PC & Teknoloji Platformu

Android telefonda virüs nasıl temizlenir?

Android telefonunuza virüs, malware, adaware, casus yazılımlar gibi zararlılar bulaştı ise telefonunuzan nasıl tamamen kaldırabileceğinizi detaylıca anlatacağım. Android işletim sistemi açık kaynak oluşu nedeniyle geliştiricilere fazlasıyla açık olan bir işletim sistemidir. Açık kaynaklı oluşu uygulama çeşitliliği bakımından da önemli bir konumda olmasını sağlıyor.

Özellikle Google gibi bir devin arkasında olması işi bambaşka boyutlara ulaştırabiliyor. Tabi hal böyle olunca hackerler içinde hacklenebilecek cihazlar arasında ilk yerini alıyor.  Android işletim sistemindeki açıkları bularak bunu kullanmak isteyen kötü niyetli kişi ya da oluşumlar gün geçtikçe artan bir gerçek. Telefonunuza herhangi bir zararlı bulaştıysa yapmanız gerekenler bilindik güvenlik uygulamalarıyla sisteminizi baştan sona taratarak temizlemek.

Aşağıda daha önce paylaşmış olduğum 2017 Android İçin En İyi Antivirüs Programları  makalesi içinden 2 adet uygulama üzerinden telefonunuzdaki virüslerden nasıl kurtulabileceğinizi anlatacağım.

Android telefonda virüs nasıl temizleme [Çözüm 1] – Avast Mobile Security ile virüs temizleme

Android telefonunuzu temizlemek için ilk seçtiğim uygulama Avast Mobile Security uygulaması oldu. Avast ile android telefonunuzu virüs taramasından geçirmek için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir.

 • Google Play Store üzerinden veya yukarıda verdiğim link aracılığı ile Avast uygulamasını mağazadan indiriyoruz.
 • Kurulumunu yaptığımız Avast Mobile Security uygulamasını çalıştırıyoruz.
 • Uygulama açılırken Başla butonuna basarak bir sonraki sayfadaki reklamlarla devam et linkine tıklıyoruz.

 • Karşımıza turuncu renkte bir tara butonu geliyor. Bu butona basarak taramaya başlıyoruz. Antivirüs programının diğer ek özelliklerinide bu sayfa üzerinden aktif ederek kullanabilirsiniz.
 • Virüs taraması yapılırken karşımızdaki sayacın %100 olmasını dikkatlice bekliyoruz.
 • Benim telefonumda pek birşey olmasada uygulama bulduğu zararlıları bulundu:1 risk şeklinde size göstererek çözüm yolları önerecek. Temizle veya kaldır seçeneği aracılığı ile telefonunuzdaki zararlı yazılımlardan kolayca kurtulabilirsiniz.

 

Android telefonda virüs nasıl temizleme [Çözüm 2] – Norton Mobile Security ile virüs temizleme

Android telefonunuzu temizlemek için ikinci seçtiğim uygulamaysa Norton Mobile Security uygulaması oldu. Avast uygulamasında olduğu gibi Norton ile android telefonunuzu virüs taramasından geçirmek için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir.

 • Google Play Store üzerinden veya yukarıda verdiğim link aracılığı ile Norton Mobile Security uygulamasını mağazadan indiriyoruz.
 • Kurulumunu yaptığımız Norton Mobile Security uygulamasını çalıştırıyoruz.
 • Uygulama açılırken Norton’a bilgi gönderilmesine yardımcı olun şeklindeki seçeneğin kutucuk işaretini kaldırarak, Kabul et ve Başla butonuna basarak bir sonraki sayfaya geçiyoruz. Uygulama ilk başlangıçta internet bağlantısı aracılığı ile veritabanını güncellemeye başlayacaktır.

 

 • Güncelleme işlemi %100 bitince otomatik olarak uygulama telefonunuzun sistemini taramaya başlayacaktır.
 • Virüs taraması yapılırken karşımızdaki sayacın %100 olmasını dikkatlice bekliyoruz.
 • Uygulama taraması bitince karşınıza bulunan zararlıların sayıları ve türleri çıkacaktır. Uygulama size öneri olarak çözüm yolları gösterecektir. Temizle veya kaldır seçeneği aracılığı ile telefonunuzdaki zararlı yazılımlardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Yukarıdaki antivirüs uygulamalarını daha önce paylaşmış olduğum 2017 Android İçin En İyi Antivirüs Programları yazımda bulabilirsiniz. Yazı içerisinde çok daha fazla alternatife sahip olabilirsiniz. Telefonunuza bulaşan zararlılarla ilgili yardım isteğiniz olursa altta yorum olarak detayları anlatırsanız yardımcı oluruz.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Aylin

Teşekürler

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

1
0
Would love your thoughts, please comment.x