Ana Sayfa Apple iPhone/iPad’de DNS Nasıl Değiştirilir?

iPhone/iPad’de DNS Nasıl Değiştirilir?

0
564

Apple marka iOS işletim sistemi kullanan iPhone’da veya iPad’de DNS nasıl değiştirilir? iOS iPhone akıllı telefon veya iOS kullanan iPad tabletlerde DNS sunucular nasıl değiştirilir? iOS kullanan iPhone telefon veya iPad tabletinizde internette engelli sitelere erişebilmek için, internete bağlantıda yaşanan yavaşlıklardan veya ping sorunlarından dolayı DNS adresinizi değiştirebilirsiniz. DNS sunucusu kullanarak yaşadığınız bu sorundan kurtulmanız mümkün. Servis sağlayıcınız tarafından otomatik atanan DNS dışında kullanacağınız bir DNS sunucusu sorununuzu tamamen ortadan kaldırabilir. Yapmanız gereken cihazınızda ağ ayarlarınızı bilgisayarlarınızda olduğu gibi değiştirmek. Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak sorunsuzca DNS değiştirebilirsiniz.

İnternette gezinirken ülkenizde erişime engellenen sitelere erişebilmek için DNS adresinizi değiştirebilirsiniz. İnternet servis sağlayıcınızın erişime engellediği internet sitelerine giriş yapmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi olan DNS değiştirme işlemini aşağıdaki adımları izleyerek iPhone telefon veya iPad tabletinizde uygulayabilirsiniz.

iPhone/iPad DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

iPhone telefon veya iPad tabletinizde DNS değiştirmek için aşağıdaki işlemler sırasını izleyerek kolayca DNS ayarınızı değiştirebilirsiniz.

  1. iPhone telefon veya iPad tabletinizde DNS değiştirmek için öncelikle telefonunuzda Ayarlar (Settings) bölümününe dokunun.
  2. Ayarlar menüsünde Wi-Fi (kablosuz ağ) seçeneğini göreceksiniz. Wi-Fi seçeneğine dokunun.
  3. Wi-Fi ayarları içerisinde bağlı olduğunuz kablosuz ağın ismini göreceksiniz. O ağın sağ tarafında bulunan info (yuvarlak içerisinde i yazan buton) butonuna dokunun.
  4. Wi-Fi ayrıntıları içerisinde DHCP seçeneği altında DNS seçeneğine dokunun ve girmek istediğinz DNS sunucularını bu alana girin. Her DNS adresi sonrası noktalı virgül (;) işaretini kullanarak birden fazla DNS girebilirsiniz. (8.8.8.8; 8.8.4.4 gibi)

iPhone telefon veya iPad tabletinizde ayarlar kısmına birden fazla DNS sunucu girebilirsiniz. Genelde iki adet DNS sunucusu yeterli olmaktadır. DNS kullanmaktan vazgeçerseniz yapmanız gereken yukarıdaki 4. işlem sırasında DHCP menüsü altında yazan DNS kısmında yazan IP adreslerini silerek DNS seçimini ağ sağlayıcınıza bırakabilirsiniz.

iPhone/iPad Cihazlarda Kullanılabilecek DNS Adresleri:

Güncel olarak yayınladığımız DNS adresi listemizde hızlı ve güncel bir DNS listesine erişim sağlayabilirsiniz. Level3, Verisign, Google DNS, Yandex DNS, FreeNom DNS gibi adreslerden dilediğinizi kullanabilirsiniz. Ayrıntılı DNS listemize ulaşmak için buraya tıklayınız. Sizler için seçtiğimiz ücretsiz DNS servisleri yer almaktadır.

YORUM YAP, FİKRİNİ BELİRT, BİZE KATKIDA BULUN :)

avatar
 
grinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeekmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth