PC & Teknoloji Platformu

Telefonumu Bilgisayarım Görmüyor

İster Android kullansın, ister iPhone, isterse de Windows Phone gibi farklı bir işletim sistemi kullansın tüm telefonları bir donanım olarak görmekte fayda var. Bu nedenden dolayı USB veya kabul görmüş diğer bağlantı türlerine sahip cihazlar bilgisayarlar üzerinden bağlanılarak kontrol edilebilmektedir. Bilgisayarınıza bağladığınız telefonunuz sistem tarafından gerekli sürücüler mevcut ise bir donanım olarak kurulmakta ve üzerinde işlem yapmanıza olanak sağlamaktadır. Günümüzde Bluetooth, Wi-Fi gibi seçenekler olsada telefonlara yazılım yükleme ve yedekleme için USB ile bağlantı kurmak en sağlıklı yöntem olarak devam ediyor. USB bağlantısı kurarken yaşanabilecek sorunlar elbette mevcut. Şimdi yaşayabileceğiniz USB bağlantı sorunlarına nasıl çözebileceğinize bakalım.

Telefonumu USB ile Bilgisayarıma Bağladım Görmüyor Sorunu Çözüm Yöntemleri:

Bilgisayarınıza USB yoluyla taktığınız cihazınız sistem tarafından tanınmıyor ise o zaman bazı işlemleri sırasıyla gözden geçirip hatanın nerde olduğunu anlamanız gerekmektedir. Nedeni bulmak için yapabileceğiniz işlemleri kısa kısa başlıklar altında anlatalım.

a. Güç kapalı:

Cihazınız kapalı konumda iken USB bağlantısı kuramazsınız. Cihazınızı açın ve usb kablo ile bilgisayarınıza bağlayın.

b. Desteklenmeyen cihazlar:

Cihaz bağlantısı kurmaya çalışırken kullandığınız Android sürümüyle kullandığınız üretici programının uyumlu olduğuna dikkat ediniz. (Smart Switch, Kies, vb.. gibi) Ayrıca cihazınız replika ise sürücüsü olmadığı için sistem tarafından tanınmama durumu söz konusu olabilir.

c. Sürücü kurulu değil:

Cihazınıza ait gerekli sürücü kurulu değilse bilgisayarınız cihazınızı tanıyamaz. Şu adımları denemelisiniz. :

  • Üretici sayfasına girerek gerekli sürücüleri veya yardımcı programları indirip sisteminize kurunuz. (Windows 7 ve öncesi sistemler)
  • Telefonunuzu kabloyla sisteme bağlatından sonra Windows güncellemelerinizi kontrol edere, var ise yükleyiniz. (Windows 8, 8.1 ve 10 işletim sistemi)
  • Gerekli sürücüler yüklendikten sonra cihazınızı kablo ile bilgisayarınıza bağlayınız.

Cihazınız bağlıyken bilgisayarınız otomatik olarak cihazınızı belirleyecek, sunucudan bir cihaz sürücüsü arayacak ve bunu yükleyip kuracaktır.

ç. Hatalı, arızalı veya bozuk USB kabloları:

Üçüncü tarafa ait bir USB kablosu kullanıldığında veya arızalı USB kablo kullandığınızda bilgisayarınız cihazınızı tanımayabilir. Üretici firma tarafından üretilmiş veya onaylanmış kaliteli bir USB kablosu kullanın.

d. Arızalı bilgisayar USB bağlantı girişi:

Bilgisayarınızın USB girişi arızalı olduğunda bilgisayarınız cihazınızı tanımayabilir. Cihazınızı farklı bir USB girişine bağlayarak deneyiniz. Aygıt yöneticisi üzerinden sisteminize ait USB noktalarında hata olup olmadığını gözden geçirmenizde yararınıza olabilir.

e. Arızalı telefon USB bağlantı girişi veya donanım:

Bilgisayarınızın olduğu kadar mevcut kullanmakta olduğunuz telefonunda USB giriş noktası arızalı olabilir. Öncelikle USB girişinde herhangi bir toz birikintisinin olup olmadığını kontrol edin. Eğer birikmiş birşeyler varsa hava veya küçük bir iğne yardımıyla temizleyin. Bu temizliği yaparken pinlere zarar vermeye özen göstermelisiniz. Daha sonrasında sorun hala devam ediyor ise telefonunuzun USB soketinde veya USB soketini kontrol eden elektronik devrede teknik bir sorun olabilir.

f. Geçici oluşabilecek hatalar:

Cihazınızdaki geçici hatalar bilgisayarınızın cihazınızı doğru şekilde tanımasını engelleyebilir. Bu aşamada yapmanız gereken ise önce telefonunuzu kapatıp açmak eğer hala sorun devam ediyorsa o zamanda bilgisayarınızı yeniden başlatıp bu sorunu da aşabilirsiniz.

Olabildiğince iPhone, Samsung, Sony, Xiaomi, LG, Lenovo, Vestel, General Mobile, Nokia vb. gibi telefonlarda yaşanabilecek bilgisayarla USB bağlantı sorunlarını ele almaya çalıştık. Yukarıdaki yöntemler işe yaramaz ise telefonunuzu yetkili ve güvenilir bir teknik servise vererek onarımını yaptırmanızı önermekteyiz. Sizinde farklı karşılaştığınız sorunlar mevcut ise yorum olarak belirtmeniz aynı sorunları yaşayan dostlar için yararlı olacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x