PC Bilimi Latest Sorular

Adem Gümüş

Termal macun sürmedim bilgisayarım geç açılıyor

Bilgisayarımın fanlarını ve işlemci soğutucusunu temizledim ama sonrasında termal macun sıkmadım. Bilgisayarım işlemlerim sonrası yaklaşık 4-5 dakikada açılıyor yardım

Leave an answer

Leave an answer


1 Answer

  1. Termal macun işlemci yüzeyinde oluşan sıcaklığı, işlemci soğutucusunun yüzeyine aktararak işlemcinizin serin ve stabil çalışmasını sağlamak amaçlı kullanılmaktadır. Termal macunlar işlemci yüzeyindeki ısıyı dengeli yansıttığı için işlemcinin aşırı ısınma nedeniyle ısı üst değerini aşmasını da engelleyecektir. Tabi ki işlemci soğutucusunun performansına göre verimlilik kat ve kat artmaktadır.

    İşlemcinizle, CPU soğutucusu arasına termal macun kullanmazsanız işlemciniz olması gereken değer aralığını aşarak ısınacak, öncelikle sık sık donmalar yaşayıp ardından sisteminizin yeniden başladığına şahit olabilirsiniz. Çok fazla yük bindirerek işlemcinizi yüksek ısıdan dolayı kullanılamaz hale getirebilmeniz de söz konusudur. Size tavsiyem bir termal macun temin ederek işlemcinizde kullanmanız. Hatta piyasada 50-60 TL aralığında bulunan Artic, Cooler Master, vs. gibi firmaların iyi termal macunlarından kullanırsanız ekstra olarak 10-15 derece arası ek bir verimlilikte sağlayabilirsiniz.

    Not: İşlemci ve soğutucusu arasına kesinlikle diş macunu gibi olmaması gereken şeyleri bilgisayarlarınız da kullanarak risk almayınız.