PC & Teknoloji Platformu

E-Devlet Üzerinden Sabıka kaydı nasıl çıkarılır?

Mahkemelerden alınabilen adli sicil kaydı belgeleri artık E-Devlet üzerinden T.C kimlik nosu ile giriş yapılarak kolayca alınabiliyor. Resmi birçok belge gibi kolayca internet üzerinden sabıka kaydınızı alabilirsiniz. Yapmanız gerekenleri yazımızın devamında detaylarıyla anlattık.

E-Devlet üzerinden belgeyi alabilmek için “e-Devlet Kapısının kayıtlı kullanıcısı” olmak gerekiyor. e-Devlet kapısı kullanıcısı arasında bulunmayanların, en yakın PTT merkezlerine giderek şifrelerini alıp kullanabilirsiniz.

E-Devlet’ten Sabıka kaydı nasıl çıkarılır? Resimli Anlatım:

1- Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet’e giriş yapıyoruz. Eğer şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine başvurarak kısa zamanda şifre edinebilirsiniz.

2- Giriş yaptıktan sonra ister https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi adresinden, isterseniz e-Hizmetler > Adalet Bakanlığı > Adli Sicil Kaydı Sorgulama sıralamasını takip edebilirsiniz.

e-devlet1

3- Karşımıza gelen ekrandaki kuralları okuduktan sonra onaylama kutucuğunu işaretleyip Devam et butonuna tıklıyoruz.

e-devlet2

4- Yapılan uyarılarıda dikkate alarak karşımıza çıkacak ekrandaki belgeyi nereye verecek isek ona göre gerekli yerleri doldurmamız gerekiyor. Örneğin; iş başvuru için kullanılacaksa “Kurum Türü” olarak “Özel” seçtikten sonra, “Belgenin Neden Verileceği” seçeneğini ise “Özel İş İşçi” seçiyoruz. Ardından en alttaki “Belgenin Nereye Verileceği” kısmınada firma ismini girerek Sorgula butonuna basıyoruz.

e-devlet3

5- Karşımıza çıkan ekranın sağ üst köşesindeki Dosyayı indir butonuna basarak sabıka kaydı evrağınızı indiriyorsunuz ve işlemimiz bitiyor. :)

e-devlet4

Bu yazım aynı zamanda En Kısa üzerinde de yayınlamış durumdadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x