PC & Teknoloji Platformu

Zoom Lens Nedir?

Zoom lensler adından anlaşılmış olduğu gibi sabit odak noktasına sahip olmayan lenslerdir.Buda bize şunu açıklıyorki prime lenslerde fotoğrafçı haraketli bir şekilde iken zoom lenslerde fotoğrafçı sabit lensin zoom özelliği ile yakınlaştırılıp uzaklaştırılıyor.Bu lenslerde objeye yakılaşıp uzaklaşmak daha kolaydır.

Zoom lenslerin en iyi yanı ise birden fazla değişik objektiflerin özelliğini bünyesi altına taşıyabilmeleridir. Üzerindeki hareketli halka sayesinde objeye kolayca yakınlaşıp uzaklaşabilirsiniz. Prime lenslere göre ise sabit diyafram değerleri taşıyamazlar.

En büyük avantajlarından biri ise sürekli lens değiştirme isteğine bağlı kalmazsınız sabit olarak takılmış bir zoom lens ile ister portre fotoğrafı ister manzara fotoğrafı çekebilirsiniz bu da en büyük avantajlarından biridir.Zoom lenslere örnek vericek olursak 18-55mm zaten bir çok croplu makineyi satın alırken üstünde takılı vaziyette gelen lenslerden biridir bize örneklere devam edelim:

18-135mm / 70-300mm / 10-22mm(geniş açı zoom lens) / 18-250mm / 24-105mm …… / gibi daha bir çok çeşitte ve markada ürün bulunmaktadır.

Doğa fotoğrafçılarının en büyük tercihlerinden biri olan bu lensler bir hayvanı ürkütmeden rahatlıkla uzak bir odak noktasından istediği sonuçlarda fotoğraf çekebilmesini sağlar.Buda ne kadar yırtıcı hayvan olursa olsun tehlikeyi az seviye’ye düşürür ve rahatlıkla istediği sonucu elde edebilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x