PC & Teknoloji Platformu

Ekran Kartı Nedir?

Ekran kartı, bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan birimidir. Ekran kartları harici ISA, VLB, PCI, AGP veya PCI-Express veriyollarını kullanan PC kartları olarak veya anakart üzerinde chipset içerisinde yerleşik olarak bulunmaktadır.

Günümüzde ekran kartları için Gpu üreten iki büyük firma bulunmaktadır. Nvidia ve AMD aralarındaki sürekli rekabetten dolayı her geçen gün Gpu mimarilerini güçlendirmekte ve kapasitelerini arttırmaktadır.Ekran kartları bir çok boyut ve türde bulunurlar.Görüntü belleği ve Bit denilen yazma hızına göre kategorilere ayrılırlar.Uzmanlar chipset’te bulununan ekran kartı yerine harici kartları öneriyor, harici takılan kartların işlem yapma hızı daha fazla ve soğutma sistemleri mevcut olduğu için.Ayrıca çoğu ekran kartında Crossfire özelliği bulunur.Crossfire özelliği iki ya da daha fazla aynı model ekran kartını anakart slotlarına takarak Crossfire Kablosu ile daha çok performans ve tüm işlemin tek bir ekran kartı yerinde kullanılcağına iki ya da daha fazla kart varsa işlevi bölerek ısınma problemlerini ve bir çok nedeni ortadan kaldırıyor.

ekrankarti (1)

ekrankarti (4)

Crossfire Kablosu

ekrankarti (2)

Crossfire Özelliği ile Birleştirilen Kart Örnekleri

ekrankarti (5)

crossfireekrankarti (2) crossfireekrankarti (3)

crossfireekrankarti (1)

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x