Anonim

Ucuz intel celeron Atom gibi islemcili bilgisayar almak iyi bir fikir mi ?

merhabalar babam kendine ucuz bir bilgisayar almak istiyor. Dosya indirebilecegi , World , Powerpoint dosyalari olusturabilecegi , intarnette gezinecegi bir bilgisayar. Tablet almaktansa o daha mantikli geldi ama, hangi isletim sistemi daha iyi olur nasil özelliklere sahip olmasi yeterli pek bir bilgiye sahip degiliz. Önerileriniz nelerdir. Hangi marka, hangi islemci , nekadarlik alan vb. neler önerebiliriniz? Yardimci olursaniz cok sevinirim…

Paylaş

3 Answers

 1. Öncelikle net bir öneride bulunabilmemiz için bütçe sınırını bilmemiz gerekmektedir. Tabi ki bunun öncesinde sizinde tam olarak neye ihtiyacınız olduğunuzu belirlemeniz önem arz ediyor. Tablet ve bilgisayar konusunda oldukça farklı kullanıcı deneyimleri söz konusu. Bir tablet çok iyi özelliklere sahip olsa bile bilgisayarın yerini tutamayabilir. Ancak düşündüğünüz tarzda atom işlemcili bir notebook konusunda şahsi düşüncem o tarz işlemcili bir notebook alınması taraftarı asla değilim. Bütçeyi biraz zorlayarak daha iyi bir işlemciye sahip notebook düşünülebilir.

  Kitap okumak, gazete ve dergilere bakmak, internet sitelerinde gezinmek, kısa metinler yazmak ise tablet almak cazip gelebilir. Tabletlerin taşıma kolaylığını unutmamakta gerekiyor. Eğer amacınız az da olsa birşeyler üretmekse örneğin bir belgede yazı yazacak, sunu hazırlayacak veya bir tablolama programını kullanacaksanız alacağınız şey tablet olmamalıdır. Günümüzde bazı tabletlere 2 işletim sistemi ( Windows 10 – Android ) kurulu halde gelebiliyor. Ancak tablet mi notebook mu bunun son kararını verecek olanda sizsiniz. Öncelikle ihtiyacınızı ve bütçenizi netleştirmeniz gerekiyor.

  • 0
  • dahada konuyu acmak gerekirse babam imam ve düzenli olarak vaaz dosyalari indiyor. Sirf bu yüzden alacak bilgisayari.Ama cabuk kasan bir notebook ta tercihi degil.

   en fazla 1500 olabilir galiba.Tam net olarak bende bilmiyorum onu bilgisayara görede karar verebiliriz.Ben daha cok notebook alma taraftariyim.Cünkü powerpoint sunularini indirmesi falan gerekiyor.Yeya iste kendi world dosyalarimiza birsey yazmasi gerekiyor.Tek sIkInti isletim sistemine göre fiyat degisiyor ve ben hangi isletim sistemi yeterli gelir bilemiyorum.Günümüz kosullarinda intarnette surf amacli zaten akilli telefonlar var.Belge yazip indirebilecegimiz bir özellige sahip olmali.Mesela ben daha cok özellik istegidim icin i7 kullaniyorum.Amd var daha uygun fiyatta.Önerebileceginiz bilgisayar cesitleri veya isletim sistemi var mi?

   • 0
   • Belirlediğiniz fiyat aralığında maalesef dolar kurundan da kaynaklı i5 hatta i3 işlemciye sahip sıfır bir notebook bulmak zor bir durum. Dolar kurunun artması nedeniyle cihaz fiyatlarıda epeyce artmış durumda. 1600 TL civarlarından i3 işlemcili makineler başlamakta. Celeron işlemcili bir notebook tercih edecekseniz 1500 TL civarlarına kadar mevcut. Az daha ekleyerek 1600TL seviyelerindeki cihazlardan alıp en azından biraz daha iyi bir işlemci kullanmak mantıklı olabilir. i3 işlemcili çoğu model alt seviyelerde birbirine benzerlik gösteriyor. HP 15-BS008NT, HP G6 250, Lenovo V110, Acer A315-51, Dell Vostro 15 3568, Lenovo Ideapad 320 gibi modellerde özellikler ufak tefek farklılıklar dışında hemen hemen aynıdır. Bu modellerden birini tercih edebilirsiniz. Tabi ki daha farklı modellerde karşınıza çıkabilir. Üst seviye bir cihaz aramadığınız içinde işinizi fazlasıyla görecektir. Model olarak daha fazla ürün yazabilirim ancak sadece kafa karışıklığına neden olacaktır.

    Alacağınız sıfır ürünlerde Windows 10 işletim sistemi gelmektedir. Artık bilgisayarlarda Windows 10 dışında işletim sistemi satılmamakta. Kişisel tavsiyemde güncellemeleri alabilmek adına Windows 10 kullanmanızdır.

    • 0
Leave an answer

Leave an answer