PC & Teknoloji Platformu

Google (Gmail) Hesabı Kurtarma

Google (Gmail) şifremi unuttum? Google Hesabı Kurtarma nasıl? Google hesabımı nasıl kurtarırım? Google şifresi ile Google arama, Gmail, Youtube, Drive, Google Play Store ve daha birçok hizmeti tek şifre altında kullanabilmektesiniz. Tek şifreyle ulaşabildiğiniz Google hizmetleri adına şifreniz büyük önem arz ediyor. Şifrenizi unuttuğunuz anda birçok Google servisine erişimi kaybetmeniz söz konusudur. Google kullanıcıları için bu makale, kayıp bir Google, Gmail hesabının kurtarılması sürecinde ve gerektiğinde tekrar ele geri alınabilmesi adına, ardından daha güvenli olması için hesabın güvence altına alınması sürecinde bir yol gösterici olacaktır.

Google, Gmail Hesabı Nasıl Kurtarılır?

Google, hesap kurtarma sürecinde önemli değişiklikler yapmış bulunuyor. Bazı işlemler sadeleştirilerek kullanıcıların hesaplarını kolay kurtarabilmeleri amaçlanmış durumda. Yapılan her güncelleme sonrası eski yöntemler işe yaramayabilir. Şimdi Google hesabınızı nasıl kurtarabileceğinizi ele alalım.

Google Hesabı Kurtarma işlem adımları:

Hesap Kurtarma işlemini başlatmak için aşağıdaki iki yoldan biriyle kurtarma işlemini başlatılabilirsiniz:

 • mail.google.com adresindeki Gmail oturum açma sayfasına gidin ve e-posta adresinizi girdikten sonra “Şifremi unuttum” bağlantısını tıklayın.
 • accounts.google.com/signin/recovery adresinden doğrudan kurtarma sürecinin başlangıcına gidin.

Google hesap kurtarma sayfasında başarılı olabilmeniz için aşağıdaki seçeneklerin en azından bir kaç tanesine erişiminizin olması gerekiyor:

 1. Google hesabınızla ilişkilendirilmiş telefon numarası. (+905*********)
 2. Google hesabınıza tanımlanmış aktif bir kurtarma e-posta adresi. (*****@****.***)
 3. Google, tarafınıza yöneltecek soruları doğru cevaplamaya çalışın. (Son şifreniz, Google hesabınızı oluşturduğunuz tarih vb.) bunlara en doğru yanıtı verdiğiniz kurtarma e-postanız varsa hesabınızı geri alma şansınız çok yüksek olacaktır. (**: Hesap kurtarma işlemi için çok önemlidir, bu adrese erişim olmadan hesap kurtarma işlemleri genelde başarısız olur.)

Üstteki bağlantılardan birine erişim sağladıktan sonra, e-posta adresinizi girebileceğiniz bir “Hesap Kurtarma” sayfası görmeli ve işlemi başlatmak için ileri‘yi tıklamalısınız. E-posta adresinizi (aşağıda açıklanmıştır) hatırlamıyorsanız, “Eposta adresinizi mi unuttunuz?” bağlantısı da vardır.

Bu sayfaya erişim sağladıktan sonra, hesabınıza tekrar erişim sağlayabilmeniz için ve hesabın sahibi olduğunuzu kanıtlamak için Google tarafından bazı sorular sorulacaktır. Size sorulacak soru seçenekleri, daha önce hesabınızla ilgili ayarlamış olduğunuz kurtarma seçeneklerinin nasıl yapılandırıldığına göre belirlenir. Örneğin;

 • Google hesabınıza bir kurtarma e-posta adresi girmediyseniz, bu seçenek size gösterilmeyecektir.
 • Kurtarma seçenekleri tanımlamış ancak bu bilgiler (telefon,e-posta gibi) güncel tutulmamışsa, kurtarma ekranında size gösterilecektir, ancak kurtarma için işe yaramayabilir.
 • Google hesabınız başkası tarafından ele geçirildiyse kurtarma seçenekleriniz değiştirildiği için işe yaramayabileceğini unutmayın.

Erişim sağlayamadığınız  Google hesabınızın 2 adımlı doğrulaması etkinleştirildiyse işlem, aşağıda belirtildiği gibi kurtarma işlemini sürdürün. Mevcut kurtarma seçenekleri, aşağıdaki sorulardan veya eylemlerden herhangi birini ve muhtemelen aşağıda listelenmemiş ya da resimdeki diğer soruları içerebilir:

 • Bu Google hesabı ile kullandığınızı hatırladığınız son şifreyi girin.
 • Güvenlik ayarlarınızda belirttiğiniz telefonu onaylayın.
 • Hesabınıza eklediğiniz güvenlik sorusunu yanıtlayın. (Bu eski hesaplarda geçerlidir.)
 • Bu Google hesabını ne zaman oluşturdunuz?
 • Doğrulama kodu alın. (Telefon veya E-posta adresi ile.)
 • Şimdi kontrol edebileceğiniz E-posta adresi girin.

