PC & Teknoloji Platformu

Akıllı TV Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akıllı(smart), 4K TV, 3D, HD, UltraHD, FHD derken televizyon seçimi normal kullanıcılar için karmakarışık bir hal alıyor. Öyle ki tekno marketlerde reyonlardaki görevliler son kullanıcıya fazlasıyla seçenek sunarak kafalarının karışmasına neden oluyor. Evlerimizde veya işyerlerimizde kullanacağımız yeni nesil televizyonları seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Dikkat etmemiz gereken konuları ele alalım.

Yeni Nesil Akıllı Televizyon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Televizyon alırken öncelik elbette kullanıcıların tercihlerine göre şekillenmektedir. Burada bahsedeceğimiz tüm detaylar televizyon alırken pratik olarak seçimlerinizi kolaylaştırmanıza neden olabilecek tavsiyelerdir.

Akıllı Televizyon satın alma rehberi:

Akıllı TV ekran boyutu ne olmalı?

1- Akıllı TV satın alırken ilk düşünülen konu ekran boyutu. Günümüzde 14 inch (35,5 cm) ekrandan 100 inch (254cm) ekran boyutuna sahip TV’ler bulmak mümkün. Ekran boyutu izlediğiniz görüntüden alacağınız keyfi etkileyen en büyük etkenlerden. Bu durumda da televizyonu koyacağınız odanın boyutu ve oturacağınız yerin TV’den uzaklığı önem kazanıyor.

2- Ekran boyutundan sonraki önemli etkenlerden biri ise odanın büyüklüğü dışında TV’nin izleneceğiyere olan izleme uzaklığı. İzleyeceğiniz görüntüye olan uzaklığınızda ekran boyutundan sonraki seçiminizi etkileyecek durumlardan birisidir. İzleme uzaklığına göre ekran boyutu kişisel olarak seçilebilse de hangi ekranın hangi odaya daha uygun olabileceğini anlamak için basit bir formülü deneyebilirsiniz. Almayı düşündüğünüz ekranın boyutunu 1,5 ve 2’yle çarpın. Çıkan değerleri metreye çevirin ve odanızdaki durum ile kıyaslayın.

Almayı düşündüğünüz ekran boyutuna sahip televizyon, odanızda oturduğunuz yere elde ettiğiniz metre değerleri arasında bir mesafede olmalı. Örneğin 42 inçlik bir model düşünüyorsanız, bu formüle göre TV’yi oturduğunuz yere 1,6 ila 2,1 metre arasındaki bir mesafeye yerleştirirseniz iyi bir izleme deneyimi alabilirsiniz.

3- Ekran boyutları için belirtilen ölçülerin ekranın çaprazlama uzunluğu olduğunu da hatırlatmamızda fayda var. Elbette yüksek çözünürlüklü görüntülerin tadını tam anlamıyla çıkarmak istiyorsanız büyük ekranlı modellere yönelmeniz daha iyi olacaktır.

Akıllı TV panel seçimi nasıl olmalı?

1- Akıllı TV alırken en çok merak edilen konulardan biriside ekranın sahip olacağı panel teknolojileri. Piyasada çok fazla sayıda panel varmış gibi görünsede temelde iki tane var: LED LCD ve OLED. (Eski teknolojiler olan LCD ve plazmadan bahsetmeyeceğim.)

2- LED LCD TV’ler LED’lerle aydınlatılan likit kristal piksellerden oluşuyor. Bu modellerin avantajı çok parlak ve canlı görüntüler verebilmeleri. Dezavantaj olarak ise izleme açılarının daha dar olması söylenebilir. LCD’ler de kendi içinde IPS ve VA olarak ikiye ayrılıyor. IPS paneller VA’ya göre daha geniş izleme açısı sunarken, VA panellerin kontrast oranı IPS’e göre daha iyi.

