PC & Teknoloji Platformu

WordPress AMP Devre Dışı Bırakma

Google tarafından AMP (Accelerated Mobile Pages) sayfalara geçiş için çalışmalar hala sürüyor. Web sitelerinin uyumluluğu için sürekli olarak Google site sahiplerine tavsiyelerde bulunuyor AMP sayfaları belli kodları destekleyen ve karmaşadan uzak bir tasarıma sahip. Google veri tasarrufu adına mobil kullanıcıları bu sayfalara gelecek zamanda yavaş yavaş geçeceğe benziyor. Daha önce yazmış olduğum WordPress İçin AMP Kurulumu makalede wordpress için kurulumunu detaylıca anlatmıştım.

Mobil olarak AMP’nin avantajları olsada şuan için webmasterler için durum pek öyle görünmüyor. Özellikle Adsense geliri elde eden site sahipleri adına hitlerde değişiklik olmasa bile kazançlarda AMP’den kaynaklı ciddi düşüşler söz konusu. AMP’nin kodlaması ve desteklediği kod sayısının az olması nedeniyle tasarım konusunda çok fazla birşey yapılamıyor. Adsense reklamlarıyla ilgilide birçok kullanıcı reklamların AMP sayfalarda geç açıldığını ve ciddi gelir kayıplarıyla karşılaştıklarını belirtiyorlar. AMP eklentilerini kapatıp AMP sayfaları iptal ettikleri anda ise Google indexleri 404 hata koduyla karşılaşıyor. İşte bu noktada basit bir çözümler oluşturdum.

WordPress İçin Devre Dışı Bırakılan AMP Sayfalarını Orjinal Linklere Yönlendirme (1.Yöntem)

Kendi deneyimlerim ve araştırmam sonucunda wordpress için AMP sayfaları kapatıldığı zaman Google indexlerinin 404 hata koduna dönmeden orjinal yazının linkine yönlenmesi için ufak bir htaccess düzenlemesi oluşturdum ve kullandım. Oldukça da başarılı olduğunu söyleyebilirim. Yapmanız gereken link yapınıza uygun şekilde alttaki kodları düzenleyerek sitenizin root dizini içindeki htaccess içine kaydetmek.

Link Yapısı: siteadi.com/yazi-id.html/amp için

RedirectMatch 301 ^/([^/]+)-(d+).html/amp$ https://www.pcbilimi.com/$1

Link Yapısı: siteadi.com/yazi.html/amp için

RedirectMatch 301 ^/([^/]+).html/amp$ https://www.pcbilimi.com/$1

Link Yapısı: siteadi.com/yazi/amp için

RedirectMatch 301 ^/([^/]+)/amp$ https://www.pcbilimi.com/$1

Yukarıdaki link yapısını etiket ve kategorilerinize görede şekillendirebilirsiniz. Link yapısında denemeler yapabilmek için Yoast Permalink Helper  sayfasını kullanarakta farklı varyasyonları deneyebilirsiniz.. Denediğim ve başarılı olduğum basit bir çözüm ürettim kendimce. Kodu kullandıktan sonra Google üzerindeki  /amp sayfalarınızı bularak kolayca çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz.

WordPress İçin Devre Dışı Bırakılan AMP Sayfalarını Orjinal Linklere Yönlendirme (2.Yöntem)

Yukarıdaki işlemi karmaşık bulanlar için diğer denenebilecek yöntem ise bir eklenti kullanarak AMP’yi devre dışı bırakmak olabilir. Bu işlem için 2 farklı eklentide bahsedeceğim.

Facebook Instant Articles & Google AMP Pages by PageFrog eklentisiyle AMP özelliğini devre dışı bırakma:

  • Öncelikle wordpress eklenti mağazası üzerinden Facebook Instant Articles & Google AMP Pages by PageFrog eklentisini indiriyoruz. Eklentiyi indirmek için indirme butonunuda kullanabilirsiniz. Facebook Instant Articles & Google AMP Pages by PageFrog (707 indirme )
  • Daha sonra eklentiyi indirdikten veya yükledikten sonra aktif ederek çalıştırıyoruz.
  • WordPress admin sayfasında sol tarafta oluşan Mobile Formats menüsünde Setting yazan seçeneğin içine giriyoruz.
  • GOOGLE AMP HTML seçeneği içerisinde hangi sayfaların amp olup olmayacağı ayarları var. Yazılar ve sayfalar için select all dedikten sonra Disable AMP butonuna basıp işlemi tamamlıyoruz.
  • Hatta bu ayar sayfasındaki tüm seçenekleri disable yaparak kaydedebilirsiniz. Daha sonrasında Google arama içerisinde amp sayfalarınızın yönlenip yönlenmediğini kontrol edebilirsiniz.

WP AMP — Accelerated Mobile Pages for WordPress and WooCommerce eklentisiyle AMP özelliğini devre dışı bırakma:

Ücretli bir seçenek olan ve codecanyon üzerinde satılan WP AMP — Accelerated Mobile Pages for WordPress and WooCommerce isimli eklenti üzerinden de amp’nin gösterileceği sayfaları kolayca seçerek konularınızın sayfalarınıza yönlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu eklenti ile AMP’yi devre dışı bırakabilmek için Ayarlar – WP AMP Settings seçeneği içine girdikten sonra post types ve archives kısımlarındaki seçenekleri kaldırarak amp’nin hiçbir sayfanızda görünmemesini sağlayabilirsiniz.

Not: İlk paylaştığım permalink yapısı kendi denemelerin sonucunda keşfettiğim bir yöntem. Bazı link yapılarında çakışmalar olabilir veya hatalar alabilirsiniz. Diğer yöntemleri deneyebilirsiniz. Bazı test sitelerinde mobil AMP ile ilgili hatalar alabilirsiniz. Bu normaldir. Bakmanız gereken esas yer Google aramalar kısmındaki AMP linklerinizin sitenize yönlenip yönlenmediğidir. Google indexlerinizin normale dönmesi biraz zaman alacaktır. Google webmaster içinde hatalar görebilirsiniz. Hataları kontrol edip linklerin doğru bir biçimde yönlendiğini görüyorsanız pek sıkıntı yaşamazsınız.

Subscribe
Bildir
guest

8 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa

Yardımcı olabilirmisiniz bu sorunu çözmem gerekiyor

İrfan

Merhaba aynı sorundan bende sıkıldım amp kaldırmak istiyorum siz daha önce amp kullanıp devre dışı bıraktınız mı herhangi bir hit kaybına neden oldumu acaba? Hit kaybından korktuğum için devre dışı yapmadım araştırma yapıyorum.

VEDAT

Tskler bilgiler icin. Peki http://www.siteadi.com/category/yazı.html/amp için hangi yönlendirmeyi yapmamız gerek acaba arkadaş.

Nizamettin Gümüş

Teşekkür ederim..html için kod bulamamıştım. Şuan sorun yok gibi duruyor.

SERKAN

AMP bir hevesle geçtim fakat sonra dediğiniz gibi henüz tam olarak bu sistemi google oturtamadı. İptal ettiğinizde de 404 hataları oluşmaya başladı. Verdiğiniz kodları kullanarak bir deneme yaptım. Bir hata ile karşılaşmadım. Sorun bu şekilde çözülmezse artık eklentiyi deneyeceğim. Teşekkür ederim.

Fatih Aksoy

Paylaşım için teşekkürler ve başarılar efendim…

kaan

Peki “siteadi.com/2017/04/20/konu-bagligi/” için nasıl yönlendirme yapabilirim?

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

8
0
Would love your thoughts, please comment.x