PC & Teknoloji Platformu

Rufus ile Kolayca Windows Kurulum Diski Oluşturma

Windows’a format atmak veya yeniden kurmak için kurulum disklerine ihtiyacımız oluyor. Bilgisayara Windows kurmak için çeşitli yöntemler var. DVD, USB Flash Bellekler, USB HDD’ler gibi seçenekler kullanmamız gerekmekte. Windows kurulumu yapanlar için DVD ile kurma seçeneği eskisi kadar kullanılmıyor diyebiliriz. Windows kurmak için elinizde bulunan Windows’un ISO dosyasını usb flash belleklere aktararak kurulum yapabilirsiniz. Ancak burda dikkat edilmesi gerekilen şey usb flash belleklerin sistem kurulumu için hazır hale getirilmesidir.

Normalde size bunun için bir sürü MS-DOS komutu yazarak anlatabilirim. Ancak bunun çok daha basit ve zahmetsiz bir yöntemi mevcut. Rufus ismindeki 1MB bile olmayan bir uygulama sayesinde elinizdeki ISO dosyalarını kolayca usb flash belleğinize yükleyerek hazır kurulum diskleri elde edebilirsiniz. Rufus ile sadece Windows değil Linux tabanlı sistemler içinde disk hazırlayabilirsiniz.

Rufus ile Kolayca Windows Kurulum Diski Nasıl Oluşturulur? Rufus ile Önyüklemeli USB sürücü oluşturma

1- Windows veya linux için önyüklemeli usb sürücü oluşturmak için yapmamız gerekenler önce rufus uygulamasını indiriyoruz. Rufus indirebilmek için indirme butonunu kullanabilirsiniz. Rufus (1142 indirme)

2- Rufus’u bilgisayarınıza indirdikten sonra kurmanıza gerek yoktur. Portable olarak çalıştığı için program direkt olarak açılacaktır. Program açılır açılmaz ayarları çok fazla değiştirmenize gerek yoktur.

3- USB flash diskinizi bilgisayarınıza taktığınız an aygıt kısmında isim ve etiketini göreceksiniz. Daha sonrasında eğer UEFI için bir ayarlama yapmayacaksanız 2. seçeneği resimdeki gibi bırakabilirsiniz. 3. seçenekte ise usb flash diskinizi NTFS olarak kurabilir veya bilgisayarınız kuracağınız sisteme göre FAT32 gibi biçimlendirebilirsiniz.

4- Daha sonra 4. seçenekteki CD şeklindeki simgeye tıklayarak ISO dosyamızı kayıtlı olduğu yerde bulup programa tanımlıyoruz. Ve başlat butonuna basarak işlemimizi başlatıyoruz. Hazır yazısı belirdiğinde ön yükleme diskiniz hazır olacaktır.

Rufus’un çalıştırdığı bazı ISO’ların ayrıntılı listesi
Arch Linux, Archbang, BartPE/pebuilder, CentOS, Damn Small Linux, Debian, Fedora, FreeDOS, FreeNAS, Gentoo, GParted, gNewSense, Hiren’s Boot CD, LiveXP, Knoppix, KolibriOS, Kubuntu, Linux Mint, NT Password Registry Editor, Parted Magic, Partition Wizard, Raspbian, ReactOS, Red Hat, rEFInd, Slackware, Super Grub2 Disk, Tails, Trinity Rescue Kit, Ubuntu, Ultimate Boot CD, Windows XP (SP2+), Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Server 2012, Windows 10, Windows Server 2016

Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
HÜSEYİN ZENGİN

Rufus programından Windows 11 Kurulum DVD’si hazırlamak mümkün müdür?

Enver Sağlık

Selam Kardeş. Güzel bir çalışma, sizi tebrik ederim. Ancak Rufus programının 3.8 versiyonuna göre de bir yazı hazırlarsanız daha güncel olur diye düşünüyorum. Yine de teşekkür eder sağlıklı bir yaşam dilerim. Selam ve Saygılar.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

4
0
Would love your thoughts, please comment.x