PC & Teknoloji Platformu

Windows 10 Creators Update Denetim Masası Nerede?

Windows 10 için geçtiğimiz günlerde yayınlanan 1703 sürüm numaralı Creators Update güncellemesi yeni özellikleri beraberinde getirdi. Oyuncu modundan, gece moduna kadar farklı seçenekler yanında Edge tarayıcısınada yeni özellikler getirdi. Tabi ki her yeni özelliğin yanında gidenlerde olabiliyor. Yıllardır alıştığımız denetim masasına başlat menüsüne sağ tıklayarak artık direkt olarak erişim sağlayamıyoruz. Program ekle/kaldır bölümüde yenilenen ekranda açılmaya başladı. Eski klasik alıştığımız denetim masasına erişim sağlamak için yapmamız gerekenlerden bahsedeceğim.

Windows 10 Creators Update Güncellemesi Sonrası Denetim Masası Nerede?

Çözüm 1: İlk deneyeceğimiz yöntem masaüstündeki bilgisayarım simgesine çift tıklayarak açıyoruz. Daha sonra konum kısmındaki araç çubuğuna Denetim Masası yazıp arama sonuçlarındaki denetim masasına tıklayarak çalıştırıyoruz.

Çözüm 2: Başlat butonu yanındaki Windows’ta ara seçeneğine giriş yaparak arama kısmına Denetim masası yazıyoruz. Karşımıza gelen arama sonuçlarından Denetim masasını seçerek çalıştırıyoruz.

Çözüm 3: Son yöntem ise masaüstüne sağ tıklayarak Kişileştir seçeneğine tıklıyoruz. Ayarlar sayfası açıldıktan sonra sol taraftaki temalar seçeneğine tıklıyoruz. Sağ taraftaki masaüstü simge ayarları linkine tıklıyoruz. Açılan masaüstü simge ayarları penceresinde Denetim Masası kutucuğunu işaretleyerek tamam diyoruz. Masaüstüne denetim masası simgesi eklenmiş olacak.

Çözüm 4: Windows 10 denetim masasını açmak için çalıştır (Windows + R tuşuna aynı anda basarak açabilirsiniz) seçeneği içine C:WindowsSystem32control.exe yazıp tamam diyerekte denetim masasını açabilirsiniz.

Denetim masasıyla ilgili yapılabilecekler bu kadar. Eski program ekle/kaldır penceresinde yukarıda anlattığımız şekilde denetim masası seçeneğine eriştikten sonra denetim masasının içerisinden erişerek kullanabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 9 Average: 5]
guest

6 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
hayati

ben görev çubuğunda simgesini görebiliyor olmam rağmen denetim masası penceresini göremiyorum. yeni sistemde dns ayarlarımı değiştirebileceğim bir yer de bulamadım. yeniliklere kapalı değilim program ekle/kaldır ‘ı yeni haliyle kullanmak da çok büyük bir kayıp değil ama şu anki uygulama cidden çok sınırlayıcı.

Murat

Bu güncelleme ile kaybolan ve bulamadığım, sistem yazı fontunun büyüklüğünü ve kalınlığını ayarladığım bölüm hakkında bi bilginiz var mı ? Daha önce (Denetim masası> Görünüm ve Kişiselleştirme> Yazı tipler) altındaydı. Saatlerdir arıyorum bulamadım.

Murat

Böyle bir ayarın kaldırılması çok saçma olmuş. Bi süre bekleyip güncelleme ile düzeltilmesini bekleyeceğim, olmadı önerdiğiniz programı denerim artık. Teşekkürler..

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

6
0
Would love your thoughts, please comment.x