PC & Teknoloji Platformu

RJ45 Renk Sıralaması / RJ45 Kablosu Hazırlama

Bilgisayarlarımızı bir networke dahil ederek internete bağlanabilir, başka bilgisayarlar arasında dosya alışverişinde bulunabilirsiniz. Sürekli olarak bir veri trafiğinin bilgisayarımızla olabilmesi için kablosuz seçeneklerde mevcut değilse kablo yardımıyla yapmış olmamız gerekmektedir. Bilgisayarların birbirine bağlanabilmesi için özel kablolara ihtiyaçları bulunmaktadır. Bilgisayarları birbirine veya bir ağa dahil etmemiz için Cat5 – Cat6 – Cat7 standartlarına sahip kablolara ihtiyacımız var. Bu kabloları sisteme sabitleyebileceğimiz RJ45 jack bağlantılarına ihtiyacımız var. Tabi ki network bağlantıları için farklı yöntemlerde mevcut ancak biz burada RJ45 bağlantısıyla ilgili detayları paylaşıyoruz.

RJ45 (Cat5-Cat6-Cat7) Kablo Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Cat5 – Cat6 – Cat7 kategorisindeki kablolardan herhangi birisini kullanacağımız yerin durumuna göre belirlememiz gerekiyor. Kablo sonrasında RJ45 bağlantı soketlerine ve RJ45 soketleri kablolara sabitlemek için RJ45 çakma pensesine ihtiyacımız var. Soketlere bağlayacağımız kabloların bağlantı yapacağı pinler ve renk sıralaması aşağıdaki gibidir.

RJ45 Renk Sıralaması Nasıl Olmalıdır?

Bu kablolar genellikle yapı olarak birbirinden farklı özellik ve tipte olsalarda genel olarak içerisinde bağlantı yapmamızı sağlayacak 8 adet tel barındırmaktadır. Bu teller birbirinden farklı renklere sahip ve RJ45 soketlerde Pin 1’den başlayarak aşağıdaki sıralamaya göre jack bağlantısını yapmalıyız.

Cat5 – Cat6 – Cat7 kablolar için sıralı pinlere göre düz bağlantı sırası:

1. Turuncu-Beyaz 2. Turuncu 3. Yeşil-Beyaz 4. Mavi 5. Mavi-Beyaz 6. Yeşil 7. Kahverengi-Beyaz 8. Kahverengi

Cat5 – Cat6 – Cat7 kablolar için sıralı pinlere göre crossover bağlantı sırası:

Crossover bağlantıda 2 farklı RJ45 bağlantısı göreceksiniz. Jack taktığınız kabloda 1. ve 2. RJ45’leri alttaki sıralamaya göre sokete bağlantı yapmalısınız. 2 tarafıda kesinlikle aynı bağlantı tipiyle bağlamayınız.

Crossover bağlantı için 1. jack bağlantısı:
1. Yeşil-Beyaz  2. Yeşil 3. Turuncu-Beyaz 4. Mavi 5. Mavi-Beyaz 6. Turuncu 7. Kahverengi-Beyaz 8. Kahverengi

Crossover bağlantı için 2. jack bağlantısı:
1. Turuncu-Beyaz  2. Turuncu 3. Yeşil-Beyaz 4. Mavi 5. Mavi-Beyaz 6. Yeşil 7. Kahverengi-Beyaz 8. Kahverengi

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x