PC & Teknoloji Platformu

iPhone Ekran Kırılırsa Ne Olur?

iPhone ekran fiyatları ne kadar? iPhone ekran kırılması ücretsiz yapılır mı? iPhone ekran değişimi garanti kapsamına girer mi? iPhone cam kırılması garanti karşılar mı? iPhone yere düştü kırıldı garanti kapsamıan girer mi? Tüm bu soruların cevaplarını detaylıca inceleyelim. Apple marka iPhone serisi akıllı telefonunuzun ekranı kırıldıysa neler yapabilirsiniz detaylıca inceleyelim. Büyük ekranlarla özelliklede iPhone X gibi çerçeve oranı sıfıra yakın telefonlarda ekranlar günden güne büyüyor. Büyük ekran kullanıcı deneyimi oldukça yararlı olsa da işin arka planında kullanıcının o büyük ekranları koruması için ekstra çapa sarfetmesi gerekiyor. Telefonlar ne kadar şık çerçevelere ve ekranlara sahip olsada maalesef günümüzde telefon fiyatlarının özellikle ülkemizde çok yüksek seviyelerde olması kullanıcıları telefonlarını korumak için kaba kılıf ve ekran koruyucu camlar takmaya zorluyor. Ancak belli bir seviyeye kadar bu korumalar işe yarayabiliyor.

iPhone ekran kırılırsa ne olur?

Telefon ekranları 2 temel parçadan oluşuyor. Parmağımızla dokunduğumuz dokunmatik cam kısmı ve görüntüyü sağlayan led ekran olmak üzere 2 parça bulunuyor. Bu iki parça özel dolgu malzemeleriyle birbirlerine içerisinde hava kalmayacak şekilde yapıştırılarak kullanıldığı için tek parça hissiyatı sunmaktadır. İki parça birlikte uyumlu bir biçimde telefonunuzu kullanma deneyimi sunmaktadır. Bu iki parçada ayrı ayrı kırılabilir veya ikisi birlikte kırılabilir. Bu kırılma şiddetine ve şekline göre farklıklar gösterebilir. Telefonunuzdaki dokunmatik cam kırılırsa telefonunuzun ekranını çoğunlukla kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak arka kısımdaki lcd olan likit ekran kırıldığı an görüntü alamazsınız.

iPhone ekran değişimi garanti kapsamına girer mi?

iPhone üzerindeki dokunmatik camı veya ekranı herhangi bir şekilde kırarsanız cihazınız garantili olsa dahi kırık cam veya ekran garanti kapsamına girmemektedir. Tüm elektronik ürünlerde olduğu gibi bu ekranın kırılması kullanıcı hatası olarak kabul edilmektedir. Telefonunuz da fabrika çıkışlı bir üretim sorunu yoksa veya özel bir garanti durumu yoksa teknik servisi tarafından garanti dışı olarak işlem görecektir.

iPhone ekran değişimi fiyatları ne kadar?

Kazara oluşan hasar veya yanlış kullanım nedeniyle ekranınızı değiştirmeniz gerekirse Apple tarafından belirlenmiş fiyat listesi aşağıdaki gibidir. Ekran değişimi ile ilgili Apple teknik servislerinde ekran değişimi ve diğer arızalarla ilgili fiyatlar aşağıdaki gibidir.

iPhone modeli Yalnızca ekran onarımı Diğer hasar
iPhone X 1.180 TL 2.329 TL
iPhone 8 Plus 719 TL 2.099 TL
iPhone 8 629 TL 1.899 TL
iPhone 7 Plus 719 TL 1.899 TL
iPhone 7 629 TL 1.699 TL
iPhone 6s Plus 719 TL 1.799 TL
iPhone 6s 629 TL 1.599 TL
iPhone 6 Plus 629 TL 1.799 TL
iPhone 6 549 TL 1.599 TL
iPhone SE, iPhone 5s,
iPhone 5c, iPhone 5
549 TL 1.299 TL
iPhone 4s “Diğer hasar” ücretine bakın 799 TL
iPhone 4 “Diğer hasar” ücretine bakın 699 TL

Yukarıdaki fiyatlar Apple tarafından belirlenmiş tavsiye fiyatlarıdır. Teknik servis bazında farklılıklar gösterebilir. Fiyat listesi 13.12.2017’te Apple resmi sitesinden alınmıştır.

iPhone ekran değişimini Apple dışında başkası yapabilir mi?

Eğer yetkili bir Apple servisi dışında telefonunuzu tamir ettirmeyi düşünürseniz Apple tarafından belirtilen fiyatların kat kat altında işlem yaptırmanızda söz konusu. Tabi burda esas önemli olan mesele işin ehli güvenilir bir teknik servisle çalışmanız gerekiyor. Piyasada orjinal ve yan sanayi olmak üzere iki tür ekran olduğunu akla getirince teknik servis seçimi önem arz etmektedir. Aksi halde cihazınıza orjinal olmayan bir ekran takılabilir veya cihazınız onarılamayak hasarlara uğrayabilir. Ekranınızı kırdığınızda mutlaka işin uzmanı bir teknik servise yönelmenizi öneririz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x