PC & Teknoloji Platformu

Samsung Cihazlara Format Atma

Samsung günümüzde en çok mobil cihazı kullanılan markaların başında geliyor. Akıllı telefon ve tabletleri birçok kullanıcının Apple sonrası ilk tercih ettiği markalar arasında. Samsung marka akıllı telefon ve tablet kullanan kullanıcılar cihazlarını Android alt yapısını kullanarak istediği gibi optimizede edebilmekte. Tabi ki internet bağlantısı olan bu tür cihazlarda yaşanılan klasik sorunlar olabiliyor. Kullanıcılar karar verdikleri anda cihazlarına format atma ihtiyacı duyabiliyor. Format atarak cihaz ilk alındığı gün ki haline kolayca dönebiliyor. Format yöntemi virüs girmiş telefon veya tabletlerde de en son olsa bile tercih edilen yöntemlerin başında geliyor. Şimdi Samsung marka telefon ya da tabletlere nasıl format atabileceğinizi inceleyelim.

Samsung Telefon/Tabletlere Format Atmak / Sıfırlama / Yazılım Kurtarma Yöntemleri:

Samsung Ayarlar Menüsü Üzerinden Format Atma / Fabrika Ayarlarına Geri Dönüş [Çözüm 1]

Samsung cihazınıza telefon ayarları içerisinden format atabilir cihazınızı fabrika ayarlarına çevirebilirsiniz. Bu işlem cihazınızı fabrika ayarlarına dönderecektir. Ancak bazı uygulama verileri telefonunuzda kalmaya devam edebilir. Cihazınızı fabrika ayarlarına döndermek için yapmanız gerekenler;

  1. Ana ekranda Uygulamalar simgesine dokunun.
  2. Ayarlar simgesine dokunun.
  3. Menüde aşağılara doğru inerek Yedekle ve sıfırla sekmesine dokunun.
  4. Fabrika ayarlarına sıfırla sekmesini bularak dokunun.
  5. Bilgileri okuyun ve ardından Cihazı sıfırla butonuna dokunun.
  6. Tüm bilgilerinizi ve indirilen uygulamaları silmek için Tümünü sil butonuna basarak formatlama işlemine başlayın.

Samsung Telefona Hard Format ( Hard Reset) Atma / Cihazı Tamamen Sıfırlama [Çözüm 2]

Samsung cihazlarınızı formatlayabileceğiniz 2. yol hard reset ismiylede bilinen Android alt yapısına tam bir format atmaktır. Bu format bütün verileri tamamen sıfırlayacağı için dikkat edilmesi gereken bir yöntemdir. Her ne kadar uzman kullanıcılar için olsada yazıda ki işlemleri dikkatlice gerçekleştirdiğiniz taktirde sorunla karşılaşmayacaksınız. İşte yapmanız gerekenler;

 1. Telefonunuzu güç tuşu aracılığı ile tamamen kapatın.
 2. Telefonunuzdaki ses yükseltme + home (orta) + kapatma tuşlarına aynı anda basınız. Bir süre bekleyip karşımıza açılış logosunun gelmesini bekleyiniz. Samsung logosu görünene kadar elimiz bu tuşlarda basılı olsun logo göründüğünde elimizi tuşlardan çekebiliriz.
 3. Bu işlem sonrasında karşınıza Android recovery menüsü gelecektir.  Bu ekranda ses tuşları ile aşağı-yukarı hareket ederek, güç tuşuylada seçeneği seçerek giriş yapabiliyoruz.
 4. Açılan formatlama ekranında seçenekler arasında ilerleyerek Wipe Data/Factory Reset seçeneğini seçtikten sonra Güç düğmesine basarak onaylayın. Karşınıza gelecek yeni ekranda  Yes / delete all user data seçeneğine giderek güç düğmesi ile formatlama işlemini onaylayın.
 5. Wipe cache partition seçeneği ile cihazın ön belleğinide temizleyebilirsiniz aynı şekilde.
 6. Cihazınız format attıktan sonra tekrar aynı ekrana yönlendirilirsiniz. Ses tuşlarıyla Reboot system now seçeneğini seçerek onaylayın.
 7. Cihazınız yeniden başlayacak ve sizden kurulum yapmanızı isteyecektir.
 8. Google ve Samsung bilgilerinizle tekrar giriş yaparak telefonunuzu baştan kurabilir veya yedeklerinizi geri yükleyebilirsiniz.

