PC & Teknoloji Platformu

Fotoğraf’ta Beyaz Dengesi ve Kelvin Ayarları!

Bu başlık altında fotoğraf çekenler olarak bilmemiz gerekenlerden olan renk sıcaklıklarının hangi değerlerde göre hangi sonuçlar verdiğidir.Bildiğimiz üzere çektiğimiz fotoğrafların temel kaynağı ışıktır ve ışık yetersiz olduğu sürece fotoğraf çekmekte o kadar zorlaşır.Işığın rengi gün boyu değişebilir ve bunun en büyük sebeblerinden biride gece ve gündüz’ün oluşumu bunun sonucunda da güneşin gün boyu farklı yerle bulunmasıdır.

Işık tek bir renge bağlı değildir sıcaklık oranına göre renk değiştirir, ışık soğur ve ısınır buna da sıcak veya soğuk olması denir.Mavi tonlarında olan ışık fotoğrafa soğukluk katıyorken sarı tonlarında bir renginde fotoğrafa sıcaklık kattığını söyleyebiliriz.

Aşağıdaki görselde bu renk geçişleri ile ilgili Kelvin dereceleriyle görebilirsiniz.

beyaz-dengesi-kelvin-scale

Fotoğraf makinelerinde ışığın sıcaklık ölçüm birimi Kelvin (K) cinsinden ölçülmektedir.Bu Kelvin değerleri 2700 ile 10.000 arasında değişen rakamlardır.Kelvin 10.000’e yaklaştıkça soğur yani maviye dönüşür 2700’e yaklaştıkça kırmızıya dönüşür yani ışık sıcaklaşır.Eğer beyaz bir ışık elde etmek istiyorsanız bu değerlerin ortasında bulunan 5500 Kelvin değeri ile beyaz dengesini yakalayabilirsiniz.

Bu değerleri kullanarak isterseniz fotoğrafları değişik bir renkte çekebilirsiniz eğer amacınız farklı renklerde fotoğraf çekmekse farklı ışık ortamlarında doğru ayarlar ile istediğiniz fotoğraf karesini çekebilirsiniz.Fakat istediğiniz fotoğraf vizör aynasından gördüğünüz gibi aynı renkte çıksın istiyorsanız bu ayarlara dikkat etmeniz gerekmektedir.Bu özelliğe makinelerimizde WB (white balance) ayarı olarak tanımlanır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x