PC & Teknoloji Platformu

Dropbox Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dropbox, bir paylaşım ağı programıdır. İşlevi, isteğe bağlı olarak her kullanıcıya ücretsiz 2 GB’a kadar veri saklama alanı verir.Bunun haricinde kullanıcı çevrimiçi olunduğu süre içerisinde arkadaş ağı listesindekiler ile sınırsız ebatta dosyayı paylaşabilir.

dropbox (1)

Torrent gibi paylaşımı kullanıcıdan izinsiz bir şekilde Torrent gibi her yere yaymaz, bunun yerine kullanıcı gizliğinin korunması anlaşmasıyla sadece kullanıcının izin verilen diğer kullanıcılar arasında klasör içeriğini paylaşım ağı üzerinde paylaşılmasına izin verir.Akıllı telefonlarda da uygulaması bulunan dropbox müzik,resim gibi kişisel dosyaları depolamaya ve kablosuz yoldan diğer bilgisayar,tablet,telefon gibi elektronik cihazlara internet paylaşımı üzerinden rahatlıkla aktarabilirsiniz.

İOS ve Android uygulama marketinden uygulamayı ücretsiz olarak indirebilir ve yararlanabilirsiniz.

Dropbox Hakkındaki Gizlilik Tartışmaları

Edward Snowden, İngiliz Guardian gazetesine verdiği bir söyleşide Dropbox’ın, kullanıcıların şifre bilgilerini de sunucularında saklıyor oluşununun devletlerin Dropbox’tan bir kullanıcının verilerini alması durumunda kullanıcının gizlilik haklarının ihlâline neden olabileceğini iddia etmiştir. Sıfır bilgi sistemini (İngilizce zero information system) kullanan ve şifre bilgilerini sunucularında depolamayan şirketlerin, veriye erişme olasılıklarını sıfıra indirdiklerini belirten Snowden, bir şirketin ancak bu şekilde kullanıcılarına tam gizlilik güvencesi verebileceklerini belirtmiştir. Snowden’ın önerisi SpiderOak gibi bu ilkeyle çalışan şirketlerin tercih edilmesidir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x