3- LED LCD TV teknolojisindeki şuan için mevcut en son nokta ise Samsung tarafından üretilen QLED adını verilen teknoloji. LCD TV’lerde daha yüksek renk kalitesi arıyorsanız panelin aydınlatmasının nasıl olduğunu öğrenmeniz faydalı olacaktır. Kenardan aydınlatmalı (edge-lit) paneller yerine tamamen arkadan aydınlatmalı (direct lighting) ya da bölgesel ışık kısma (local dimming) özelliğine sahip modelleri tercih ederseniz daha iyi renk kalitesi elde edebilirsiniz.

4- OLED’ler ise isimlerindeki benzerliğe rağmen LED LCD TV’ler farklı bir teknolojiye sahip. Bu panellerde pikseller kendi ışıklarını oluşturur ve görüntüye göre tamamen kapanabilmektedir. Bu durum OLED’lerin yüksek kontrast oranı ve izleme açısı vermesini sağlamaktadır. Öte yandan OLED’lerin dezavantajları da mevcut. Öncelikle OLED TV’ler LED LCD TV’lerin ulaştığı parlaklığa ulaşamıyor. Bu da HDR içerikler için sıkıntı yaratıyor.

5- Quantum Dot teknolojisi LCD TV’lerde bugün geldiğimiz en üst noktayı temsil ediyor. Samsung tarafından geliştirilen ve QLED modellerinde yer alan bu teknolojide her biri farklı renk sağlayabilen, boyutları 2 ile 10 nm arasında değişen küçük parçacıklardan oluşan bir katman bulunuyor. Bu yöntemin kullanıldığı QLED LCD TV’lerin kontrast oranı ve renk kalitesi çok yükseliyor.

6- QLED TV’ler çok geniş bir renk yelpazesini, LCD TV’lerin genel avantajı olan yüksek parlaklıkla birlikte sunabiliyor. Böylece hem gerçek renkleri parlak bir şekilde görüntülemek mümkün oluyor. Samsung’un ilk olarak geçtiğimiz sene ortaya çıkardığı QLED modelleri bu yıl metal kaplama yeni Quantum Dot’larla renk yelpazesini daha da genişletmiş bulunuyor.

7- Ekran parlaklığı genellikle “nit” adlı birimle ölçülüyor. Parlaklık görüntü kalitesi için büyük önem taşıyan bir özellik. Yeterli parlaklığın olmadığı ekranlarda görüntüler soluk gözükebiliyor. Samsung QLED modellerinin de yer aldığı LCD TV’ler 2000 nit’e kadar çıkabiliyor. OLED modelleri ise 800-1000 nit arasında değişen değerlere sahip.

8- TV’lerin teknik özelliklerine baktığımızda kontrast oranı değerlerini eskisine göre artık pek göremez olduk. Bunun nedeni ise markaların her biri kendi ayrı ölçüm teknikleriyle bu değeri belirlemekteler. Buda kontrast konusunda herhangi bir kesin sonuç olmadığını gösteriyor.

Kontrast oranı aslında ekrandaki en koyu siyah ile en parlak beyazın oranını temsil ediyor. Genelde 10.000:1 gibi bir oran iyi olsa da dediğimiz gibi ölçüm teknikleri standart olmadığı için bu sayılara pek güvenilmeyeceği kesin.

9- Televizyon dünyasının son günlerdeki en popüler teknolojisi hiç kuşkusuz ki HDR (High Dynamic Range). HDR özelliğine sahip olan televizyonlar standart modellere göre çok daha fazla parlaklık ve kontrast oranı veriyorlar. HDR içeriklerinde bulunan ekstra parlaklık verisi sayesinde bu sağlanıyor ve tüm HDR TV’ler çok daha geniş renk spektrumunu destekliyor. Bu u modeller standart televizyonlara göre çok daha canlı, gerçekçi ve fazla renk imkanı sağlıyor.

