PC & Teknoloji Platformu

Twitter Virüs Temizleme

Twitter Virüs Temizleme

Twitter 140 karakterle gündemde en çok konuşulan sosyal medya sitelerinden birisi. Yoğun kullanımı nedeniyle reklam şirketleri tarafından da çok rağbet görüyor. Ancak bu durumun ters yönde bir getirisi var. Spam mesajlar, bot ve sahte hesaplar, kötü amaçlı twitler derken birçok can sıkıcı durumla karşılaşılabiliyor. Özellikle son zamanlarda profilinde escort reklamı içeren twitter paylaşımları gören kullanıcılar sıkıntılı anlar yaşıyor.

Genellikle kullanıcıların yaşadığı sorunlar:

  • Twitter özel mesajları üstünden herkese linkli mesaj gönderme
  • Tanımadığı kişileri takip etme
  • Tanımadığı kişilerin tweetlerini RT veya FAV etme
  • Tanımadığı kişilere yorum yapma
  • Duvarında paylaşmadığı paylaşımlar görme

Öncelikle konu başlığında virüs olarak yazmış olsamda bunun bir virüs olmadığının altını çizmek istiyorum. Bir şekilde sizden profilinizin kontrolü için onay almış kötü niyetli kullanıcıların hesabınızı uygulamalar aracılığı ile kontrol etmesinden kaynaklanıyor. Bu yazının amacı sizi bu dertlerden tamamen kurtarmaktır.

Twitter Virüsü Nasıl Temizlenir?

İşlem sırasını takip ederek Twitter hesabınızı kolayca güvene alabilir tekrar benzeri durumlarla karşılaşmazsınız. Aşağıdaki işlemleri sadece bilgisayarınız üzerinden ya da mobil site üzerinden uygulamalar sekmesine erişim sağlayabilirsiniz.

1. Twitter Profilindeki Gereksiz Uygulamaların Erişimin İptal Etme:

Öncelikle hesabınızda izin vermiş olduğunuz gereksiz tüm uygulamaları profilinizden silerek başlayacağız.

1- Bilgisayarımızın tarayıcısından twitter.com adresine giriş yapıyoruz. Kullanıcı adınız ve şifrenizle twitter giriş işlemlerini tamamlıyoruz. Sağ üst köşede arama kutusu yanındaki profil resmimize tıklayarak açılan menüde Ayarlar ( güvenlik ve gizlilik ) seçeneğine tıklıyoruz.

2- Ayarlar sayfası açıldıktan sonra sol tarafta Uygulamalar yazan seçeneğe giriş yapıyoruz. Direkt olarak twitter.com/settings/applications linki üzerinden de uygulamalar sayfasına giriş yapabilirsiniz.

3- Uygulamalar sayfasından sağ tarafta listelenen tüm uygulamaların sağ tarafındaki Erişimi kaldır seçeneğine tıklayarak profilimize erişimlerini sonlandırıyoruz. ( Burada güvenilir uygulamalarda olabilir ancak bazı sahte uygulamalar orjinalinin ismini taklit ederek profilinizde kalabilir. )

4- Tüm erişimleri kaldırdıktan sonra uygulamaların hiçbiri profilinize erişim sağlayamayacak, istemediğiniz paylaşımlarla karşılaşmayacaksınız.

Twitter mobil telefon üzerinden uygulamalar sekmesine nasıl girilir?

Twitter son yaptığı güncellemeyle mobil kullanıcıların mobil sayfası üzerinden uygulamalar sekmesine erişim sağlamasını kullanılabilir hale getirdi. Mobil uygulama içinde hala uygulamalar seçeneğine erişim imkanı bulunmuyor. Telefonunuzda bulunan herhangi bir internet tarayıcısından ( Samsung Browser, Chrome, Mozilla, Opera vb. gibi ) herhangi birine giriş yapıp daha sonrasında https://mobile.twitter.com adresine giriş yapıyoruz. Profil resmine tıkladıktan sonra açılan menüde Ayarlar ve gizlilik > Uygulamalar seçeneğine giriş yaparak gördüğünüz tüm uygulamaların kenarındaki Erişimi kaldır seçeneğine tıklayarak erişimlerini kaldırın. Bunu yapma sebebimiz uygulama isim değiştirerek profilinizde sık kullandığınız bir başka programın ismini kullanıyor olabilir.