Yukarıda anlatılan seçeneklerin çoğu, hesabınıza erişimi kaybetmeden önce hesapta önceden yapılandırılmış ayarlarınızın durumuna dayanmaktadır. Yani bir seçenek (kurtarma e-posta adresi veya telefon gibi) hiçbir zaman ayarlanmamışsa, bu seçenekler sunulmayacaktır. Önceden yapılandırılmış bir e-posta veya telefon numaranız varsa ve bu seçeneği seçerseniz, girmek için size Google tarafından altı haneli bir kod gönderilir. Doğru kodu girdiğiniz zaman şifre değiştirme sayfasına otomatik olarak yönlendirilerek yeni bir şifre tanımlayabilirsiniz.
Google hesabınıza daha önceden yapılandırılmış bir telefon numarası veya e-posta kaydetmiş olsanız bile güvenlik kodu aldıktan sonra Google size hesabınızda şüpheli hareketler söz konusu olmuşsa ek sorular sorabilir. Hesabınızı kurtarma işlemi süreç tamamlandığında gerçekleşebilir.

Google hesabınıza kurtarma e-postası veya telefon tanımlamadıysanız:

Kurtarma ayarlarınızda belirli bir kurtarma seçeneğini kullanamıyor veya yanıtlayamıyorsanız, hesap kurtarma ekranında sonraki seçenek için “Farklı bir soru dene (Başka bir yöntem dene)” bağlantısına tıklayın. Size sorulan soruların çoğunu atlarsanız, hesabı sahip olduğunuzu kanıtlayamazsınız. Şifreyi sıfırlama seçeneği verilmezse, son soru olarak Google sizden e-posta gönderebileceği bir iletişim adresi isteyecektir. Bu adrese bir doğrulama kodu gönderilecek ancak bu kod sadece o maili doğrulamak için olacak erişim sağlayamadığınız hesabınızı kurtarmanız için geçerli olmayacaktır. Bu sayfaya yönlendirilirseniz sistem, iletişim e-postasının doğrulandığını, ancak hesabın sahipliğinin kanıtlanmadığını (doğrulandığını) açıkça belirlemeye çalışacaktır.

Google, bu hesabın size ait olduğunu doğrulayamadı uyarısı:

Google, bu hesabın size ait olduğunu doğrulayamadı iletisiyle karşılaşıyorsanız Google tarafından hesap kurtarma sayfasında girdiğiniz bilgilerin kurtarma işlemi için yeterli olmadığı görülmektedir.

Google hesabınızı kurtarma işleminizi o hesapta sık sık oturum açtığınız cihazlardan yaparsanız, hesabınızı geri alma şansınız artar. Aksi halde sistem sizi tanıyamaz, sürekli bu ileti ile karşılaşabilirsiniz. Yapabileceğiniz tek şey belirli aralıklarla Google tarafından istenen bilgilere en doğru cevabı vererek kurtarma işleminizi tamamlamak olacaktır. Bu işlemi sürekli ve sık sık yapmanızda spam olarak algılanıp başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Herhangi bir kurtarma seçeneği kullanamıyorsanız veya hesabın sahibi olduğunuzu da kanıtlayamazsanız ve sürekli olarak “Google, bu hesabın size ait olduğunu doğrulayamadı” mesajını alırsınız. Hesap Kurtarma işlemini sağlamak için ek veya daha fazla doğru bilgiye sahipseniz, tekrar deneyebilirsiniz, ancak hesabın sahipliğini kanıtlayamazsanız, hesabınız için yapacak birşey yoktur. Kayıp bir hesabı kurtarmanın bunlardan başka yolu yoktur.

Google Hesabı Kurtarmayla İlgili Sıkca Sorulanlar (S.S.S) :