10- HDR özelliğinin yakın gelecekte TV’lerde standart hale gelmesi bekleniyor. Unutmamak gerek ki HDR TV’lerden tam olarak faydalanmak için özel HDR içeriklerinin kullanılması gerekiyor. Geleceğe yatırım yapmak istiyor ve mevcut HDR içeriklerini izlemek istiyorsanız HDR TV’leride seçenekleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

HDR’ın üç türü bulunuyor. Sektör standardı olan HDR10 tüm HDR TV modellerinde bulunuyor. İçerik verilerinde TV’ye görüntüleri sahne sahne işlemesi komutunu taşıyan Dolby Vision sadece bazı markalar tarafından destekleniyor. Firmware güncellemesiyle 2017 model birçok HDR TV’de yer almaya başlayan Hybrid Log Gamma (HLG) ise HDR yayınlar için kullanılıyor.

11- Geçtiğimiz yıllarda birçok marka kavisli TV modellerini kullanıcılarına tanıttı. 2017 yılı itibariyle bu modellerin sayısında bir azalma söz konusu. Kavisli ekrana sahip televizyonların artıları olduğu kadar dezavantajları da mevcuttu. Büyük ölçülerde bir TV alıp ve ekrana yakın oturursanız kavisli ekranların evde sinema salonu gibi bir etki yarattığı doğru.

Özel tasarımları nedeniyle bu televizyonların köşelerindeki görüntüler düz olanlara göre çok daha keskin. Kavisli ekranlara hafif açıyla bakıldığında renk ve kontrast kaybı az olmakta. Ayrıca bu ekranlarda yansıma da düz ekranlara göre az seviyelerde.

12- Ancak kullanılan kavisli ekran büyük değilse, tam karşıdan ve uzaktan izlerseniz düz bir ekranla arasında çok da büyük bir fark olmadığını söyleyelim. Kavisli ekranın nimetlerinden tam anlamıyla yararlanmak için TV’nin kurulu olduğu odanın ve kurulumunuzun TV’ye göre tekrardan dizayn edilmesi gerekebilir. Ayrıca kavisli ekranlarda görüntülerin köşelerden çektirilmiş gibi gözüktüğü durumlarlada karşılaşabilirsiniz.

Akıllı TV ekran çözünürlüğü nasıl olmalı?

1- Piyasada şu an için genel olarak iki farklı çözünürlük Full HD ve Ultra HD seçenekleri bulunuyor. Ultra HD seçenğini 4K olarak da biliyoruz. Full HD TV’lerin çözünürlükleri 1920 x 1080 olurken Ultra HD’lerde 3840 x 2160 çözünürlük değerlerine sahip oluyor. Yani Full HD’lerin 4 katı. Çözünürlüğün yüksek olması daha net ve keskin görüntü elde etmek anlamına gelse de 4K televizyonların fiyatları bu nedenden dolayı pahalı olmaktadır.

2- 4K çözünürlüğünde bir televizyon almazsak ne kaybederiz? Elbette çok net ve keskin görüntülerden mahrum kalırız fakat şu an için çok fazla 4K içeriğin olmadığını da bilmekte fayda var. Buda normal kanalları izleyecek bir kullanıcı için gereksiz olacaktır. Netflix, Amazon gibi yayıncılar 4K yayınlara başlamış olsalarda henüz genel olarak televizyonlarda 4K yayın ve içerik bulmak çok mümkün değil.

3- 4K alıp almama kararında değerlendirmeniz gereken bazı noktaları da paylaşalım. Öncelikle 50 inch (127cm) ve üzeri bir TV almak istiyorsanız kesinlikle 4K destekli bir TV almanızı tavsiye ediyoruz. 4K içerikler bugün az olsa da yakın gelecekte yaygınlaşacak. Ancak daha küçük boyutlarda bir TV bakıyorsanız ve bütçeniz de çok yüksek değilse HD TV’leri tercih ederekte gayet kullanışlı TV deneyimi yaşayabilirsiniz.

Akıllı TV alırken dikkat edilecek diğer teknik detaylar?

1- Televizyonda görüntü kadar TV izleme deneyiminin olmazsa olmazı ses kalitesini unutmamak gerekiyor. Teknik özellikleri içerisinde hoparlörlerin Watt cinsinden gücünü görmek mümkün ama bu tek başına bir şey ifade etmemekte. Ses konusunda TV’nin sahip olduğu hoparlör konfigürasyonuna bakmanız gerekmekte. 2.1 veya 3.1 gibi konfigürasyonlar cihazın hoparlörlerin yanı sıra bas sesler için 1 adet de subwoofer’a sahip olduğu anlamına gelir. Bu gibi konfigürasyonların sunduğu ses kalitesi diğerlerine göre daha yüksektir.

