PC & Teknoloji Platformu

WordPress İçin AMP Kurulumu

WordPress için AMP (Accelerated Mobile Pages) kurulumu için gerekli tüm eklentiler ve kurulum notu yazımızda. Google AMP (Accelerated Mobile Pages) olayına çok önem vermekte. Mobil kullanıcıları karmaşık tasarımlardan uzaklaştırıp sade sayfalara yönlendirilmesi için gerekli atılımlarına devam ediyor. WordPress site sahibi kullanıcıların kolayca nasıl sitelerine AMP desteği ekleyebileceğini ve AMP’yi özelleştirme konusunda detaylı bilgileri ücretsiz olarak sizlerle paylaşacağım.

Accelerated Mobile Pages’ı edinin (AMP)

Sayfalarınızı tutarlı şekilde hızlandırmak için AMP eklentisi yükleyin. WordPress sitenize AMP eklentisi yüklediğinizde bu eklenti, sayfalarınızın neredeyse anında yüklemesini sağlamak için onların AMP sürümlerini otomatik olarak oluşturur. AMP sayfalarının birçok potansiyel faydası vardır:

 • Daha fazla mobil trafik
 • Daha güçlü kullanıcı etkileşimi
 • Tüm cihaz ve platformlarda tutarlı şekilde hızlı

WordPress İçin AMP Nasıl Kurulur?

Öncelikle wordpress sisteminize AMP desteği kurulumu için 2 eklenti kurmanız gerekecek. Eklentiler ücretsiz olup sorunsuzca kullanabileceğiniz ve sürekli güncellenen uygulamalardır.

 1. AMP eklentisi
 2. AMP for WP – Accelerated Mobile Pages eklentisi Wordpress AMP (491 indirme) AMP for WP - Accelerated Mobile Pages (483 indirme)

Uygulamaları isimleriyle wordpress admin paneliniz içinde eklenti ekle kısmından aratarak ekleyebilir ya da aşağıdaki butonlar aracılığı ile indirip ftp’nize atabilirsiniz.

WordPress İçin AMP Nasıl Aktif Edilir?

1- İlk indirdiğiniz AMP eklentisi AMP sistemini aktif edecek eklentidir. Öncelikle bu eklentiyi aktifleştiriyoruz. Çalışıp çalışmadığını test etmek için şu yolu izleyebilirsiniz. Sitenizdeki herhangi bir yazının linki sonuna /amp ekleyerek test edebilirsiniz.

Örnek:  siteismi.com/ornek-yazi  adresin siteismi.com/ornek-yazi/amp yazdığınız an karşınıza sade tasarımlı bir sayfa açılacaktır.

2- AMP for WP – Accelerated Mobile Pages eklentisi ikinci aktif edeceğimiz uygulama. Bu eklenti sayesinde AMP sayfanızı özelleştirebilir, Adsense ve Analytics sayaç kodlarınızıda ekleyebilirsiniz. Şimdi ne bu uygulama içinde ne yapacağımıza bakalım.

AMP for WP – Accelerated Mobile Pages Ayarları

WordPress admin panelinizin sol tarafında AMP > Getting Started seçeneğine giriyoruz. Seçenek başlıklarını kısa kısa özetleyerek anlatacağım.

 • General: AMP Sayfanıza logo ekleyebileceğiniz ve logo boyutlarını ayarlayabileceğiniz kısım. Ayrıca AMP on PagesEnable seçeneği ile AMP’yi tüm sayfalarda aktif edip edemeyeceğinizi seçebilirsiniz.
 • Homepage: Bu seçenekte sitenizin ana sayfasınında mobilde amp olarak açılıp açılmayacağına karar verebilirsiniz.
 • Analytics: Google Analytics sayacınızı ekleyeceğiniz kısım burada. Yapmanız gereken Analytics panelindeki yayıncı kodu adresinizi sayfada istenilen alana UA-12345678-9 şeklindeki sayaç kodunuzu üstteki alana girmek.
 • Design: Bu kısımda amp sayfanızın renk ayarlarını yapabilir, kaç kolon olarak kullanabileceğinizi belirleyerek çeşitli özelleştirmeler yapabilirsiniz.
 • SEO: Bu alan SEO’yla alakalı bazı seçenekler barındırıyor. Öncelikle Yoast SEO kullanıyorsanız Add Meta Tags from Yoast ve Yoast Custom Description for AMP page seçeneklerini aktif bırakmalısınız.
 • Menu: AMP sayfanızdaki menü butonunu aktif edebilirsiniz. Menü butonunuzu özelleştirmek için temaların menü bölümlerinde yeni bir menü oluşturarak amp ye tanımlayıp kullanabilirsiniz.
 • Advertisement: Adsense reklamlarınızı ekleyeceğiniz alan burası. Yapmanız gereken Adsense kodlarınız arasındaki yayıncı ve reklam kodunu kopyalayıp ilgili alanlara girmek ve ölçülerinizi belirlemek. Örnek:

