amaçlı kullanılmaktadır. Termal macunlar işlemci yüzeyindeki ısıyı dengeli yansıttığı için işlemcinin aşırı ısınma nedeniyle ısı üst değerini aşmasını da engelleyecektir. Tabi ki işlemci soğutucusunun performansına göre verimlilik kat ve kat artmaktadır.

    İşlemcinizle, CPU soğutucusu arasına termal macun kullanmazsanız işlemciniz olması gereken değer aralığını aşarak ısınacak, öncelikle sık sık donmalar yaşayıp ardından sisteminizin yeniden başladığına şahit olabilirsiniz. Çok fazla yük bindirerek işlemcinizi yüksek ısıdan dolayı kullanılamaz hale getirebilmeniz de söz konusudur. Size tavsiyem bir termal macun temin ederek işlemcinizde kullanmanız. Hatta piyasada 50-60 TL aralığında bulunan Artic, Cooler Master, vs. gibi firmaların iyi termal macunlarından kullanırsanız ekstra olarak 10-15 derece arası ek bir verimlilikte sağlayabilirsiniz.

    Not: İşlemci ve soğutucusu arasına kesinlikle diş macunu gibi olmaması gereken şeyleri bilgisayarlarınız da kullanarak risk almayınız.

    • 0
Bir cevap bırakın

Bir cevap bırakın

Captcha Click on image to update the captcha.