Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Please type your username.

Please type your E-Mail.

Lütfen soru için uygun bir başlık seçiniz, böylece sorunuz tarafımızdana daha kolay cevaplanabilecektir.

Lütfen sorunuz için uygun kategori bölümünü seçiniz, böylece sorunuz kolayca bulunabilir.

Lütfen sorunuzla alakalı uygun anahtar kelimeleri virgül(,) ile ayırarak giriniz. Örneğin:android, google, bilgisayar, cep telefonu.

Sorunuzla ilgili açıklamayı iyice ve ayrıntılı olarak alana yazabilirsiniz.

Captcha Click on image to update the captcha.

Anonim

Laptop bilgisayarım çalındı. Bulma sanşımız var mıdır?

Laptop bilgisayarım çalındı. Elimde imei numarası mevcuttur. Bulma sanşımız varmıdır ? Düşünceniz nedir. İyi akşamlar

Paylaş

1 Cevap

 1. Bilgisayarlarda imei numarası olmaz. Bilgisayarlarda üretici tarafından barkod şeklinde eklenmiş seri numarası ve sistemin kendi içerisinde yazılımsal olarak bulunan mac kimliği vardır.

  Çalınmış bir bilgisayar bulunabilir mi?

  • Eğer çalınan bilgisayar bir MAC türü Apple ürünüyse ve üzerindeki cihazımı bul servisi aktif olarak bırakılmışsa cihaz internete bağlandığı anda yerinin tespiti mümkün olabilir.
  • Eğer çalınan bilgisayar Windows tabanlı bir bilgisayar ise bulunma ihtimali biraz zor. Intel’in birçok işlemcisinde Mac’lerde olduğu gibi yeri bildirecek teknolojiler mevcut ancak ekstra yazılım ya da güvenlik şirketleriyle çalışmanızı gerektiren bir saçma yapıyla muhatap olmak zorunda kalırsınız.
  • Bilgisayarınızın mac adresi biliniyorsa savcılığa şikayette bulunup resmi makamların çıkaracağı karar doğrultusunda internet sağlayıcılardan bilgi istenilebilir. Karar doğrultusunda polis tarafından gerekli olabildiğince araştırma yapılacaktır.

  Tabi burda bahsettiğim durumlar çalınan bilgisayarın parçalarına ayrılmaksızın bir şekilde internete bağlanıp kullanılması halinde geçerli olacaktır. İnternete bağlanmadıkça hiçbir bilgisayar ardında iz bırakmayacak bulunmasıda oldukça zorlaşacaktır.

  • 0
Leave an answer

Leave an answer

Captcha Click on image to update the captcha.