PC & Teknoloji Platformu

Arama Motoru Optimizasyonu İçin Ücretsiz Araçlar

Web sitenizi arama motorlarına göre ücretsiz bir şekilde optimize ederek tasarlamak için ihtiyacınız olabilecek tüm araçlar bu yazımızda. SEO dostu bir web sitesi oluşturmak ve arama motorlarındaki sıralamalarda en üstlere çıkarak iyi seviyelere ulaşmak adına faydalı araçları bir araya getirdik. Web sitelerinin trafiklerinin hemen hemen hepsinin Google gibi arama motorlarından geldiği şüphesiz olarak bildiğimiz en büyük gerçek. Tabi bu durumunda site sahipleri adına getirdiği sorumluluklar var. Örneğin; site boyutu, açılış süresi, seo uyumluluğu, tasarımı vb… gibi.
Sitenizi optimize ederek en iyi verimi almanızı sağlayacak ücretsiz optimizasyon araçlarını bir arada bulacaksınız. Bu sayede sitenizi arama motorlarına göre optimize ederek hem hızınızı hem ziyaret edilme oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Web Sitelerinin Arama Motorları Optimizasyonu İçin Ücretsiz Araçlar:

1. Mobil Uyumluluk Testi:

https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/?hl=trGoogle Mobil Uyumluluk Testi, internet sitenizin mobile uyumunu test etmenizi sağlıyor.

2. PageSpeed Aracı:

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr : PageSpeed Insights, websitenizi tüm araçlarda en hızlı hale getirebilmek için kullanıma sürüldü.

3. Yeni PageSpeed Aracı:

https://testmysite.thinkwithgoogle.com : Sitenizin mobil ve masaüstü tasarımı olarak test ederek en hızlı hale getirmeniz çin öneriler sunan yeni PageSpeed sayfası.

4. Google Trendler:

https://www.google.com/trends/?hl=tr : Google Trendler; arama terimleri, tahminler ve bölgesel trendler gibi faktörler üzerinden karşılaştırma yaparak anahtar kelime bulma üzerine destek sağlıyor.

5. Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı:

https://adwords.google.com/KeywordPlanner?hl=tr : Ücretsiz bir Google Adwords uzantısı olan Anahtar Kelime Planlayıcı, daha uygun seçimler için arama  sıklığı ve yoğunluk tahminleriyle yeni anahtar kelimeler oluşturmanıza yardımcı oluyor.

6. Robots.txt Tester:

https://www.google.com/webmasters/tools/robots-testing-tool : Search Console’dan Robots.txt Tester; robots.txt dosyalarınızı denetleme imkanı sağlıyor.

7. HTML/XHTML Doğrulayıcı:

https://validator.w3.org/ : W3C doğrulayıcı; HTML ve XHTML gibi ağ belgelerinin biçim geçerliliğini doğrulamak üzerine kurulu bir  araç.

8. CSS Doğrulayıcı:

https://validator.w3.org/unicorn/?ucn_task=full-css&ucn_lang=tr : W3C-CSS; stil şablonları kullanarak Basamaklı Stil Şablonu (CSS) ve (X)HTML belgelerini kontrol eder.

9. Yapısal Veri Test Aracı:

https://search.google.com/structured-data/testing-tool?hl=tr : Google’ın yapısal veri biçimlendirmelerinizdeki ayırt etme fonksiyonunu ve arama sonuçlarındaki görüntülenmenizi kontrol etmek için Yapısal Veri Test Aracı’nı kullanabilirsiniz.

10. Search Console:

https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr : Google Search Console, sitenizin Google Arama sonuçlarındaki durumunu takip etmeniz ve koruyabilmeniz için Google tarafından sağlanan ücretsiz bir hizmet.

11. Sitexplora: 

https://sitexplora.com/ : Site içi ve site dışı SEO analizi, anahtar kelime ve içerik analizinin yanı sıra performans değerlendirmesi de yapabileceğiniz benzersiz bir platform. Akıllı araçları kullanarak websitenizi Arama Motoru’nda optimize edin

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x