2- TV’lerin tasarım olarak kalıbının incelmesinden dolayı üreticiler hoparlörleri yerleştirme konusunda değişik yollar izleyebiliyor. Çok ince televizyonlarda genelde hoparlörler aşağıya doğru bakacak şekilde yerleştiriliyor. Bu da ses kalitesinin azalmasına neden olmakta. Alacağınız TV’nin hoparlörlerinin yönüne dikkat etmenizde faydalı olacaktır.

3- Akıllı dediğimiz internete bağlanabilen ve kolaylıkla yönetebildiğimiz cihazlar hayatımızın bir parçası olmaya çoktan başladı. Evinizde akıllı telefon, bilgisayar, tablet, ağa bağlı depolama cihazı gibi aygıtlar varsa TV’nizin de bunlarla bağlantı kurabilmesi size çok esnek bir kullanım imkanı sunacaktır. Alacağınız TV’de WiFi veya Ethernet bağlantı seçeneği olmasına özen göstermeniz tavsiyemizdir. Cihazınıza görüntü veya dosya aktarma açısından bu özellik çok işinize yarayacaktır. Bazı TV modellerinde Bluetooth bağlantısına da yer verildiğini belirtelim.

4- Televizyonların üreticileri tarafından sunulan Smart TV olarakta lanse edilen Akıllı TV  platformlarıda sahip oldukları uygulamalarla size farklı imkanlar sunabilir. Ancak genellikle bu uygulama mağazaları içerisinde faydalı olabilecek TV uygulamalarının sayısı çok fazla olmamakta. Youtube, Netflix gibi servislerin uygulamaları en işe yarar uygulamalar arasında yer alıyor.

5- Satın alacağınız TV’nizin arayüzünün kolay ve anlaşılabilir olmasıda önemli etkenlerden birisidir. Özellikle kanal geçişlerinin hızı birçok kullanıcı için önem arz etmekte. Görüntü kaynakları arasında geçiş yapmak, ayarları düzenlemek, uygulamaları kullanmak gibi işlevlerin kolayca yapılıp yapılmadığına da göz atmalısınız.

6- Akıllı TV konusunda özellikle hepimizin alışkanlığı olan ortak nokta uzaktan kumandalar. Farklı TV abonelikleri, uydu reciever’ları derken TV’lerle birlikte kullandığımız kumanda sayısı epey arttış göstermekte. Özellikle mouse özelliğide sunan akıllı kumanda diye sunulan birçok kumanda klasik kumandalara alışan kullanıcılar için çokta kullanışlı olmayabiliyor. Bazı markalarda ise bazı modellerde birden fazla cihaz tanımlayabileceğiniz kumandalar size sunulabilir.

7- En son olarak en sık karşılaştığımız sorunlardan birisi olan TV ile internete girme söylemiyle satılan TV’lerle ilgili ufak bir hatırlatma olacak. Satın alacağınız bu TV’ler ne kadar son versiyon veya üst düzeyde olurlarsa olsunlar yapıları gereği internet tarayıcılarının bilgisayarlardaki performansı sizlere sunmayacağını bilmelisiniz.

İnternete bağlanabilirsiniz ancak tam anlamıyla web sitelerinin boyutları ve tasarımları dolayısıyla bellek yetmezliği sorunu nedeniyle internette gezinme seçeneğini rahatça kullanamayacaksınız. Belki ilerde ciddi ciddi bu konuda birşeyler yapabilir üreticiler ancak şuan için son durum bu şekilde. Ancak HDMI gibi seçenekler üzerinden bilgisayarınızı TV’nize bağlayarak yine kullanabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez (Cookie) kullanıyoruz. Kabul et Detaylar

0
Would love your thoughts, please comment.x