PC & Teknoloji Platformu

WordPress için SSL (https) Linkler Nasıl Ayarlanır?

Google chrome 56 ile birçok WordPress kullanıcısı SSL sertifikası ile tanışacağa benziyor. Tabi bunu yaparken beraberinde SEO açısından geçmişte http olan linklerinde yeni kurulacak https olan linklere yönlendirilmesi gerekiyor. Bunun için yapılması gereken işlemler SEO kaybı olmadan yapılacakları işlem sırası şeklinde aşağıda yazının devamında bulacaksınız. Seo açısından eski linkleriniz sorunsuzca yönlenecek Google tarafında sıkıntı yaşamayacaksınız.

WordPress sitede SSL Nasıl Aktif Edilir?

1- Sitenizin admin paneline giriş yaparak Ayarlar sonra Genel kısmına giriyorsunuz.
2- Sitenizin adresinin yazılı olduğu  WordPress Adresi (URL) ve Site Adresi (URL) kısımlarını http olan kısımları https olarak düzenliyorsunuz.

3- İşlemi kaydedip burdan çıkıyoruz.

WordPress SSL için wp-config.php içine eklenecek kod:

WordPress siteniz için SSL’yi devreye alırken config dosyasınada aşağıda ki kodu eklemelisiniz.

define('FORCE_SSL_ADMIN', true);

Site kodlarında ki CSS, Javascript ve İframe kodlarının uzantılarının https’ye göre düzenlenmesi:

Temanızın kodları arasında bulundan <script>, <link> , <iframe> gibi kodların mutlaka http den https ye çevrilmesi gerekiyor. Aksi halde siteniz güvenilir olmayan öğeler şeklinde uyarı alacaktır. Sitenizi tema kodları içindeki kaynak kodlarını düzenleyerek css, javascript ve diğer kodlardaki url adreslerinin mutlaka https olup olmadığına dikkat edin.

WordPress konularda bazı resimler güvenli değil şeklindeki uyarıları düzeltmek için http düzenlemesi:

SSL’yi başarılı kurduğunuz halde bazı konularda “Bu sayfanın bazı kısımları güvenli değil. örneğin: Resimler” şeklinde uyarılarla karşılaşabilirsiniz. O konuda size yardımcı olacak bir eklenti mevcut. SSL Insecure Content Fixer isimli eklentiyi kurup aktif ettikten sonra Fix insecure content altındaki seçenekleri tek tek deneyerek yazılarınızdaki ssl hatalarını komple düzeltebilirsiniz. Yüklemeniz gereken eklentiyi alttaki buton aracılığı ile indirebilirsiniz. SSL Insecure Content Fixer (WordPress) (944 indirme )

WordPress sitede SSL için gereken .htaccess yönlendirme kodları:

WordPress için gerekli htacces kodlarını daha önceki soruda cevaplamıştım. Şimdi ise SSL de sorun yaratmadan googlede kayıtlı linklerin doğru adreslere yönlenmesi için gerekli .htaccess kodlarını veriyorum.

WordPress htaccess içindeki kalıcı bağlantıların kodlarını alttakiyle değiştirin : Bu kod sürekli htaccess güncellemesi yaptığınızda silinebilir. Diğer 2 alternatifi kullanabilirsiniz.

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R,L]
RewriteRule ^index.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

Veya wordpress htaccess içinde uygun bir yere alttaki kodları ekleyin : Vermiş olduğum 2 koddan istediğinizi sunucunuzda test ederek kullanabilirsiniz. Bu kod sayesinde http olan tüm linkleriniz https olarak açılmaya zorlanacaktır.

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /

RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
</IfModule>

veya bunu deneyebilirsiniz.

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
</IfModule>

Not: Yukarıda anlatılan tüm işlemler kullandığınız hosting ya da sunucuda SSL sertifikası kurulu olduğunu düşünülerek anlatılmıştır. Burdaki yapılacaklar herhangi bir sıkıntı yaratmayacağı gibi yine de sitenizle ilgili işlem yapmadan önce yedek almanızı ve yedek aldıktan sonra bu işlemlere başlamanızı öneririm. Yukarıda işinize yarayan htaccess kodunu yorum olarak belirtirseniz sizin gibi sorun yaşayan kullanıcılara da yardımcı olursunuz. Onun dışında takıldığınız yeri sorabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

5 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Can

Temiz bir anlatım olmuş. Sorunu kısa bir sürede çözdüm sayenizde. Teşekkür ederim.

Yunus Emre Geldegül

Pek çok anlatım mevcut ancak sadece bu sayfada ki anlatım doğru düzgün çalıştı. Diğer anlatımlarda sadece ana sayfa yönlendiriyordu. Bu anlatım da ki kodlar bütün sayfaları SSL linkine yönlendiriyor.

Detaylı ve doğru anlatımınız için teşekkür ediyorum.

Cem

Sayenizde http –> https yönlendirmesini doğru bir şekilde yapabildim. Ancak resimlerle alakalı hala uyarı veriyor eklentiyi kurduğum halde. Biraz daha araştıracağım.

Emeğinize sağlık.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

5
0
Would love your thoughts, please comment.x