PC & Teknoloji Platformu

Prime Lens Nedir?

Fotoğrafçılık çeşitli lensler ve çeşitli amaçlar için kullanılan objektifler diğer adıyla lensler kullanılmaktadır.Bunlardan biri de prime lenslerdir.Prime lensler sabit odak noktalarına sahiplerdir ve diğer zoom lenslerdeki gibi zoom özelliği yer almaz.Prime lens ile objeye yakınlaşıp uzaklaşamazsınız bu haraketi siz ileri ve geri giderek yapmak zorundasınızdır.Zoom lenslerde ise bu olay aksine sabit bir noktadan lensin zoom özelliği ile yakınlaşıp uzaklaştırılabilir.

Prime lensler zoom lenslere göre daha az optik eleman barındırdıkları için sabit bir odak uzaklığına sabittirler.Bu lensler zoom lenslere göre çok keskin ve distorsiyon(bozulma) yaratmayan sonuçlar elde etmenizi sağlar.Bu lenslerle en çok portre fotoğrafçılığı yapan fotoğrafçılar hafifliği ve en açık diyaframa sahip olan lensler oldukları için prime lensleri tercih ederler.

Prime lenslere örnek vericek olursak 35mm / 50mm / 85mm /100mm /200mm….. daha bir çok sabit odak noktasına sahip prime lens bulunmaktadır.Bunlar diyafram değerlerine göre,kalitelerine ve özelliklerine göre çok farklı fiyatlarda piyasada satılmaktadılar.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x