Samsung Smart Switch Programı Aracılığı ile Format Atma [Çözüm 3]

Smart Switch Samsung tarafından üretilen, telefon veya tabletle ilgili yedekleme, geri yükleme gibi işlemler için kullanılan bir yazılımdır. Smart Switch ile cihazınıza yazılım kurtarma seçeeği ile format atabilir, yazılımınızı güncelleyebilirsiniz. Yapmanız gerekenler detaylı bir şekilde pcbilimi.com/smart-switch-samsung-cihazlara-format-atmak yazımızda anlatılmıştır. Göz atmanızı öneririz.

Cihazınıza Format Atmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler:

 1. Mutlaka cihazınızı formatlamadan önce önemli bilgilerinizi, albümlerinizi ve rehberinizi yedekleyiniz.
 2. Hafıza kartınızı ve sim kartınızı cihazınızdan çıkarınız.
 3. Cihazınızı formatlamadan önce Google ve Samsung hesabınızdan çıkış yapınız. İstenmeyen durumlarla karşılaşmamak adına bu hesaplarınza ait şifrenizi mutlaka aklınızda tutmalısınız.
 4. Cihazınızın şarjını tam veya en az %50 olacak şekilde şarja sahip olmasına özen gösteriniz. Yazılım yüklenirken cihazın kapanma ihtimalini engellemek adına.
Format Atılabilen Bazı Samsung Modelleri (Eksikler Olabilir)

Samsung Galaxy J1 mini prime, Samsung Galaxy J3 Emerge, Samsung Galaxy C7 Pro, Samsung Galaxy S8 Plus, Samsung Galaxy Note 8, Samsung Galaxy A3 (2017), Samsung Galaxy Grand Prime Plus, Samsung Galaxy A5 (2017), Samsung Galaxy J2 Prime, Samsung Galaxy C9 Pro, Samsung Galaxy On8, Samsung Galaxy J5 Prime, Samsung Galaxy J7 Prime, Samsung Galaxy A7 (2017), Samsung Z2, Samsung Galaxy Note 7, Samsung Galaxy On7 Pro, Samsung Galaxy On5 Pro, Samsung Galaxy J2 (2016), Samsung Galaxy J2 Pro (2016), Samsung Galaxy S8, Samsung Galaxy S8 Plus, Samsung Galaxy J3 (2017), Samsung Galaxy S7 Active, Samsung Galaxy On7 (2016), Samsung Galaxy C7, Samsung Galaxy C5, Samsung Galaxy J3 Pro, Samsung Galaxy Express Prime, Samsung Galaxy A9 Pro (2016), Samsung Galaxy J7 (2016), Samsung Galaxy J5 (2016), Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Galaxy J1 Nxt, Samsung Galaxy J1 (2016), Samsung Galaxy A9 (2016), Samsung Galaxy A8 (2016), Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy A3 (2016), Samsung Galaxy A5 (2016), Samsung Galaxy J1 mini, Samsung Galaxy J3 2016, Samsung Galaxy A7 (2016), Samsung Galaxy On7, Samsung Galaxy On5, Samsung Z3, Samsung Galaxy J1 Ace, Samsung Galaxy Grand On, Samsung Galaxy Note 5, Samsung Galaxy S6 edge+, Samsung Galaxy S5 Neo, Samsung Galaxy Folder, Samsung Galaxy A8, Samsung Galaxy V Plus, Samsung Galaxy J7, Samsung Galaxy J5, Samsung Galaxy S6 active, Samsung Galaxy XCover 3, Samsung Galaxy S6 edge, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy J1 4G, Samsung Galaxy J1,Samsung Galaxy J2, Samsung Z1,Samsung Galaxy A7, Samsung Galaxy Grand Max, Samsung Galaxy E7, Samsung Galaxy E5, Samsung Galaxy Core LTE, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy Note 4 Duos, Samsung Galaxy Grand Prime Duos TV, Samsung Galaxy A3, Samsung Galaxy A5, Samsung Galaxy Core Prime, Samsung Galaxy Note Edge, Samsung Galaxy S5 mini Duos, Samsung Galaxy S5 Plus, Samsung Galaxy S5 mini, Samsung Galaxy S5 Duos, Samsung Galaxy S5 Active, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Camera GC100, Samsung Ativ S I8750, Samsung Galaxy Note 2, Samsung Galaxy Pocket Duos, Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy S 3 mini

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x