PC & Teknoloji Platformu

WhatsApp’a Nasıl Şifre Konulur?

Bir çoğumuzun ücretsiz olarak mesajlaşma ve sesli iletişim platformlarından biri olan en çok tercih edilen WhatsApp her geçen gün yayılmaya devam ediyor. Yayılmakla kalmıyor yeni özellikleri ile bizim karşımıza çıkıyor ve hizmeti gittikçe gelişiyor.

Bir çoğumuz arkadaşlarımıza yada yakın insanlara telefonumuzu verirken bir tereddüte kapılıyoruz. Bunun sebebi’de özel biriyle olan özel konuşmalarınızı görücek yada sizden izinsiz olarak okuyacak olmasıdır.Bunun için kolay yoldan önemlerden biride WhatsApp uygulamasına parola koymaktır.Bu durum çoğumuzun yaşadığı ve rahatsızlık geçirdiği konulardan biridir.

WhatsApp’a Uygulama Kullanarak Nasıl Şifre Konulur?

WhatsApp uygulamasına şifre koymak 2 türlü uygulamadan kolayca yapılabilir. Fakat bu uygulamalar bir birlerinden farklı özelliklere sahiptirler. Bunlardan biri sadece WhatsApp’a şifre koyabiliyorken diğeri bir çok uygulamaya şifre koymanızda yardımcı oluyor.

Norton App Lock

Norton App Lock, adından da tahmin edeceğiniz üzere Android cihazlarınızdaki uygulamaları şifreleyerek kilitleyebileceğiniz bir uygulama. PIN, desen ve parola ile dilediğiniz uygulama için kilitleme yapabiliyor; önemli belgeleriniz, fotoğraflarınız ve videolarınızı meraklı gözlerden saklayabiliyorsunuz. Tüm sosyal ağ uygulamaları, e-postalarınız, dokümanlarınız, fotoğraf ve videolarınız kısacası tüm hassas verilerinizi şifreleyebileceğiniz uygulamada üç seçeneğiniz var. Sizden başkasının erişmemesini istediğiniz uygulamaların açılışlarında şifre sormasını isteyebilir, şifreden daha kısa pin kullanabilir veya desen çizildiğinde açılmasını seçebilirsiniz. Koruma seçenekleri arasında keşke parmak izi de olsaydı demeden insan alamıyor kendini. Norton App Lock’un güzel bir yanı da şifreyle koruduğunuz uygulamaları açmaya çalışan kişinin fotoğrafını çekmesi. 3 başarısız denemenin ardından kişinin fotoğrafı çekiliyor ve galeriye kaydediliyor. Norton App Lock (Android) (755 indirme )

Kilit (Smart AppLock)

Smart AppLock’ı indirdikten sonra uygulama ana ekrana varsayılan “7777” şifresi ile girilir. Ardından “Uygulamalar” sekmesinden alttaki “+” butonunu kullanarak gelecek olan listeden “WhatsApp” seçilir. Artık uygulama belirlenen şifre girilmeden açılmaz. “Uygulamalar” sekmesinde kilitlediğimiz uygulamanın yanındaki “FAKE” seçeneğini aktif ederseniz başkaları örneğin WhatsApp’ınıza girdiğinde “WhatsApp durdu.” gibi bir hata raporu ile karşılaşır ve uygulamanın çöktüğünü düşünür. Şifrenizi kullanarak WhatsApp’ı açmak için hata ekranında ki “Tamam” butonuna uzun süre dokunmanız yeterli. Kilit (Smart AppLock) (784 indirme )

Not: Bu uygulama yukarıdaki uygulamaya gibi değildir bunun sebebi de sadece WhatsApp için şifreleme yapabilmektedir. Yapmanız gereken tek şey uygulamaya girip şifre seçeneklerini ayarlamanız olucaktır. Bu tarz uygulamalarda eğer şifreyi yanlış yazarsanız ya da tanımlarsanız hiç bir mesajı göremezsiniz veya ulaşamazsınız.

Android cihazlarda bu işlemi rahatlıkla yapabiliyorken iOS cihazlarda bunu yapabilmek için cihanıza Jailbreak yapmanız gerekmektedir.Sonra ki işlemde ise Cydia adı verilen uygulama ile tweak yüklemeniz gerekiyor. BioProtect, Watusi veya WhatsApp++ adı verilen tweakler ile WhatsApp mesajlarınızı izinsiz kullanımdan rahatlıkla koruyabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gerekenlerden biri de akıllı telefonların marketlerinde bulunan her uygulamayı indirmemelisiniz bunun sebebi de şu bir çok yazılım kötü amaçla çıkarılmış olabiliyor bunlar sizin hesaplarınızın bilgilerinizin çalınmasına bile sebep açabilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x