PC & Teknoloji Platformu

Mobil Cihazda Google Görsellerde Arama Nasıl Yapılır?

En büyük arama motoru olan Google uzun zamandır görselleri arama seçeneği ile hayatımızda önemli bir yer edinmiş durumda. Google görseller servisi sayesinde dilediğimiz resime arama sonuçları üzerinden erişebiliyoruz. Öyle ki artık elimizde hali hazırda bulunan bir resimi direkt olarak Google görseller üzerinde aratarak net sonuçlara erişebiliyoruz. Her zaman olmasa dahi resime benzer önerileride Google tarafından alabiliriz.

Bilgisayar ve mobil sayfa üzerinde açık olan Google görseller servisine maalesef Google uygulamaları üzerinden direkt olarak erişim bulunmuyor. Aynı şekilde telefon veya tabletlerin web tarayıcıları üzerinden ek bir ayar yapmaksızında Google görsellere direkt olarak erişim bulunmuyor. Bunu çözebilmek için çözüm önerilerimiz mevcut.

Android Telefon/Tabletlerde Google Görselde Resim Aratma:

Android telefon veya tabletlerde Google görseller üzerinde arama yapabilmek için 2 farklı yöntem bulunmakta. Şimdi neler yapabiliriz onları inceleyelim.

1. Android web tarayıcısı üzerinden Google görsellerde arama yapma:

  • Öncelikle android işletim sistemli cihazımızla Google https://images.google.com.tr adresine giriş yapıyoruz.
  • Sonrasında cihazımızdaki web tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan genellikle 3 nokta şeklinde olan ayar penceresinede ulaşabildiğimiz pencereyi açıyoruz.
  • Açılan menüde PC sürümünü iste veya masaüstü sitesi iste yazan seçeneğe tıklıyoruz. Daha sonra sayfayı yeniliyoruz.
  • Artık Google görseller karşımıza bilgisayarımızda açıldığı şekilde gelmiş olacak. Görsel arama butonuna basarak aramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

2. Android uygulamalarıyla Google görsellerde arama yapma:

Android cihazlarda Google görsellerde resim aratmak için diğer yöntem ise Google Play Store üzerinde bulunan uygulamaları tercih edebilirsiniz. İşte tam bu konuda yardımcı olabilecek uygulamalarıda inceleyelim.

Google Goggles:

İlk uygulamamız Google tarafından yayınlanan Google Goggles uygulamalardan birisi. Uygulama üzerinden fotoğraf çekerek arama yapabilirsiniz: Cep telefonunuzun kamerasıyla bir tablonun, ünlü ve önemli bir noktanın, barkodun veya QR kodunun, bir ürünün, bir vitrinin veya popüler bir resmin fotoğrafını çekin. Goggles, aradığınız şeyi veritabanında bulursa, size faydalı bilgiler sunar.  Goggles, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca, Portekizce, Rusça ve Türkçe metinleri okuyabilir ve bunları başka dillere çevirebilir. Goggles, barkod / QR kodu tarayıcı olarak da çalışır. İndirmek için: Google Goggles (Android) (6255 indirme )

Google Goggles’ı çalıştırıp görselin fotoğrafını çekerek aratmanız yeterli. Sağ tarafta bulunan ikona tıklayarakta telefonunuza kayıtlı herhangi bir görseli yükleyerek aratabilirsiniz.

Image Search:

Android cihazınızda Google görsellerinde arama yapabilmek için kullanabileceğiniz uygulamalardan sadece bir tanesi. Uygulamayı indirmek için: Image Search (Android) (6520 indirme )

Uygulamada görsel aratabilmek için yapmanız gereken sağ alt köşede bulunan pembe yükleme ikonuna tıklamak. Sonrasında galerinizde kayıtlı resimi seçip alt tarafta açılan kutucuktaki Start upload butonuna basmalısınız. Arama işlemi bitince bildirim çubuğunuzda aramanın bittiğine dair uyarı çıkacak, bu uyarıya tıklayarak arama sonuçlarını ekrana getirebilirsiniz.

iPhone, iPad veya Windows Phone Telefon/Tabletlerde Google Görselde Resim Aratma:

iPhone, iPad veya Windows Phone telefon veya tabletlerde Google görseller üzerinde arama yapabilmek için 2 farklı yöntem bulunmakta. Şimdi neler yapabiliriz onları inceleyelim.

  • Öncelikle iPhone, iPad veya Windows Phone işletim sistemli cihazımızla Google https://images.google.com.tr adresine giriş yapıyoruz.
  • Sonrasında cihazımızdaki web tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan genellikle 3 nokta şeklinde olan ayar penceresinede ulaşabildiğimiz pencereyi açıyoruz.
  • Açılan menüde PC sürümünü iste veya masaüstü sitesi iste yazan seçeneğe tıklıyoruz. Daha sonra sayfayı yeniliyoruz.
  • Artık Google görseller karşımıza bilgisayarımızda açıldığı şekilde gelmiş olacak. Görsel arama butonuna basarak aramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Tavsiye edilebilecek uygulama listesi arttırılabilir. Eğer kullandığınız kullanışlı uygulamalar mevcut ise konunun altındaki yorum alanına yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x