PC & Teknoloji Platformu

VoLTE Nedir, Nasıl Çalışır, Ayarları Nasıl Yapılır? VoLTE Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde 3G yerine kullanılmaya başlanan 4.5G teknolojisiyle beraber yurtdışında LTE ismiyle kullanılan teknolojide kullanılmaya başlandı. LTE, İngilizce karşılığı olan Long-Term Evolution, yani Uzun Süreli Gelişim anlamına gelen kelimenin kısaltılmasından elde ediliyor. LTE (İngilizce: Long-Term Evolution yani Uzun vadeli evrim), 4G LTE adı ile de pazarlanan GSM/EDGE ve UMTS/HSPA ağ teknolojilerine dayalı yüksek hızlı kablosuz veri aktarım standardı. 3GPP kapsamında geliştirilmeye başlanmıştır. LTE arayüzü 2G ve 3G iletişimi desteklemektedir. Bağlantı hızı, cep telefonlarında 300 Mbit/s’dir.

VoLTE Nedir? Ne İşe Yarar ?

VoLTE yüksek kalitede ses, görüntü ve data aktarımı anlamına gelen LTE yani 4G – 4.5G teknolojisini kullanan bir standarttır. VoLTE Voice Over LTE kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. VoLTE ile HD+ kalitede sesli ve görüntülü görüşme arama yapma imkanı sağlanmakta. SIM kartınızın 4.5G uyumlu, telefonunuzun ise VoLTE destekli bir akıllı cihaz olması gerekmektedir. VoLTE özelliği ile çağrı başlatma süreleri 1-2 saniyeye indirilirken, kullanıcılara daha hızlı şebekeye erişim ve bağlantı hizmeti sunuluyor. Ayrıca, ses iletimi mobil veri üzerinden gerçekleştirildiği için ses kalitesi de en yüksek çözünürlükte (HD) sunuluyor.

Herhangi bir zamanda herhangi bir yerde her çeşit ağ hizmetini tek bir noktada birleştiren 4G, tümüyle IP tabanlı, kablolu ya da kablosuz bilgisayar, tüketici elektroniği, iletişim teknolojileri ile iç ve dış ortamlarda kullanılacak veri iletim kapasitesini sağlayabilen bir sistemdir. 3G saniyede yaklaşık olarak 28 Mbps’lik bir hız sunuyor. 4.5G ise bu hız saniyede ortalama 375 Mbps civarlarında.Yükselen hız sayesinde belirli büyüklüğe sahip bir fotoğraf, video veya herhangi bir dosyayı çok daha düşük sürelerde alıp gönderebileceksiniz.

VoLTE, aynı anda veri ve ses kullanımına izin verdiği için telefon görüşmeleri sırasında telefonunuz arka planda dosya indirmeye vs. devam edebilir. Sesli aramaların bağlanması neredeyse 1 saniye içerisinde gerçekleşiyor. 4.5G teknolojisi henüz hayatımıza girmeden ülkemizde bir test gerçekleştiren bir GSM operatörü, VoLTE ile yüksek kaliteli sesli çağrıyı tam 0,372 saniye içinde kurmayı başarmıştı.

VoLTE Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

VoLTE teknolojisini kullanabilmeniz için telefonunuzun LTE teknolojisini desteklemesi gerekmektedir. Ayrıca operatörünüzün de VoLTE teknolojisini destekliyor ve kullanımınıza sunuyor olması gerekmektedir. VoLTE ücretsiz bir servistir. Paket veya tarifeniz üzerinde mevcut işlemleriniz üzerinden değerlendirilmektedir.

VoLTE destekleyen telefon hangileridir?

HTC: Desire EYE ve One M9
Huawei: Ascend P7 ve Ascend D2 LTE
LG: G2, G3, G4, G Flex, G Pro, Optimus GX, Optimus LTE 2, Optimus LTE 3
Motorola: Droid TURBO, Nexus 6, Droid MAXX, Droid Mini
Samsung: Galaxy Grand, Galaxy Core Prime, Note 2 LTE, Note 3 (N9005), Note 10.1 LTE, Note Edge, Note 4, Galaxy Round, Galaxy S3 LTE, Galaxy S4 (I9515), Galaxy S4 Mini LTE, Galaxy S4 Zoom, Galaxy S5, Galaxy S5 Active, Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Galaxy S8, Samsung Galaxy S8 Plus
Sony: Xperia Z2, Xperia Z2 Tablet, Xperia Z3, Xperia Z3 Compact, Xperia Z4, Xperia Z5

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x