Yayıncı kimliğiniz (data-ad-client), örneğin, ca-pub-1234567891234567

Reklam biriminizin kimliği (data-ad-slot), örneğin, 1234567890

 • Single: Bu sayfada yazı içlerinde sosyal medya paylaşım butonlarının ve benzer konular gibi yazı araçlarıyla ilgili ayarları açıp kapatabilirsiniz.
 • Social Share: Sitenize ait sosyal paylaşım linklerinizi buraya girebilir, konu içlerinde görünecek sosyal medya butonlarını seçebilirsiniz.
 • Structured Data: Google Structured Data (Yapılandırılmış Veri ) ile ilgili ayarlarınızı buradan ayarlayabilirsiniz.
 • Notifications: AMP sayfalarınızda bildirim göstermeniz için gerekli ayarları yapabilirsiniz.
 • Translation Panel: AMP sayfanızdaki yabancı dil alanları burada Türkçe’ye çevirebilirsiniz.
 • Disqus Comments: AMP sayfalarınıza yorum eklemek için kullanabilirsiniz. Disqus Comments eklentisi gereklidir.  Wordpress Disqus Yorum Eklentisi (352 indirme)
 • Advance Settings: AMP sayfalarıyla ilgili diğer kalan ayarlar bu sayfa altında. Ancak tüm mobil sayfalarınızı tamamen amp sayfalarınıza yönlendirmek isterseniz Mobile Redirection seçeneğini aktif edebilirsiniz.

WordPress sitenize ücretsiz bir biçimde kimseden yardım almadan nasıl AMP kurup özelleştirebileceğinizi anlattım. Takıldığınız kısımları yorum olarak yazının altında belirtmeniz yeterli olacaktır. WordPress için AMP’yi kapatmak ve linkleri orjinal yazılarınıza yönlendirmek için WordPress AMP Devre Dışı Bırakma makalemize göz atabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 20 Average: 4.7]
guest

17 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
bayram

Merhaba,

AMP for WP – Accelerated Mobile Pages bu eklentiyi kurunca site gidiyor, eklentiyi silmeden site düzelmiyor. Bu neyden olabilir bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler

caner

teşekkürler

erhan

Merhaba özgür bey,
tarif ettiğiniz gibi, wordpress tema’ya iki eklentiyi kurdum. google search konsol’a ekledim. blog sayfasını amp olarak gördü ve indez’ledi. fakat ana sayfayı amp olarak görmedi? ana sayfayı amp nasıl yaparım?
teşekkürler

Memduh

hocam merhaba, sitemin anasayfa headerin üstünde şöyle bir yazı çıktı “Welcome to the mobile web” ve tarayıcıdaki başlık “Hello AMPs” olarak değişiti. bunu nerden düzeltebilirm ?
site: ..

bahadır

merhaba Enerji Bloğumuza AMP Eklentisi kurduk. Ancak eklentinin çalışmadığını düşünüyoruz. Son zamanlarda hit kayıplarımız da olmaya başladı. Buna bağlıyoruz.

Sitemizde sayfa uzantıları bla-bla.html şeklindedir.
bla-bla.html/amp olarak tıklandığında HTTP ERROR 500 hatası veriyor. http://www.powerenerji.com/ipard-2-gunes-enerjisi.html , http://www.powerenerji.com/ipard-2-gunes-enerjisi.html/amp

Ahmet

Selam hocam wordpress temasına amp kurduk ama üst kısımda olan vitrin resimleri gözükmüyor, Resimlerin görünmesi için ne yapmalıyız

hasan

merhaba üstad bir sorum olacak şimdi merak ettiğim şu google analitik için ayrı mı kod almak gerek yoksa aynı siteye bağlı analitik kullanmak mı?

Hasan

Tamam tşk. Ben şimdi kurdum ana indexe amp oldu ama google webmaster toolsda hızlandırılmış mobil sayfada gösteremiyorum site.com/amp yazdığında bir sorun yok . . Acaba beklememiz mi gerekiyor ?

hasan

Tşk ederim üstad. kusura bakma çok soru sormuş olacağım ama bir sorum daha var. benim sitemin google arama motorunda çıktığım url başına sitemin amp işaretini gözükmesini istiyorum ? bu mümküm mü ben bazı tib tarafından banlanmış sitelerin böylelikle rahat bir şekilde açık olduklarını gördüm .

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

17
0
Would love your thoughts, please comment.x