PC & Teknoloji Platformu

Android APK Dosyası Nedir? Android APK Nasıl Yüklenir?

Öncelikle APK Dosyası Nedir? bu sorunun cevabını verelim. APK dosyası android işletim sistemli cihazlara ait yazılımlardır. Genellikle oyun ya da uygulamaları android işletim sisteminde dağıtmanızı ve ya kurmanızı sağlayan bir dosya uzantısıdır. APK dosyalarını genellikle son kullanıcılar olarak Google Play gibi uygulama mağazaları aracılığı ile indirilebilir, cihazlarımıza kurabiliriz. Ancak androidin yapısından dolayı .apk dosyalarını dışardan temin edebileceğiniz herhangi bir siteden indirebilir ve kurabilirsiniz.

Android Cihazlara Uygulama Mağazası Dışında APK Dosyası Nasıl Yüklenir?

Google play gibi telefonun kendi üzerinde gelen uygulama mağazaları dışında da rahatlıkla basit bir şekilde .apk dosyasını kurabilirsiniz. Yapmanız gereken işlem .apk kurulum dosyasını indirmek ya da telefonunuza bilgisayar gibi herhangi bir kaynaktan dosya sistemi içerisine bırakmaktır. Kurulum işlemlerini ise aşağıdaki gibi gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

1- Android cihazımıza kuracağımız .apk dosyamızı güvendiğimiz kaynaktan indiriyoruz. İndirmek istediğimiz apk dosyası için cihazınızda “Bu türden dosyalar cihazınıza zarar verebilir. Yinede Whatsapp.apk dosyası adlı dosyayı saklamak istiyor musunuz?” şeklinde karşımıza gelebilecek uyarıya Tamam diyoruz. Uygulamayı cihazımıza kaydediyoruz.

2- Android cihazımız içindeki dosya sistemine girerek dosyayı çalıştır diyerek açmaya çalışıyoruz

3- Android cihazınızda Yükleme engellendi şeklinde bir iletiyle karşılaşacaksınız. Karşınıza çıkan bu pencerede Ayarlar butonuna basıyoruz. Kilit ekranı ve güvenlik penceresi gelecek karşınıza. Burada ise Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini aktif ediyoruz.

4- Burda dikkat etmeniz gereken en önemli kısım Yalnızca bu yüklemeye izin verin seçeneğini seçerek Tamam butonuna basmak. Bu şekilde telefonunuza arka planda herhangi bir apk dosyasının farkında olmadan yüklenmesine engel olabilirsiniz. En son olarakta uygulamanın yüklenmesini devam ettirmek için Yükle butonuna basıp işlemin bitmesini sağlıyoruz.

Uygulama mağazası haricinde android cihazlara uygulama yüklemi bu şekilde gerçekleşmektedir. Dikkat etmeniz gereken tek önemli nokta indirdiğiniz .apk dosyalarını güvenilir internet sitelerinden indirmek. Takıldığınız durumları yorum olarak belirtebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x