2. Twitter Profil Bilgilerini Kontrol Etme / Gereksiz Tweetleri Silmek:

Twitter uygulamaları profil bilgilerinizi değiştirip duvarınızda istemediğiniz paylaşımlarda bulunmuş olabilirler. Bu alanlarıda ziyaretçilerinizin benzer bir durum yaşamamaları için değiştirip kontrol etmeniz gerekmektedir.

1- Twitter kullanıcı adınızı Ayarlar – Hesap seçeneği içinden düzenleyebilirsiniz. Kullanıcı adınızı düzenleyebilmek için direkt olarak twitter.com/settings/account adresine gidebilirsiniz. Kullanıcı adınızı değiştirirken hesap ayarları kısmındaki mail adresinizinde doğru olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

2- Kullanıcı adınızı düzenledikten sonra profil bilgilerinizi düzenlemek için Twitter profilinize girerek sağ tarafta bulunan profili düzenle butonuna basıp sol tarafta açılan penceredeki bilgilerinizi dilediğiniz şekilde düzelterek eklenen site linklerini temizleyiniz.

3- Profili düzeltip kaydettikten sonra yapmanız gereken profilinizin duvarında size ait olmayan tüm özellikle link bulunan tweetleri silmelisiniz. Bu şekilde sizi takip edenlerinde benzer bir sorun yaşamasının önüne geçeceksiniz

3. Twitter Hesabınızın Şifresini Değiştirin:

Yukarıdaki işlemleri yaptıysanız eğer en son aşamamız profil şifremizi değiştirmek olacak. Şifrenizi değiştirmek için Ayarlar ( güvenlik ve gizlilik )Şifre seçeneğine girerek şifrenizi değiştirebilirsiniz. Eğer direkt olarak şifre sayfasına ulaşmak isterseniz twitter.com/settings/password linkine tıklayabilirsiniz.

3 adımı başarıyla tamamladıysanız hesabınız bundan böyle kimseye izniniz dışında mesaj göndermeyecek, istemediğiniz kişileri takip etmeyecek, duvarınızda istemediğiniz paylaşımlar yapamayacaktır.

Not: Benzer sorunlar yaşamamak adına url kısmında twitter.com veya mobile.twitter.com olmayan hiçbir web sitesine twitter bilgilerinizle giriş yapmayınız. Ayrıca video izlemek için giriş yapmalısınız benzeri uygulama izini isteyen sayfalara veya özel mesaj kutunuza gönderilmiş mesajlara itibar etmemelisiniz. Twitter adresiniz kilitlendi tarzı gelen tüm mesajlar bu tarz tuzaklardan ibarettir dikkatinize.

Subscribe
Bildir
guest

7 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Elif

Özgür bey dediklerinizi yaptım yalniz duvarımda bir şey rt miş yani paylasmış silemiyorum burda ne yapmam gerekiyor

serkan

Özgür bey merhaba. benim özel mesajıma takip ettiğim bir kişiden devamlı olarak şu mesaj geliyor. “Hep mesaj atıyorsun sabahtan beri şununla temizle twvitter-avast.cf” Bu virüslü bir mesaj mı.? Saygılar.

Aybke

Bunların hepsini yaptın ama hala habersiz rt fav yapıyor ?

Ayşen

Teşekkürler sayenizde twitterimde paylaşım yapan saçma şeylerden kurtuldum. Çok teşekkürler.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

7
0
Would love your thoughts, please comment.x