PC & Teknoloji Platformu

Android Telefonlarda Apn Ayarları

Android Telefonlarda Apn Ayarları
Apn genel olarak akıllı telefonlarda kullanılan bir ayardır.APN’nin anlamı ise Access Point Name Erişim noktası anlamına gelir.GPRS şebekesi üzerinden gelen ileti verilerinin farklı IP adresleri üzerinden yönlendirme bilgilerini sağlayan adreslere APN denir yada öyle adlandırılır.APN ayarlarınız genel olarak aynıdır ve bu konumuzda ise Android telefonlarda APN ayarlarını anlatmak istiyoruz.Bildiğiniz gibi VPN olarak kullanmakta olduğumuz bağlantılar vardır.Bu bağlantıların mobilde karşılığı ise APN olarak adlandırılır

Peki Android bir cihazınız var Android akıllı telefon yada Android tablet olarak düşünelim ve internete bağlanabilmek için ilk olarak APN ayarlarını yapmak isteyelim. İnternete bağlanmak için ilk olarak hattımıza tanımlı bir internet paketinin olması gerekmektedir.Aksi halde internete girmek istediğimiz taktirde yüksek faturalar gelebilir yada yüklediğimiz TL’ler çok hızlı bir şekilde bitebilir.

Android Telefonlarda Apn Ayarları

Android Telefonlarda yada simkart özelliği olan cihazlarda APN ayarları nasıl yapılır onu görelim..
Android cihazlarda APN ayarlarınız internete bağlanabilmenizi sağlar ve ilk olarak ayarlarınızı yapmalısınız.APN ayarları her operatör için isim farklılığı göstermektedir.

Android 2.X İnternet Ayarları
Menü / Ayarlar / Kablosuz özelliği ve ağlar / Mobil şebekeler kısmından Paket Veri veya diğer adıyla Mobil Veri‘yi etkinleştirin.
Yine aynı ekranda bulunan Erişim Noktası Adları kısmından “Seçenekler” tuşuna basılır ve “Yeni APN” seçilir.
Karşımıza çıkan seçenekler aşağıdaki gibi doldurulmalıdır.

Android 4.0 veya 4.1 İnternet Ayarları
Menü-> Ayarlar -> Diğer -> Mobil şebekeler kısmından Paket Veri veya diğer adıyla Mobil Veri‘yi etkinleştirin.
Yine aynı ekranda bulunan Erişim Noktası Adları kısmından “Seçenekler” tuşuna basılır ve “Yeni APN” seçilir.
Karşımıza çıkan seçenekler aşağıdaki gibi doldurulmalıdır.

İsim: Avea İnternet – Turkcell İnternet – Vodafone İnternet
APN: internet

Yukarıdaki gibi isim bölümüne kullandığınız operatörün adınız yazınız.Daha sonra ise APN yazan bölüme internet yazmanız yeterli olacaktır.Son olarak ise telefonunuzu yada ayarlarını yaptığınız cihazınızı yeniden başlatınız.

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Isimsiz

Telefonum lg burda yazan apn telefonda yok ne yapmam lazim?

Özgür Uygun

Telefonun Ayarlar uygulamasında Ağlar bölümünden sırasıyla İnternet Paylaşımı & Ağlar-Mobil Şebekeler-Erişim Noktası Adları bölümüne girip sağ üst köşede bulunan 3 noktaya tıklayıp Yeni APN Kur seçeneğini işaretleyip “İsim” ve “APN” seçeneklerine “internet” yazıp telefonu yeniden başlatın. Bu işlem doğrultusunda telefonunuzun erişim noktası etkinleşecek ve interneti erişiminiz sağlanacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

2
0
Would love your thoughts, please comment.x