PC & Teknoloji Platformu

Android Cihazlarda DNS Nasıl Değiştirilir?

Android telefon veya tabletinizde internette engelli sitelere erişebilmek için, internete bağlantıda yaşanan yavaşlıklardan veya ping sorunlarından dolayı DNS adresinizi değiştirebilirsiniz. DNS sunucusu kullanarak yaşadığınız bu sorundan kurtulmanız mümkün. Servis sağlayıcınız tarafından otomatik atanan DNS dışında kullanacağınız bir DNS sunucusu sorununuzu tamamen ortadan kaldırabilir. Yapmanız gereken cihazınızda ağ ayarlarınızı bilgisayarlarınızda olduğu gibi değiştirmek. Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak sorunsuzca DNS değiştirebilirsiniz.

İnternette gezinirken ülkenizde erişime engellenen sitelere erişebilmek için DNS adresinizi değiştirebilirsiniz. İnternet servis sağlayıcınızın erişime engellediği internet sitelerine giriş yapmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi olan DNS değiştirme işlemini aşağıdaki adımları izleyerek Android cihazınızda uygulayabilirsiniz.

Android’de DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

Android telefon veya tabletlerde DNS değiştirmek için 2 farklı yolu izleyerek kolayca DNS ayarınızı değiştirebilirsiniz. İki yöntemde aynı şekilde DNS değiştirmenizi sağlayacaktır.

Android Cihazlarda Ayarlar Menüsü İçerisinden DNS değiştirme (Pratik Yöntem):

 1. Üstteki kolay ayarlar menüsünü parmağınızla aşağı doğru indirin.
 2. Wi-Fi seçeneğinin üzerine parmağınızı biraz basılı tutun. Wi-Fi ağlarının listesi açılacaktır.
 3. Açılan Wi-Fi bağlantılarda kullandığınız bağlantının altında bağlantı kuruldu şeklinde ibare bulunmaktadır. O bağlantının üzerinede parmağınızla bir süre dokunun.
 4. Karşınıza ağın ayarlarıyla ilgili seçenekler gelecektir. Ağ ayarlarını yönet seçeneğine dokunun. Yeni açılan pencerede ise Gelişmiş seçenekleri göster seçeneğine dokunuyoruz.
 5. DHCP yazan yere dokunaran Statik seçeneğini seçiyoruz.
 6. Aşağıya doğru açılan seçenekler kısmında DNS 1 ve DNS 2 adresine kullanacağımız DNS adreslerini yazıyoruz.
 7. En son olarak Kaydet seçeneğine dokunarak işlemimizi tamamlıyoruz. Hepsi bu kadar.

Android Cihazlarda Ayarlar Menüsü İçerisinden DNS değiştirme (Detaylı Anlatım):

 1. Telefonunuzun “Ayarlar” seçeneğine giriş yapın.
 2. Karşınıza gelen ekrandaki “Wi-Fi” bölümüne giriş yapın. (Wi-Fi özelliğini aktif etmeniz gereklidir)
 3. Bağlı olduğunuz Wi-Fi ağına basılı tutun. (Örneğin; pcbilimicom)
 4. Açılan menüdeki seçeneklerden “Şebekeyi düzenle“ye dokunun.
 5. Açılan penceredeki “Gelişmiş seçenekler göster” seçeneğini işaretleyin.
 6. Pencerenin alt kısmında çıkan seçenekler arasından Ip Ayarları altından “DHCP“ye dokunun ve “Statik“i seçin.
 7. Daha sonra DNS 1 ve DNS 2 bölümlerine kullanmak istediğiniz DNS adreslerini yazın.

Eğer DNS kullanmaktan vazgeçerseniz yapmanız gereken en son işlemlerde yer alan işlemleri geri alarak Statik olarak ayarladığınız kısmı DHCP’ye geri almak. Bu sayede IP atamanız otomatik olarak bağlı olduğunuz modem tarafından belirlenip DNS ayarlarınızda otomatik sağlayıcının ayarlarına dönüş yapacaktır.

Android Cihazlarda Kullanılabilecek DNS Adresleri:

Güncel olarak yayınladığımız DNS adresi listemizde hızlı ve güncel bir DNS listesine erişim sağlayabilirsiniz. Level3, Verisign, Google DNS, Yandex DNS, FreeNom DNS gibi adreslerden dilediğinizi kullanabilirsiniz. Ayrıntılı DNS listemize ulaşmak için buraya tıklayınız. Sizler için seçtiğimiz ücretsiz DNS servisleri yer almaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x