PC & Teknoloji Platformu

Facebook, Twitter, Whatsapp, Instagram ve Youtube Erişim Sorunu

Ülkemizde 4 Ekim gecesi yaşanan hukuksal gelişmeler sonucunda bir çok internet kullanıcısı sosyal medya ve sohbetleşme uygulamalarına yada web sayfalarına erişim sağlayamıyor. En bilindikler arasında olan Facebook, Twitter, Whatsapp, Instagram, Youtube, Facebook Messenger, Snapchat, Skype gibi uygulamalara girişlerde yavaşlatma yöntemiyle tedbir koyulmuş durumda. 5 Ekim günü itibariyle hala bu servislere erişimlerde sıkıntılar devam ediyor.

Şuan için Facebook Messenger, Snapchat, Skype ve İnstagram için erişim engellemesi kalkmış görünüyor. Ancak diğer servislere henüz erişim sağlıklı biçimde sağlanamıyor.

İnternet erişimi yavaşlamasının nedeni ne?

4 Ekimde Başbakan Binali Yıldırım basın toplantısında bir gazetecinin sorusu üzerine: “Güvenlik açısından zaman zaman bu tip tedbirlere başvurulabilir. Bunlar geçici tedbirlerdir. Tehlike bertaraf edildikten sonra her şey normale döner” dedi. Sosyal medya ve kişisel mesajlaşma sitelerine karşı yapılan bu tedbirlerin tam olarak içeriği internet erişiminden sorumlu olan devlet kuruluşu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından da açıklanmış değil. Ancak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Türkiye genelinde bir erişim sorun yaşandığını duyurdu. İnternet erişimi sorun yaşanan sitelere karşı engellenmiş olmasa da, bu sitelere karşı erişimde internet hızlarında oluşturulan “boğaz sıkma” diye dile getirilen yöntemlerle internet hızının diplerde olduğunu söyleyebilirim. O nedenden dolayı sitelerin açılması engellenmekte. Whatsapp gibi uygulamalar ise bu nedenle açılmamakta. Yavaşlatma olduğunda ulaşılmaya çalışılan servisler geç yanıt vermeye başlıyor. Servis ile ilgili Avrupa’da veya ABD’de teknik bir problem yoksa bir ağ sorunu olarak görmüyoruz.

facebook-engeli twitter-engeli whatsapp-engeli

Erişim sorunu yaşanan sosyal medya siteleriyle ve mesajlaşma uygulamarıyla ilgili de alınmış bir mahkeme kararı bulunmuyor. Kullanıcılar erişimlerini DNS üzerinden de sağlayamadıkları için VPN servislerini kullanmaya yönelmiş durumdalar.

İnternet Erişimi İçin Ne yapmalıyım?

Türkiye’de erişim kısıtlandığında DNS’den sonra en çok başvurulan yöntem VPN. Ancak onu da kullanırken dikkatli olunması gereken çok önemli bir nokta var. O da kişisel verilerinizin güvenliği. Özellikle ücretsiz VPN hizmeti veren sağlayıcıların bu tür bilgileri kötü niyetli kullanabileceğine dikkat çekiyor ve bankacılık gibi işlemleri internet üzerinden yaparken VPN’in mutlaka kapatmanız yönünde uyarıda bulunuyoruz.

VPN kullanmak istiyorsanız Opera tarayıcını yada Opera VPN mobil uygulamasını indirip kullanabilirsiniz. Diğer kullanabileceğiniz Zenmate, TunnelBear, Tor Project, Hotspot Shield, Psiphon, VPN Master, Espress VPN, Zero VPN, VyprVPN, IPVanish VPN ve Private Internet Access.

Haber sitelerinde VPN servislerinin engellenmesi ile ilgili paylaşılan haberlere karşılık BTK şu açıklamayı yaptı:

“04.11.2016 tarihinde internet ile ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hiçbir kurum ve kuruluşa açıklama yapılmamıştır. BTK’dan açıklama yapılmış gibi bildirilen haberler gerçeği yansıtmamaktadır.
 
İnternet ile ilgili açıklama Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın düzenlemiş olduğu Basın toplantısında sorulan bir soru üzerine “Güvenlik açısından zaman zaman bu tür tedbirlere başvurulabilir. Bunlar geçici tedbirlerdir. Tehlike bertaraf edildikten sonra her şey normale döner” şeklinde kamuoyuna yapılmıştır.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x