PC & Teknoloji Platformu

Linux DNS Ayarları Değiştirme

Linux DNS Ayarları Değiştirme nasıl Yapılır? Linux diğer işletim sistemlerinin aksine ücretsiz bir platformdur. Android alt yapısıda Linux’dan gelmektedir. Ücretsiz ve açık kaynak olması nedeniyle epeyce bir alanda kullanımı söz konusudur. İsimleri farklı ama mantıken alt yapı olarak birbirine benzeyen bir sürü Linux sürümü mevcuttur. Linux sistemlerde DNS değiştirmek içinde biz CENTOS 7 işletim sistemi üzerinden basitçe anlatmaya çalıştık. Diğer Linux sürümlerinde de işlem hemen hemen aynıdır.

Linux’ta DNS Nasıl Değiştirilir?

CENTOS 7 üzerinden DNS değişimini anlatacağız. Diğer farklı Linux dağıtımlarında da aynı işlemleri kolayca tekrarlayabilirsiniz. Linux üzerinde DNS değiştirebilmek için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

  1. Ana ekranda sağ üst köşede bulunan kapatma butonunun sağ tarafındaki ok işaretine tıklayın. Daha sonra açılan pencerede Ayarlar simgesine tıklayın.
  2. Tüm ayarlar sayfası açılacak. Bu sayfa üzerinde yazan simgeyi bularak tıklıyoruz.
  3. Ağ penceresi içerisinde kullanmış olduğumuz kablolu veya kablosuz ağ seçeneğini bularak seçiyoruz. Daha sonra sağ alt köşede bulunan o ağın ayarlar butonuna tıklıyoruz.
  4. Ağ bağlantısına ait ayarlar sayfasında IPv4 seçeneğini seçiyoruz. DNS kısmını Açık olarak işaretliyoruz. daha sonra Sunucu yazan yere belirlediğimiz DNS sunucularını giriyoruz. Ekstra her gireceğiniz DNS için + butonuna basarak ekleme yapabilirsiniz. DNS’leri ekledikten sonra Uygula butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz.  

Linux işletim sisteminde DNS değiştirmek için yapmanız gereken tüm işlemler bu kadar. DNS kullanımından vazgeçerseniz tüm işlem sırasını tersine yapmanız yeterli olacaktır.

Sağlayıcılar tarafından engellenmiş sitelere erişim amaçlı, yavaş bağlantı sorunları yaşıyorsanız veya ping sorunlarınız var ise DNS değiştirerek bu sorununuzu çözebilirsiniz. Güncel olarak yayınladığımız DNS adresi listemizde hızlı ve güncel bir DNS listesine erişim sağlayabilirsiniz. Level3, Verisign, Google DNS, Yandex DNS, FreeNom DNS gibi adreslerden dilediğinizi kullanabilirsiniz. Ayrıntılı DNS listemize ulaşmak için buraya tıklayınız. Sizler için seçtiğimiz ücretsiz DNS servisleri yer almaktadır. Kullanacağınız DNS adresini belirledikten sonra DNS adresini Windows işletim sistemli bilgisayarınıza girmek için aşağıdaki yolu takip etmelisiniz.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
yok

Çok teşekkür ederim.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

1
0
Would love your thoughts, please comment.x