 • Neden hesabım hakkında hak talebimi doğrulayabileceklerine dair özel bir bilgiyi söyleyemiyorum? Hesap gizlilik kuralları açısından Google kurallarında oldukça katıdır ve çalışanların bir hesabın içeriğine bakmalarına izin verilmesi ciddi bir gizlilik ihlali anlamına gelir. Sahipliği kanıtlamak için hesabın içeriği hakkında yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz, ancak Google’daki hiç kimse bu bilgileri doğrulayamaz.
 • Hesap Kurtarma adımlarını tamamlarken neden canlı destek veya telefon desteği alamıyorum?  Ne yazık ki Google, ücretsiz Gmail ürünü için canlı destek sunmamaktadır.
  (bkz. policies.google.com/privacy?hl=tr). Size sağlanan kurtarma yöntemlerini kullanmalısınız. Birisiyle konuşsanız bile, hesabın sahipliğini kanıtlamak için yine de aynı soruları cevaplamanız gerekeceği gerçeği de vardır. (Üstteki sorular.)
 • Kişilerim bilgisayar korsanı tarafından silindi, onları nasıl kurtarabilirim? Silinen kişiler bir noktaya kadar son otuz gün içinde kurtarılabilir. support.google.com/mail/answer/1069522
 • E-posta geçmişim bilgisayar korsanlığı tarafından silindi, nasıl kurtarırım? Gmail’de silinen iletiler önce çöp kutusuna taşınır. Çöp kutunuzu kontrol ediniz. Eğer ki çöp kutunuzdaki iletiler sizin tarafınızdan silinmezse, 30 gün içerisinde yeniden yüklenmezse, sistem tarafından otomatik olarak silinir. Ayrıca izniniz dışında iletileriniz kaybolduysa, İletilerim Kayboldu sayfasındaki formu doldurarak silinen mail iletilerinizi bir ihtimal geri alma şansınız olabilir. Tabi bu, Silinen maillerinizin geri getirileceği anlamına gelmez.
 • Hesabım bilgisayar korsanı tarafından silindi, kurtarabilir miyim? Hesap kurtarma işlemi neticesinde silinmiş bir hesabı geri yükleyebilir ve eskisi gibi kullanabilirsiniz (2-4 hafta içinde). Bu durumda tek seçenek budur. Ancak “Bu hesap silindi ve artık kurtarılamaz” denirse, hesap kalıcı olarak silinmiş ve kurtarılamaz anlamına gelir.
 • Google, Hizmet Şartlarını ihlal ettimi söylüyor. Ne yapmam lazım? Hesabınızın devre dışı bırakıldığından haberdar olduğunuz zaman, bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız genelde itiraz için hak tanınmaktadır.(Bazı istisnai durumlar hariç.) Devre dışı bırakılmış hesap için sonraki adımlar seçeneği sunuluyorsa itirazda bulunabilirsiniz. İtiraz için: support.google.com/accounts/answer/40695
 • Gmail iletilerimi Outlook/Thunderbird/Apple Mail/Windows Mail gibi istemcilerimle almaya veya göndermeye çalışırken neden bir hata iletisi görüyorum? E-posta istemcilerinizle yeniden Gmail’de veya Gmail ile oturum açmaya devam edebilmesi için: Gmail güvenlik ayarlarında bulunan “Daha az güvenli uygulamalar” a erişim izni vermeniz gerekiyor.

Not: Unutulmamalıdır ki, Google hizmetlerinin çoğu ücretsiz bir hizmetlerdir. Google hizmetlerine kayıt olan her kullanıcı kendi hesabının güvenlik önlemlerini alarak hesabını korumakla yükümlüdür. Daha ilk kayıt olduğunuz anda bu kuralları kabul etmiş olursunuz. Eğer hesabınızda gerekli güvenlik ayarlarını yapmadıysanız hiçbir site, uygulama, program veya kişi size hesabınızı size geri veremez. Bizler Google yardım forumlarında da anlatılan bilgileri sizlere anlaşılır bir dille anlatarak yardımcı olmak adına sizlerle paylaşıyoruz. Yukarıda yazılı olan seçenekler en güncel kurtarma seçeneğidir.

Subscribe
Bildir
guest

18 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Akın

Benim hesabım çalındı (çalındı zaman çalan kişi kurtarma bilgilerini değiştirmiş ) ve kendi girmiş o yüzden hiç bir erişimim yok ve bu hesabı kurtarmak istiyorum nasıl kurtarabilirim

Leyla

Mrblar ben google gmail şifremi unuttum unuttuğum süreçte cihazım değişti ama numaram aynı ve yeni cihazimda google gmail hesaplarıma girmeye çalışırken şifreyi unuttuğum için giriş yapamıyorum kurtarmaya çalışırken numarama kod geliyor ikinci adımda bu sefer kod erisemedigim google hesabıma gidiyor ee zaten giremiyorum yani numarama gelen kod ile neden giremiyorum hesabıma çok önemli benim için lütfen yardımcı olun tüm herseyim gmail hesabıma bağlı yeni bir hesap açtım açarım ama 20 gündür giremediğim hesaplarım çok önemli heryere yazıyorum ama sonuç elde edemiyorum lütfen artık şu hesaplarıma girmemi sağlayın çözüm sizde yoksa neden o zaman goole iletişim diye buralardasiniz sağlık çözüm bulmak için mi yoksa herkesten fikir almak için bende çözemedim

Emre topal

Google hesabıma çaldılar lütfen yardımcı olun

Samet

Hesabım çaldılar

Anar

Ben hesabıma ulaşamıyorum kurtarmak istiyorum lütfen yardımcı olun benden kod şifre istiyor ama ben kodu alamıyorum numara çalşmıyor diğer telefonda bozuldu hesabımı kurtarmaya yardım edin

Cavid Cabbarov

Sifremi sifirlayamiyorum

İlyas Mullaoglu

sıfremi unuttum

Nuri

Sifremi unuttum

berat

hesabım 10 gün sonra gidicek bir bakabilirmisiniz

Mesut

Hesapima giriş yapamiyorum hesapim ………. (email bilgisi silinmiştir)

Ugur

Sifresi unnutum

Dddd

Bende numara geçemiyorum

Yagmur

Hesabimin sifresini unittm bi bakarmisiniz .ucret bile verebilirim

Yagmur

Benim gmail hesabim in şifresini unuttum yardimci olabiliceginizi dusunuyorum bi denemenizi isterim ki ucret bile verebilirim

Zelihha

Pardon sorununuzu halledebildinizmi aynı şeyi bende yaşıyorum

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

18
0
Would love your thoughts, please comment.x