PC & Teknoloji Platformu

Şuan Saat Kaç? Android, iOS, Windows Saat Ayarları Nasıl Yapılır?

30 Ekim sabahı uyanan herkes birbirine aynı soruyo soruyor. Şuan saat kaç? Türkiye güncel saati kaç? Hatta sosyal medyada espri olmuş bu konuyu ve neler yapılması gerektiğini ele alalım. Yaz saati uygulaması ile güneş ışığından daha fazla istifade amacıyla 08/09/2016 tarihli 29825 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 07/09/2016 tarihli 2016/9154 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesine göre Türkiye’de yaz saati uygulaması dün gece itibariyle kalıcı hale getirilmiş bulunmakta.

İnternet erişimine sahip tüm cihazlarda gece 3 itibariyle saatler otomatik olarak bir saat geriye alınmış bulunmakta. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’da daha önce saati otomatik olarak geri alabilme özelliği bulunan akıllı telefon ve elektronik cihaz sahiplerini uyarmıştı. Tabi ki bazı cihazlarda önceden yapılan üretici güncellemeleri sayesinde bir sıkıntı yaşanmamışsa da yinede bazı cihazlarda saatlerin geri alındığı görüldü.  Bu nedenle kullanıcıların bilgisayar ve akıllı telefonlarını kendi ayarlamaları gerekiyor.

Eğer saati ayarlamak için şuan saat kaç sorusuna cevap arıyorsanız, sizler için şuan geçerli saat hemen bu metnin altındaki kısımda görülmekte. Saatinizi TRT saatine göre ayarlayabilirsiniz.

ŞU AN GÜNCEL OLAN TÜRKİYE SAATİ KAÇ?

Bilgisayar ve telefonlarınız için ise saat ayarlama ayarını altta ki bilgilerde rahatça bularak sistem, telefon yada tabletlerinizin saatini kolayca düzenleyebilirsiniz.

Bilgisayarlar ( Windows 10, 8.1, 8 ve 7 için )

Masaüstünde altta bulunan görev çubuğunda sağ alt köşede bulunan saat ve tarihin yazdığı kısma sağ tıklayın. Tarih ve Saat Ayarla bölümünü bulun. “Saati otomatik olarak ayarla” bölümünü devre dışı bırakın. Hemen altında bulunan “Saat Dilimini otomatik olarak ayarla” bölümünü de devre dışı bırakabilirsiniz.

TELEFONLARIN ve TABLETLERİN SAAT AYARI NASIL YAPILIR?

Android telefonları için (Samsung, Sony, HTC, LG, Huawei, Casper, Vestel, Asus gibi android işletim sistemli akıllı telefon ve tabletler için )

Telefonunuzun menüsünden Ayarlar kısmına girin. Ayarlar kısmında ‘Tarih ve Saat’ bölümünü bulun ve girin. Yan ekranda görülen “Otomatik Tarih ve Saat” ile “Otomatik Saat Dilimi” ayarlarını aktif durumdan pasif duruma getirebilirsiniz.

iOS yani iPhone telefonlar ve iPad Tabletler için

Telefonunuzun menüsünden Ayarlar kısmına gelin. Genel kısmını seçin. Genel kısmında tarih ve saat bölümünü bulun. Tarih ve saat bölümünde “Otomatik Ayarla” kısmını bulun ve onu devre dışı bırakabilirsiniz.

 

SAAT DEĞİŞİKLİĞİ NEDENİYLE NAMAZ VAKİTLERİNE DİKKAT!

30 Ekim’den itibaren yapılmayacak saat değişikliği nedeniyle güncellenemeyen duvar ve masa takvimlerine göre namaz vakitlerini ayarlayanların takvimlerde yer alan saatlere 1 saat ekleyerek namaz saatlerini ayarlamaları gerekiyor. Aksi halde namaz saatlerinde istenmeyen durumlarla karşılaşılabilecek. Yılbaşına kadar kullanılacak bu takvimlerdeki saatlere 1 saat ekleyerek tüm namaz saatlerinizi ayarladığınız taktirde sıkıntı yaşanmayacaktır.  Takvimdeki öğle ezanı vakti olan 11.55’e bir saat ekleyerek 12.55 gibi okumak durumundayız. 2017 takvimleri buna göre düzenleneceği için yılbaşından sonra böyle bir şeye ihtiyacımız olmayacak.

Not: İnternete erişimi olan kişiler için ise tavsiyem Diyanet İşleri Başkanlığının  http://www.diyanet.gov.tr/ sitesindeki resmi olarak yayınlanmış saatleri dikkate alabilirler. Yada Diyanet İşleri Başkanlığına ait telefonunuzun uygulama mağazasındaki uygulamaları indirerek namaz saatlerinizden emin olabilirsiniz.

 

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ayşe

Teşekkürler sayesinde sorunumu çözdüm

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

1
0
Would love your thoughts, please comment.x