PC & Teknoloji Platformu

Facebook’ta dolaşan “UYARI: PAYLAŞMAYIN ! KOPYALAYIP YAPIŞTIRIN” nedir?

Facebook kullanıcılarının şu aralar sıklıkla karşılaştığı birkaç paylaşımlarla ilgili bu bilgilendirme makalesini yazıyorum. Sürekli olarak duvarında sonu UYARI: PAYLAŞMAYIN ! KOPYALAYIP YAPIŞTIRIN şeklinde paylaşım yapan arkadaşlarınız varsa uyarın birilerinin eğlenmesine malzeme oluyorlar. İddia edilen mesajda kişilerin hesaplarındaki fotoğraflar kullanılarak yeni bir hesap açılıp kişi adına paylaşım yapılacağı söyleniyor.

Facebookta sürekli paylaşılan mesajlardan en sık karşılaştığım olanlar sırasıyla;

  • Facebook hesaplarımız teker teker kopyalanıp bizim adımız altında kullanılmakta. Olur ya, benim adıma gelen ikinci bir arkadaşlık isteğini ve mesajları dikkate almayınız. Hemen şikayet edip engelleyiniz. Bu metni kopyalayıp duvarınıza yapıştırın ki arkadaşlarınızı da haberdar edin. ÖNEMLİ: Paylaşmayın, duvarınıza kopyalayın
  • “Sosyal medya üzerinden ***’ya destek olduğu anlaşılan kamu çalışanlarıyla ilgili olarak gereken adımlar atılmaya başlanmıştır. Bu sebeple terör örgütü destekçisi hackerler tarafından özellikle kamu çalışanlarının hesapları kopyalanmakta kopya profillerle ***’ya destek amaçlı paylaşımlar yapılmaktadır. Aynı şahıslar daha sonra sizi emniyet birimlerine şikayet ederek görevinizden uzaklaştırılmaniza sebep olabilirler. Bu sebeple şahsıma ait sürekli kullandığım tek facebook hesabım budur. Ayrıca bu saaten sonra tarafımdan teyit edilmemiş hiçbir isteği, mesajı ya da etiketlemeyi kabul etmeyip Hemen şikayet edip engelleyiniz. Bu metni kopyalayıp duvarınıza yapıştırın ki arkadaşlarınızı da haberdar edin. UYARI: PAYLAŞMAYIN ! KOPYALAYIP YAPIŞTIRIN”

Evet yukarıda gördüğünüz iki ileti sürekli paylaşılmakta. Aslında bu yazıyı facebook profilinizde duvarınızda paylaşmanız hiçbir anlam ifade etmiyor. Facebooka üye olurken kayıt formundaki facebook site kuralları içerisinde zaten profilinizle ilgili tüm bilgileri facebooka bırakmıştınız. O kurallardan bir kısmını belirteyim hatta.  :)

facebook-kurallar

Facebook duvarınızda bir yazı paylaşarak hiçbir şekilde facebooka verdiğiniz izinlerin sorumluluğundan kurtulamazsınız. Çünkü her yüklediğiniz fotoğraf yada paylaştığınız bilgi ve paylaşımlarınız facebook  sunucuları üzerinde epey bir zaman boyunca saklanmaktadır. Siz silmiş olsanız bile sunucular üzerinde sildiğiniz fotoğrafınız hala mevcut olacaktır.

Makalede belirttiğim mesajlarla ilgili şuana kadar kimse zarar gördüğü konusunda somut bir veri dahi yok. Muhtemelen whatsapp paralı oluyor yalanını ortaya atıp insanlara şu mesajı paylaşmazsanız para ödeyeceksiniz yalanını ortaya atıp insanlarla alay eden grupların işi olabilir.

facebook-ileti

Devlet kurumlarımızda önemli yerlerde görev alan memur arkadaşlarımıza da şaşırıp kalmaktayız ayrıca. Maalesef akedemisyen dediğimiz insanlar bile bu konuya malzeme olmakta. Geçmiş yıllarda da bu tür iletiler msn ve e-maille aracılığı ile dolaştırılıp insanlar arasında gereksiz düşüncelere yol açıyordu. Ancak bu mesajların gerçekliği kuşkusuz ki paylaşılması kadar mantıksızdır.

Size önerimiz eğer ki kendinizi güvende hissetmiyorsanız facebook hesabınızı kapatın. :) Yok kullanmak istiyorum diyorsanız da alacağınız en basit güvenlik önlemlerinı de aşağıya not ediyorum.

Facebook hesabınızı basit bir biçimde nasıl güven içinde tutabilirsiniz:

  • Şifrenizi asla kolay tahmin edilebilecek şeylerden seçmeyiniz. Mutlaka şifreniz Xhad.123154 şeklinde harflerin, büyük harflerin, rakam ve karakterlerin bulunduğu karmaşık bir şifre olsun. Mümkünse kimseyle paylaşmayın. ( 12345, abce123, vb. gibi rakamlar ve doğum tarihi ve yeri gibi şeyler kolay tahmin edilebilir. )
  • Facebook hesabınızı hem telefonla hemde 2. ek bir mail yoluyla doğrulayarak çifte güvenlik önlemi alın.
  • Mutlaka ve mutlaka profilinizin dışarıya kapalı olup olmadığını kontrol edin. Gizliliği açık bıraktığınız fotoğraflarınızın sahte facebook hesabı için olmasada sahte başka sosyal medya hesapları açmakta kullanılabileceği uyarısını yapayım. Hesabınızı dışardan biriymiş gibi görebilmek için yapmanız gereken işlemde alttaki resimde işaretledim.

facebook-onizleme

  • Facebook hesabınızda kullanacağınız uygulamalara izin verirken 2 hatta 3 kez düşünün. Ölüm tarihini öğren tarzı uygulamaların belli bir zaman sonra profilinizde spam reklamlar atan, arkadaşlarınıza sizin adınıza mesaj gönderebilen zararlı uygulamalar haline gelebileceğini unutmayın.
  • Gelelim en önemli kısıma kesinlikle tanımadığınız insanların size gönderdiği arkadaşlık isteklerini kabul etmemeniz yönünde.

Bu konuyla ilgili yazdıklarım biraz karmaşık gelmiş olabilir ancak trollenmeyin, yakınlarınız paylaşıyor diye bunun doğru olduğunu da sanarak bu saçmalığa alet olmayınız.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x