PC & Teknoloji Platformu

CSS ve JS Dosyaları Nasıl Sıkıştırılır?

Seo uyumlu web sitesi için CSS ve JS küçük boyutlarda olması çok önemlidir. Google uyumlu sayfa testlerinde ya da SEO testlerinin tamamında karşınıza Minify JavaScript ve Minify CSS gibi yani JS ve CSS dosyalarını performans için küçültmeniz konusunda uyarılar gelebilmektedir. Web sitenizin SEO performansını ve sayfa yükleme hızını yükseltebilmek adına JS ve CSS kodlarınızı nasıl küçültebileceğinizle ilgili makalemizin devamına göz atmalısınız.

CSS Küçültme/Sıkıştırma ( Minify CSS )

CSS dosyalarınızı küçültme konusunda tavsiye edebileceğim en iyi sitelerden birisi csscompressor.com adresidir. Yapmanız gereken işlemler çok basit olmakla birlikte csscompressor sitesi css dosyanızın dizaynına göre %70-80 oranlarına kadar dosyanızda sıkıştırma yaparak başarılı bir işlem gerçekleştiriyor. Kodu alana yapıştırdıktan sonra Compression Level kısmından high ve low arasındaki seçeneklerden uygun olanı seçmelisiniz. Bu sıkıştırma oranlarını değiştirmektedir. Ayrıca show advanced options seçeneği altındaki seçimlerlede css dosyanızla ilgili farklı sıkıştırma ya da düzenleme işleminizi yapabilirsiniz. İşlemi tamamlamak için yapmanız gereken yeşil görünen Compress butonuna basıp bir süre beklemek. Yeni bir kutucuk içinde sıkıştırılmış css kodlarınız görünecek tamamını seçip sitenizi .css dosyası içine kaydedebilirsiniz.

JS (Javascript) Küçültme/Sıkıştırma ( Minify JavaScript )

CSS dosyasında olduğu gibi .js dosyalarınızıda sıkıştırmanız için işinize fazlasıyla yarayacak olan javascript-compressor.com adresini kullanabilirsiniz. .js dosyanızın kodunu sitedeki alana girip show advanced options bölümündeki seçenekleri ayarlayıp Compress butonuna basarak işlemi gerçekleştiriyorsunuz. İşlem tamamlanıncaya kadar bir süre bekleyip karşımıza yeni gelen ekrandaki kodları sitemizin .js dosyası içindekilerle değiştirip kaydediyoruz.

 

Not: Burdaki işlemleri gerçekleştirirken mutlaka orjinal dosyalarınızın bir yedeğini alıp farklı bi yere kaydediniz. Sıkıştırma seçenekleriyle ilgili seçtiğiniz yanlış bir işlem sitenizdeki bazı kodların çalışmamasına neden olabilir. Yaptığınız işlemlerden dolayı sorumluluk size ait olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 3]
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x